Email-problemer for Yousee-kunder: Knas med porte og kryptering i mail-opsætning

Yousee-bruger Finn E. Mathiesen har ikke kunnet sende mails i den seneste uge, hvor der hele tiden er dukket en fejlmelding op. "Vi har opgivet en forkert port i vores guide," beklager Yousee.

Artikel top billede

Det er ikke meget post, der er blevet sendt fra Finn E. Mathiesens Outlook i den seneste tid. Mails er nemlig blevet blokeret og derfor ikke sendt afsted.

Han har fået følgende besked;

"Det ser ud til at yousee.dk har en serverfejl," skriver han til Computerworld.

Han forklarer, at sætningen kommer frem, når man forsøger at sende en mail fra Outlook.

"Jeg bruger Windows 10 og Outlook, og problemet begyndte for knap en uge siden."

Han fortæller, at problemet beskrives af Outlook på denne måde:

"Serveren understøtter ikke den krypteringstype, du har angivet for forbindelsen. Prøv at ændre krypteringsmetoden."

Herefter placeres mailen så i udbakken, men sendes altså ikke.

Skift af portnummer

Yousee erkender, at der er sket en fejl.

Fejlen ligger i en guide til Outlook, fortæller Povl D. Rasmussen, der er kommunikationsmand i Yousee/TDC.

Her har firmaet oplyst et forkert portnummer til post-brugerne.

"Der er tale om en fejl, der har berørt to typer kunder. Den ene type er dem, der har kørt på port 465 til udgående post, mens andre kunder, der har skullet opsætte deres mail på ny, også har haft et problem," forklarer han til Computerworld.

"Vi har ønsket at højne sikkerheden ved at udfase SSL-kryptering, der kører på port 465, som benyttes til udgående post. Her kan vi desværre konstatere, at vi har været for hurtige til at lukke porten, for nogle kunder benyttede stadig denne, og det har givet problemer."

Formålet har været at få kunderne til i stedet at bruge port 587 med TLS-kryptering.

"Da vi kunne konstatere, at det skabte problemer for nogle kunder, valgte vi at rulle ændringen tilbage."

En fejl i en onlineguide har gjort forvirringen endnu større.

"Sagen bliver dog yderligere kompliceret, fordi vi i overgangen til den nye mailopsætning og det højere sikkerhedsniveau har lavet en fejl i vores onlineguide, hvor kunderne blev bedt om at indtaste port 587."

"Så langt, så godt. Desværre stod der her, at man skal vælge SSL-kryptering, og denne fungerer ikke på port 587. Pludselig fik kunden så en melding om, at der var problemer med mailserveren," lyder forklaringen.

Teksten på hjemmesiden er blevet rettet her fredag formiddag, så nu skulle portforvirringen altså være sendt til de evige SSL-marker.

Du kan finde den reviderede guide her.

Læs også:

TDC skifter navn til Yousee

YouSee slukker for analogt signal: Nu er det slut for altid med gammeldags fjernsyn

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S