Drone-levering af pakker kan være på vej i England: Pakker leveres 30 minutter efter bestilling

Amazons plan om at kunne levere pakker med droner lige til din dør er mere eller mindre kuldsejlet på det store amerikanske marked. Men det britiske marked er stadig åbent. Nu sender Amazon de første droner i luften.

Artikel top billede

Amazon skal i gang med at teste lyn-levering af pakker via droner i Storbritannien, efter det er lykkedes for selskabet at indgå en aftale med de britiske myndighede, der sikrer selskabet plads i luftrummet til at sende de små droner afsted.

Aftalen betyder blandt andet, at Amazon må teste drone-flyvninger uden visuel kontakt - altså hvor 'piloten' ikke kan se dronen.

Ligeledes vil Amazon teste løsninger, hvor en drone-pilot kan styre flere droner på en gang i leveringer til flere forskellige, individuelle destinationer.

Aftalen kan blive et gennembrud for Amazon, der i flere år har arbejdet med ganske ambitiøse planer om drone-levering, men som på det store hjemmemarked i USA er blevet bremset af lovgivning.

I USA må drone-flyvning således ifølge helt nye regler for 'små ubemandede luftfartøjer' kun foretages om dagen i maksimalt 400 fods højde, dronen må maksimalt veje 25 kg alt inklusive, og - vigtigst af alt - skal piloten hele tiden kunne se dronen.

Dette gør reelt dronerne uanvendelige som leveringsform i stor, kommerciel skala, har det lydt fra kritikere af de nye regler, som træder i kraft fra august.

Amazon har ellers i lang tid været klar med planerne, og du kan se video af dronen og læse mere om planerne her: Her er Amazons nye post-drone - pakker vil stå på dit dørtrin 30 minutter efter bestilling

I Storbritannien ser det imidlertid anderledes ud med aftalen med UK Civil Aviation Authority, der gør det muligt for Amazon at teste dronerne, som Amazon ønsker.

Under testen vil Amazon blandt andet teste sensorer i dronerne, som skal gøre det muligt for den lille flyvemaskine automatisk at identificere og undgå eventuelle forhindringer under flyvningen.

Amazon arbejder allerede i dag på visse produkter med levering samme dag, som varen bestilles.

Med drone-leveringen vil leverings-tiden for små-pakker kunne begrænses yderligere - helt ned til en halv time eller mindre, lyder det fra selskabet.

Amazon tester for tiden også droner i Canada og Holland.

Google er ligeledes i gang med at teste droner.

Det sker under Google X-projektet 'Project Wing,' der for et par år siden blev præsenteret.

Den første prototype blev dengang testet i Australien.

Det kan du læse mere om her: Her er Googles nye post-drone: Skal flyve pakker lige til din dør.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse