Ny version af gratis kontorpakke klar om få dage: Dokument-sikkerhed er i fokus

LibreOffice er på vej i en ny version, og dokumentsikkerhed spiller en stor rolle i udgaven, som frigives i starten af august. Her er nyhederne.

Artikel top billede

Den 3. august kommer den 12. store udgivelse siden 2010 af den gratis kontorpakke LibreOffice med versionsnummer 5.2.

Det er efterhånden seks år siden, at holdet bag LibreOffice løsrev sig fra Oracle og kontorpakken med navnet OpenOffice for at starte deres egen kontorpakke.

Det kan du læse meget mere om her: LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Den kommende udgave har sat fokus på sikkerhed med flere nye funktioner.

Det er blandt andet blevet muligt at anvende flere signaturer samt import og eksport af signaturer fra OOXML-filer fra Microsoft Office.

Hemmelige dokumenter

Ligeledes kan man klassificere sine dokumenter i en stribe kategorier, eksempelvis som fortroligt.

Den nye mulighed kan holdet bag koden takke det Hollands forsvarsministerium for, da det har finansieret udviklingen af klassificering af dokumenter.

Klassificering af dokumenter bygger på organisationen TSCP, som håndterer to standarder, nemlig Business Authentication Framework (BAF) og Business Authorization Identification and Labeling Scheme (BAILS).

Hvis du anvender Google Drive som opbevaringssted for dine dokumenter, så er der også kommet to-faktorsikkerhedsunderstøttelse.

"Disse tiltag handler om behov hos kommercielle brugere, der har brug for eksempelvis klassifikation af dokumenter," fortæller Leif Lodahl, der er den danske talsmand for LibreOffice.

"Men det kommer naturligvis alle til gode og er med til at modne produktet."

Desuden er der kommet en stribe nye brugerrettede funktioner i alle pakkens programmer.

Et eksempel er, at man kan tilpasse indholdet i højreklik-menuen. Når man eksempelvis højreklikker i en tabel, ses en menu, som indeholder funktioner, som er relevante for tabeller.

Ligeledes er der sket forbedringer til blandt andet import og eksport af RTF- og DOCX-formaterne.

I videoen herunder viser folkene bag projektet et par af nyhederne.

Ellers kan du finde den komplette liste her.

Læs også:
LibreOffice får en ordentlig omgang makeup: Nu kan du teste en spritny udgave

LibreOffice: Sådan vil vi slå Oracles OpenOffice

Ny version af LibreOffice: Pænere, hurtigere og stadig gratis

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura