Ny lov på vej i Rusland: Efterretningstjenesten skal have bagdøre til alle chat-apps

Bagdøre ind i krypterede chat-apps bør være standard i Rusland, er tankerne bag nyt lovforslag. Russisk politiker lufter samtidig tanker om at censurere beskeder i disse chat-apps.

Artikel top billede

Krypterede chat-apps på russiske computere skal kunne tilgås med en bagdør af den russiske efterretningstjeneste FSB, som er efterfølgeren til KGB.

Det er visionen bag et nyt lovforslag, som vil gøre det obligatorisk at bygge kryptografiske bagdøre ind alle chat-apps som WhatsApp, Viber og Telegram, der alle tilbyder varierende grader af krypterede beskeder mellem brugere.

I forslaget, som allerede er godkendt af den russiske sikkerhedskomité, lyder det også, at hvis man forbryder sig mod at bygge bagdøre, kan det resultere i en bøde på en millioner rubler svarende til 100.000 kroner.

Det skriver The Daily Dot.

De myrder politibetjente

Den russiske politiker Yelena Mizulina argumenterer for, at forslaget skal være en del af den russiske lovgivning, fordi teenagere bliver hjernevasket i lukkede grupper via chat-apps, hvor det blandt andet aftales dræbe politibetjente.

Og så er hun klar til at gå minimum et skridt videre i den mulige overvågning af borgerne. 

"Måske skulle vi genbesøge ideen om at pre-filtrere beskeder. Vi kan ikke bare sidde i stilhed og kigge på dette her," siger hun om mulige næste skridt ifølge The Daily Dot.

Hvorvidt der skal indføres decideret censur af chat-beskeder i krypterede chat-apps, uddyber hun ikke.

Det er dog en kendt sag, at regeringer over hele verden gerne vil have snablen ned i de krypterede beskeder, efter store it-spillere som Apple og Google har indført kryptering som standard i selskabernes smartphones.

Blandt andet var der i USA for nyligt en stor sag om, hvorvidt Apple skulle kunne åbne en iPhone, der var i lommen på en senere gerningsmand for masseskyderi i byen San Bernardino i den amerikanske stat Californien.

Læs også: 

Flertal af amerikanerne - og Bill Gates - vil have Apple til at åbne krypteret iPhone

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos