Kriseramt Intel bliver alligevel i Danmark - 250 stillinger reddes

Den kriseramte it-gigant Intel kommer med en højst overraskende udmelding: Afdelingen i Aalborg med 250 ansatte skal alligevel ikke lukke.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

It-giganten Intel, der for få uger siden meddelte, at afdelingen i Aalborg med 250 medarbejdere skulles lukkes ned, kommer nu med en højst overraskende melding:

Udviklingsafdelingen i Aalborg overlever alligevel.

Nordjyske.dk skriver, at de ansatte hos Intel i Aalborg torsdag fik besked om, at deres arbejdsplads alligvel ikke skal lukke.

Intel har endnu ikke kommenteret nyheden over for Nordjyske.dk.

Læs også: Intel lukker Aalborg-afdeling - 250 ansatte mister jobbet

Udviklingen i sagen er dog højst overraskende, da lukningen af Aalborg-afdelingen var en konsekvens af Intels globale krise.

Selskabet vil skille sig af med 12.000 medarbejdere, omkring 11 procent af Intels samlede medarbejderskare.

Det sker som et led i en gigantisk omstrukturering af Intel, der forsøger at ruste sig til en fremtid med fokus på nye forretningsområder - det er blandt andet servere og Internet of Things, mens de traditionelle chip-forretningsområder er under pres.

Intel havde ved årsskiftet 104.800 medarbejdere fordelt på 72 lande.

Mere om Intels krise:

Intel lukker Aalborg-afdeling - 250 ansatte mister jobbet

Intel fyrer 11 procent af medarbejderne: 12.000 ansatte skal ud af vagten

Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Tre årsager til at it-giganterne fyrer og omstrukturerer i ét væk

Intels exit ikke enestående: En stribe internationale it-firmaer har forladt Danmark

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics