Googles Chrome klar til at sende Flash helt ud i kulden: Her er de drastiske tiltag

Kampen mod Flash tager nu for alvor til med flere nye drastiske tiltag fra Googles side. Flash skal helt væk fra Chrome-browseren.

Artikel top billede

Flash er nu for alvor på vej i graven med en række nye tiltag fra Google, der står bag den populære Chrome-browser.

"Adobe Flash Player spillede central rolle i udbredelsen af video, spil og animationer på nettet. I dag anvender siderne typisk HTML5, hvilket giver dig en forbedret sikkerhed, reduceret strømforbrug og hurtigere indlæsning af sider," skriver Google

Selskabet forklarer, hvordan det nu vil gøre livet endnu sværere for Flash i Chrome-browseren.

Det sker først og fremmest ved, at Chrome 53, der lander i september, ganske enkelt vil blokere for de Flash-loads, der kører i baggrunden.  

"Du vil opleve en forbedring af reaktionstiden og effektiviteten på mange sider," lover Google, der dog har endnu flere tiltag på vej: 

Læs også: Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

"Til december vil Chrome 55 gøre HTML5 til standard-oplevelsen, bortset fra på sider der kun understøtter Flash. På disse vil du blive bedt om at slå Flash til, når du besøger siden første gang."

"Vi fortsætter med at arbejde tæt sammen med Adobe for at sikre, at din weboplevelse er så hurtig og sikker som mulg og for at hjælpe internettet med skiftet til HTML5," skriver Google og roser endnu engang Flash for den rolle teknologien har haft historisk set - men altså kun historisk.

Med Googles nye tiltag har både Chrome, Firefox og Safari - de tre mest udbredte browsere - nu alle taget hul på et nyt kapitel på internettet, hvor teknologier som Flash og Silverlight får dødsstødet i browserne til fordel for HTML5.

Læs mere her:

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Plugin-modstand tager til: Det skal være slut med Flash og Silverlight i din browser

TV 2 Play vil droppe Silverlight helt: Derfor er HTML5 vejen frem

Safari-browseren giver kold skulder til Flash, QuickTime, Silverlight og Java

It-giganter på stribe blokerer for Flash: Her er konsekvenserne

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S