TDC har hundredevis af ansatte i Storbritannien - men ingen plan klar efter EU-exit: "Vi tager det roligt"

At briterne skulle stemme nej til EU i går får ikke TDC til at ryste på hånden, selvom telekoncernen har hundredevis af medarbejdere i Storbritannien. Læs her, hvordan telekæmpen håndterer Brexit.

Artikel top billede

Foto: Fabiola de la Paz.

For knap to år siden indgik TDC en stor outsourcing aftale med selskabet Sitel, der blandt andet betød, at hundredvis af kundeservice-stillinger røg til Storbritannien.

Mindre end et døgn efter, at borgerne i Storbritannien med deres stemmesedler har bestemt sig for at forlade EU-samarbejdet, har Computerworld spurgt TDC, hvad der skal ske med de hundredvis af TDC-medarbejdere.

"Vi har væsentligt færre medarbejdere end 800 i Storbritannien, da de igennem Sitel-samarbejdet sidder forskellige steder. Vi er samtidig opmærksom på briternes valg, og vi skal nok tilpasse forretningen løbende," forklarer TDC-pressemedarbejder Frederik Stentoft Berling.

Du kan læse mere om TDC's engagement i Storbritannien her: Analyse: TDC's outsourcing af 800 medarbejdere kan give bagslag

Vi har ingen planer

Frederik Stentoft Berling peger på, at TDC vil sætte sig sammen med sin outsourcing-leverandør Sitel og analysere situationen.

"Vi har ikke på forhånd formuleret en stor plan for, hvad der skal ske i det tilfælde, hvor briterne stemmer for at forlade EU. Vi tager det roligt," lyder det fra TDC's presseafdeling.

Den danske telekoncern risikerer dog, at briternes EU-nej betyder, at teleselskabet kan ramle ind i ophøret af den europæiske unions regler for frit flydende arbejdskraft, hvilket igen kan få betydning for TDC's medarbejder-setup i Storbritannien.

"Ja, det er jo et politisk spørgsmål om, hvordan arbejdsreglerne bliver fremover. Det må vi forholde os til, når vi kender det politiske resultat af afstemningen," runder Frederik Stentoft Berling af.

800 TDC-medarbejdere får ny arbejdsgiver


Sådan vil en britisk exit fra EU ramme den danske it-branche

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S