It-sikkerhed er en guldrandet forretning: Så mange penge skovler sikkerhedsbranchen ind

Der bruges svimlende summer på software og hardware til it-sikkerhed og konsulent- og service-ydelser, der skal højne it-sikkerheden.

Artikel top billede

It-sikkerhed har formentlig aldrig været et mere centralt emne i offentlige og private virksomheder end nu.

Det skyldes ikke bare, at truslerne står i kø - fra ransomware og DDoS-angreb til interne datalækager.

Baggrunden for væksten er også, at it-sikkerhed er blevet et hot emne, som selv CEO'er og bestyrelser er tvunget til at tage seriøst.  

Det øgede fokus afspejles tydeligt i nye tal for markedet for it-sikkerheds-produkter og -services.

Så godt sælger sikkerhed

Analysefirmaet Gartner forventer, at der på globalt plan vil blive investeret 7,9 procent mere i it-sikkerhed i 2016 end sidste år.

Dermed når investeringerne op på 81,6 milliarder dollars, hvilket svarer til næsten 547 milliarder danske kroner.

Læs også: Benhård kamp om det danske marked for it-sikkerhed: Her er den nye tendens

Også her i Vesteuropa er der masser af vækst for sikkerhedsleverandørerne, oplyser Gartner til Computerworld.

Fra 2015 til 2018 ventes det således, at der vil være tale om en stigning på 23,5 procent i de vesteuropæiske investeringer i it-sikkerhed.

Her bruges pengene

Det er ikke traditionel sikkerhedssoftware, der fylder mest på markedet.

Gartner skriver, at konsulentydelser og outsourcing er mest i fokus, når det kommer til nye investeringer i it-sikkerhed.

Springer vi frem til til 2020, forventer Gartner, at områderne med den højeste vækst vil være sikkerhedstests, it-outsourcing og data loss prevention.

Samtidig skriver analysefirmaet:

"Organisationer fokuserer i stigende grad på 'detection' og 'response', fordi den præventive tilgang ikke har været en succes i forhold til at blokere for ondsindede angreb."

"Vi anbefaler stærkt virksomhederne at balancere deres investeringer for at inkludere begge dele."

Samtidig forventer Gartner, at vi i de kommende år vil opleve, at sikkerheds-investeringerne i stigende grad bevæger sig i retning af services.

Det skyldes, at mange virksomheder vil opleve, at de har problemer med at skaffe de nødvendige medarbejdere og ekspertisen til, at man selv kan klare sikkerheds-opgaverne.

Læs også:

Benhård kamp om det danske marked for it-sikkerhed: Her er den nye tendens

Ny liste over 50 landes it-sikkerhed: Så sårbar er Danmark over for angreb

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job