Email-problemer for Yousee-kunder: Knas med porte og kryptering i mail-opsætning

Yousee-bruger Finn E. Mathiesen har ikke kunnet sende mails i den seneste uge, hvor der hele tiden er dukket en fejlmelding op. "Vi har opgivet en forkert port i vores guide," beklager Yousee.

Artikel top billede

Det er ikke meget post, der er blevet sendt fra Finn E. Mathiesens Outlook i den seneste tid. Mails er nemlig blevet blokeret og derfor ikke sendt afsted.

Han har fået følgende besked;

"Det ser ud til at yousee.dk har en serverfejl," skriver han til Computerworld.

Han forklarer, at sætningen kommer frem, når man forsøger at sende en mail fra Outlook.

"Jeg bruger Windows 10 og Outlook, og problemet begyndte for knap en uge siden."

Han fortæller, at problemet beskrives af Outlook på denne måde:

"Serveren understøtter ikke den krypteringstype, du har angivet for forbindelsen. Prøv at ændre krypteringsmetoden."

Herefter placeres mailen så i udbakken, men sendes altså ikke.

Skift af portnummer

Yousee erkender, at der er sket en fejl.

Fejlen ligger i en guide til Outlook, fortæller Povl D. Rasmussen, der er kommunikationsmand i Yousee/TDC.

Her har firmaet oplyst et forkert portnummer til post-brugerne.

"Der er tale om en fejl, der har berørt to typer kunder. Den ene type er dem, der har kørt på port 465 til udgående post, mens andre kunder, der har skullet opsætte deres mail på ny, også har haft et problem," forklarer han til Computerworld.

"Vi har ønsket at højne sikkerheden ved at udfase SSL-kryptering, der kører på port 465, som benyttes til udgående post. Her kan vi desværre konstatere, at vi har været for hurtige til at lukke porten, for nogle kunder benyttede stadig denne, og det har givet problemer."

Formålet har været at få kunderne til i stedet at bruge port 587 med TLS-kryptering.

"Da vi kunne konstatere, at det skabte problemer for nogle kunder, valgte vi at rulle ændringen tilbage."

En fejl i en onlineguide har gjort forvirringen endnu større.

"Sagen bliver dog yderligere kompliceret, fordi vi i overgangen til den nye mailopsætning og det højere sikkerhedsniveau har lavet en fejl i vores onlineguide, hvor kunderne blev bedt om at indtaste port 587."

"Så langt, så godt. Desværre stod der her, at man skal vælge SSL-kryptering, og denne fungerer ikke på port 587. Pludselig fik kunden så en melding om, at der var problemer med mailserveren," lyder forklaringen.

Teksten på hjemmesiden er blevet rettet her fredag formiddag, så nu skulle portforvirringen altså være sendt til de evige SSL-marker.

Du kan finde den reviderede guide her.

Læs også:

TDC skifter navn til Yousee

YouSee slukker for analogt signal: Nu er det slut for altid med gammeldags fjernsyn

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT