Ulovlig streaming gør Europa til en pirat-region: Her er de værste syndere

Der er stadig masser af software-gratister i Europa, men det er de ulovlige streaming-tjenester, der trækker piratantallet op. Se også hvordan det står til med pirateri i Danmark.

Artikel top billede

Det er ulovlige streaming-tjenester, som Popcorn Time, der får piratantallet til at holde sig på et højt niveau.

Vi hører måske ikke så meget om det mere, men der er stadig masser af software-pirateri i Europa.

Det beretter analysefirmaet MUSO, der har publiceret en rapport, der viser, at europæerne faktisk hører til blandet de hyppigste brugere af verdens ulovlige streaming- og fildeling-tjenester.

Tallene er baseret på indsamling af data fra 14.000 websteder, som alle blev koblet til ulovlig fildeling i løbet af 2015.

Samlet set er der tale om 141 milliarder sidevisninger, der er fordelt på brugere fra 226 lande.

Det skriver TorrentFreak.

Nordens største synder er Sverige

Når de mange sidevisninger deles ud på de lande, som besøgene kommer fra, kan man se at det er i Letland, det går hedest til.

46 procent af befolkningen vurderes til at have besøgt et pirat-netsted i løbet af 2015.

Flere Østeuropæiske lande ligger faktisk ret godt til på listen, som du kan se herunder, mens vores naboer i Sverige indtager placeringen som den største synder i Norden.

De nederste ti på listen - til og med Sverige - repræsenterer de ti værste syndere i Europa.

Norge og Danmark er med for sammenligningens skyld.

Læs også: Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Norge ender på en 20. plads mens danskerne er Nordens pirat-duks med et besøgstal på under ti procent.

Ser man på procent ligger vi højt i Europa. Men ser man på de absolutte tal, er amerikanerne helt fremme i skoene.

Nordamerika alene står for ti milliarder besøg på ulovlige streaming-tjenester og tre milliarder besøg på torrent-sider.

Det skal dog lige nævnes at Kina, Japan og Korea ikke er med på listen på grund af manglende data.

Læs også: Ny funktion kan gøre The Pirate Bay til verdens største streaming-tjeneste

Streaming trækker op

Det er ulovlig streaming af videoindhold, der optager mest af piraternes tid, fortæller MUSO.

Besøgende kommer typisk fra en computer, hvilket indikere, at ulovligt mediebrug via telefonen ikke er så udbredt endnu.

Torrent-hentninger er dog også en populær metode blandt piraterne for at få adgang til ulovligt indhold.

Godt 17 procent af piraterne anvender torrent-siderne. Det er dog et fald på 20 procentpoints i forhold til MUSO-rapporten for 2014.

Læs også:
Jeg var en pirat-hykler - for inderst inde vidste jeg godt, at det var forkert

Computerworlds læsere: Derfor bruger vi pirat-tjenester

Pirat-udvikler: Popcorn Time slet ikke lukket - vil vende frygteligt tilbage

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk stærk senior IT-projektleder til PET

Københavnsområdet

PensionDanmark

Scrum Master

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

Data Engineer at Metroselskabet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS