Kriseramt Intel bliver alligevel i Danmark - 250 stillinger reddes

Den kriseramte it-gigant Intel kommer med en højst overraskende udmelding: Afdelingen i Aalborg med 250 ansatte skal alligevel ikke lukke.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

It-giganten Intel, der for få uger siden meddelte, at afdelingen i Aalborg med 250 medarbejdere skulles lukkes ned, kommer nu med en højst overraskende melding:

Udviklingsafdelingen i Aalborg overlever alligevel.

Nordjyske.dk skriver, at de ansatte hos Intel i Aalborg torsdag fik besked om, at deres arbejdsplads alligvel ikke skal lukke.

Intel har endnu ikke kommenteret nyheden over for Nordjyske.dk.

Læs også: Intel lukker Aalborg-afdeling - 250 ansatte mister jobbet

Udviklingen i sagen er dog højst overraskende, da lukningen af Aalborg-afdelingen var en konsekvens af Intels globale krise.

Selskabet vil skille sig af med 12.000 medarbejdere, omkring 11 procent af Intels samlede medarbejderskare.

Det sker som et led i en gigantisk omstrukturering af Intel, der forsøger at ruste sig til en fremtid med fokus på nye forretningsområder - det er blandt andet servere og Internet of Things, mens de traditionelle chip-forretningsområder er under pres.

Intel havde ved årsskiftet 104.800 medarbejdere fordelt på 72 lande.

Mere om Intels krise:

Intel lukker Aalborg-afdeling - 250 ansatte mister jobbet

Intel fyrer 11 procent af medarbejderne: 12.000 ansatte skal ud af vagten

Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Tre årsager til at it-giganterne fyrer og omstrukturerer i ét væk

Intels exit ikke enestående: En stribe internationale it-firmaer har forladt Danmark

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S