Ny version af gratis kontorpakke klar om få dage: Dokument-sikkerhed er i fokus

LibreOffice er på vej i en ny version, og dokumentsikkerhed spiller en stor rolle i udgaven, som frigives i starten af august. Her er nyhederne.

Artikel top billede

Den 3. august kommer den 12. store udgivelse siden 2010 af den gratis kontorpakke LibreOffice med versionsnummer 5.2.

Det er efterhånden seks år siden, at holdet bag LibreOffice løsrev sig fra Oracle og kontorpakken med navnet OpenOffice for at starte deres egen kontorpakke.

Det kan du læse meget mere om her: LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Den kommende udgave har sat fokus på sikkerhed med flere nye funktioner.

Det er blandt andet blevet muligt at anvende flere signaturer samt import og eksport af signaturer fra OOXML-filer fra Microsoft Office.

Hemmelige dokumenter

Ligeledes kan man klassificere sine dokumenter i en stribe kategorier, eksempelvis som fortroligt.

Den nye mulighed kan holdet bag koden takke det Hollands forsvarsministerium for, da det har finansieret udviklingen af klassificering af dokumenter.

Klassificering af dokumenter bygger på organisationen TSCP, som håndterer to standarder, nemlig Business Authentication Framework (BAF) og Business Authorization Identification and Labeling Scheme (BAILS).

Hvis du anvender Google Drive som opbevaringssted for dine dokumenter, så er der også kommet to-faktorsikkerhedsunderstøttelse.

"Disse tiltag handler om behov hos kommercielle brugere, der har brug for eksempelvis klassifikation af dokumenter," fortæller Leif Lodahl, der er den danske talsmand for LibreOffice.

"Men det kommer naturligvis alle til gode og er med til at modne produktet."

Desuden er der kommet en stribe nye brugerrettede funktioner i alle pakkens programmer.

Et eksempel er, at man kan tilpasse indholdet i højreklik-menuen. Når man eksempelvis højreklikker i en tabel, ses en menu, som indeholder funktioner, som er relevante for tabeller.

Ligeledes er der sket forbedringer til blandt andet import og eksport af RTF- og DOCX-formaterne.

I videoen herunder viser folkene bag projektet et par af nyhederne.

Ellers kan du finde den komplette liste her.

Læs også:
LibreOffice får en ordentlig omgang makeup: Nu kan du teste en spritny udgave

LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny version af LibreOffice: Pænere, hurtigere og stadig gratis

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems