Ny lov på vej i Rusland: Efterretningstjenesten skal have bagdøre til alle chat-apps

Bagdøre ind i krypterede chat-apps bør være standard i Rusland, er tankerne bag nyt lovforslag. Russisk politiker lufter samtidig tanker om at censurere beskeder i disse chat-apps.

Artikel top billede

Krypterede chat-apps på russiske computere skal kunne tilgås med en bagdør af den russiske efterretningstjeneste FSB, som er efterfølgeren til KGB.

Det er visionen bag et nyt lovforslag, som vil gøre det obligatorisk at bygge kryptografiske bagdøre ind alle chat-apps som WhatsApp, Viber og Telegram, der alle tilbyder varierende grader af krypterede beskeder mellem brugere.

I forslaget, som allerede er godkendt af den russiske sikkerhedskomité, lyder det også, at hvis man forbryder sig mod at bygge bagdøre, kan det resultere i en bøde på en millioner rubler svarende til 100.000 kroner.

Det skriver The Daily Dot.

De myrder politibetjente

Den russiske politiker Yelena Mizulina argumenterer for, at forslaget skal være en del af den russiske lovgivning, fordi teenagere bliver hjernevasket i lukkede grupper via chat-apps, hvor det blandt andet aftales dræbe politibetjente.

Og så er hun klar til at gå minimum et skridt videre i den mulige overvågning af borgerne. 

"Måske skulle vi genbesøge ideen om at pre-filtrere beskeder. Vi kan ikke bare sidde i stilhed og kigge på dette her," siger hun om mulige næste skridt ifølge The Daily Dot.

Hvorvidt der skal indføres decideret censur af chat-beskeder i krypterede chat-apps, uddyber hun ikke.

Det er dog en kendt sag, at regeringer over hele verden gerne vil have snablen ned i de krypterede beskeder, efter store it-spillere som Apple og Google har indført kryptering som standard i selskabernes smartphones.

Blandt andet var der i USA for nyligt en stor sag om, hvorvidt Apple skulle kunne åbne en iPhone, der var i lommen på en senere gerningsmand for masseskyderi i byen San Bernardino i den amerikanske stat Californien.

Læs også: 

Flertal af amerikanerne - og Bill Gates - vil have Apple til at åbne krypteret iPhone

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S