Priskrig brudt ud om danske Topsil: Nyt million-bud indløbet i sidste øjeblik

Opdateret: Kriseramte Topsil har få timer inden generalforsamlingen modtaget et nyt tilbud på selskabets silicium-forretning. Det åbner nu en budkrig.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Voldgaard / Jesper Voldgaard)

Den danske virksomhed Topsil, der sælger siliciumskriver til it-branchen er nu blevet genstand for en budkrig, hvilket har fået Topsil til at anmode fondsbørsen om at suspendere handlen med selskabets aktier.  

Virksomheden stod ellers til at blive solgt til virksomheden GlobalWafers Co. Ltd. for 320 millioner kroner, men nu er der indløbet et bud på 335 millioner kroner fra virksomheden National Silicon Industry Group.

Det meddeler Topsil i en børsmeddelelse fredag formiddag

Generalforsamling i dag

Handlen med GlobalWafers manglede ellers blot en godkendelse på en generalforsamling senere fredag.

Topsil meddeler nu, at selskabet giver begge virksomheder mulighed for at komme med et endeligt bud, der kan fremlægges på generalforsamlingen senere fredag.

Vælger aktionærerne på generalforsamlingen at forkaste tilbudet fra Globalwafers, forventer Topsils bestyrelse i stedet at acceptere tilbuddet fra National Silicon Industry Group, der i så fald vil skulle endeligt godkendes på en ny ekstraordinær generalforsamling, som vil blive afviklet i juli.

Globalwafers bud på Topsil fik en lunken modtagelse af investeringsselskabet Smallcap Danmark, der er en af Topsils aktionærer, da tilbudet indløb i sidste måned.

"Prisen er ikke af en størrelse, som vælter mig omkuld. Det er ikke et tilbud, som får mig til at sige: 'Den er vi med på,' Men nu må vi jo analysere det," sagde Christian Reinholdt, direktør for Smallcap Danmark, til Computerworld for knap en måned siden. 

Opdateret: I en ny børsmeddelelse oplyser Topsil, at selskabet har modtaget et forhøjet opkøbstilbud på dets siliciumforretning fra Globalwafers. Topsil oplyser dog ikke størrelsen på tilbudet. 

Af børsmeddelelsen fremgår det ligeledes at National Silicon Industry Group frivilligt vil fremsætte et offentligt købstilbud på alle Topsils aktier, hvilket har fået selskabet til anmode Københavns fondsbørs, Nasdaq Copenhagen, om at suspendere handlen med Topsils aktier. 

Læs også:
Topsil efter frasalg af hovedforretningen: Vi har fået en rigtig god pris - aktionær ikke enig

Danske Topsil sælger hele it-forretningen for 320 millioner: Fortsætter som ejendomsselskab

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S