Kriseramt Intel bliver alligevel i Danmark - 250 stillinger reddes

Den kriseramte it-gigant Intel kommer med en højst overraskende udmelding: Afdelingen i Aalborg med 250 ansatte skal alligevel ikke lukke.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

It-giganten Intel, der for få uger siden meddelte, at afdelingen i Aalborg med 250 medarbejdere skulles lukkes ned, kommer nu med en højst overraskende melding:

Udviklingsafdelingen i Aalborg overlever alligevel.

Nordjyske.dk skriver, at de ansatte hos Intel i Aalborg torsdag fik besked om, at deres arbejdsplads alligvel ikke skal lukke.

Intel har endnu ikke kommenteret nyheden over for Nordjyske.dk.

Læs også: Intel lukker Aalborg-afdeling - 250 ansatte mister jobbet

Udviklingen i sagen er dog højst overraskende, da lukningen af Aalborg-afdelingen var en konsekvens af Intels globale krise.

Selskabet vil skille sig af med 12.000 medarbejdere, omkring 11 procent af Intels samlede medarbejderskare.

Det sker som et led i en gigantisk omstrukturering af Intel, der forsøger at ruste sig til en fremtid med fokus på nye forretningsområder - det er blandt andet servere og Internet of Things, mens de traditionelle chip-forretningsområder er under pres.

Intel havde ved årsskiftet 104.800 medarbejdere fordelt på 72 lande.

Mere om Intels krise:

Intel lukker Aalborg-afdeling - 250 ansatte mister jobbet

Intel fyrer 11 procent af medarbejderne: 12.000 ansatte skal ud af vagten

Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Tre årsager til at it-giganterne fyrer og omstrukturerer i ét væk

Intels exit ikke enestående: En stribe internationale it-firmaer har forladt Danmark

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job