Ny version af gratis kontorpakke klar om få dage: Dokument-sikkerhed er i fokus

LibreOffice er på vej i en ny version, og dokumentsikkerhed spiller en stor rolle i udgaven, som frigives i starten af august. Her er nyhederne.

Artikel top billede

Den 3. august kommer den 12. store udgivelse siden 2010 af den gratis kontorpakke LibreOffice med versionsnummer 5.2.

Det er efterhånden seks år siden, at holdet bag LibreOffice løsrev sig fra Oracle og kontorpakken med navnet OpenOffice for at starte deres egen kontorpakke.

Det kan du læse meget mere om her: LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Den kommende udgave har sat fokus på sikkerhed med flere nye funktioner.

Det er blandt andet blevet muligt at anvende flere signaturer samt import og eksport af signaturer fra OOXML-filer fra Microsoft Office.

Hemmelige dokumenter

Ligeledes kan man klassificere sine dokumenter i en stribe kategorier, eksempelvis som fortroligt.

Den nye mulighed kan holdet bag koden takke det Hollands forsvarsministerium for, da det har finansieret udviklingen af klassificering af dokumenter.

Klassificering af dokumenter bygger på organisationen TSCP, som håndterer to standarder, nemlig Business Authentication Framework (BAF) og Business Authorization Identification and Labeling Scheme (BAILS).

Hvis du anvender Google Drive som opbevaringssted for dine dokumenter, så er der også kommet to-faktorsikkerhedsunderstøttelse.

"Disse tiltag handler om behov hos kommercielle brugere, der har brug for eksempelvis klassifikation af dokumenter," fortæller Leif Lodahl, der er den danske talsmand for LibreOffice.

"Men det kommer naturligvis alle til gode og er med til at modne produktet."

Desuden er der kommet en stribe nye brugerrettede funktioner i alle pakkens programmer.

Et eksempel er, at man kan tilpasse indholdet i højreklik-menuen. Når man eksempelvis højreklikker i en tabel, ses en menu, som indeholder funktioner, som er relevante for tabeller.

Ligeledes er der sket forbedringer til blandt andet import og eksport af RTF- og DOCX-formaterne.

I videoen herunder viser folkene bag projektet et par af nyhederne.

Ellers kan du finde den komplette liste her.

Læs også:
LibreOffice får en ordentlig omgang makeup: Nu kan du teste en spritny udgave

LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny version af LibreOffice: Pænere, hurtigere og stadig gratis

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job