Efter KMD's opkøb af it-kometen Edlund: Nu får Edlund ny administrerende dirktør

It-kometen Edlund, som er blevet opkøbt af KMD, siger farvel til den mangeårige direktør og medstifter, Thomas Jøhnk. Afløseren er nu fundet.

Artikel top billede

Medsstifter og direktør i Edlund, Thomas Jøhnk, træder tilbage. Ny administrerende direktør er Morten Bruun Steiner. I midten ses KMD's administrerende direktør, Eva Berneke. Foto: KMD.

Allerede da KMD i starten af januar i år købte softwareleverandøren Edlund, blev det meldt ud, at at Edlunds administrerende direktør og medstifter, Thomas Jøhnk, ville stoppe, og at der derfor skulle findes en afløser.

Læs om det her

Nu meddeler KMD, at Thomas Jøhnk træder tilbage som administrerende direktør - han skal i stedet bruge sin tid som næstformand for bestyrelsen.

"Ny administrerende direktør er 55-årige Morten Bruun Steiner," skriver KMD på selskabets hjemmeside.

Kommer fra TIA Technology

Edlund har stor succes med at levere it-løsninger forsikringsbranchen. Selskabet havde i 2015 - altså før KMD købte virksomheden - en omsætning på over 244 millioner kroner, og virksomhedens 201 ansatte landede et resultat før skat på 27,6 millioner kroner.

Edlund har igennem en årrække haft ganske høje vækstrater. Læs om det her:

Danske Edlund har vækst på 1.363 procent: "It-boblen er noget af det bedste, der er sket for os"

Morten Bruun Steiner kommer fra en stilling som COO i TIA Technology, der også arbejder med software til forsikringsbranchen.

Han har også tidligere haft forskellige lederstillinger i konsulentfirmaet Accenture.

"Det er vores ambition at løfte Edlunds forretningsmæssige potentiale ud over Danmarks grænser, og vi ser særdeles positivt på fremtidens udvikling af Edlund," udtaler administrerende direktør i KMD, Eva Berneke.

"Sammen med resten af KMD ligger der også nogle gode muligheder for at udvikle den fælles forretningsmæssige synergi. Vi ser, at Morten har den helt rigtige profil til at løfte de opgaver sammen med resten af det kompetente hold hos Edlund."

Morten Bruun Steiner, der begynder i den nye stilling den 1. september, fortæller, at han "kender Edlund som en seriøs og kompetent aktør i markedet."

"Jeg ser frem til at være med til at indfri ambitionerne sammen med de mange dygtige folk, som Edlund består af. Det bliver også en spændende opgave at være med til at løfte forretningen sammen med KMD."

"Det rigtige skridt for Edlund"

Thomas Jøhnk, der i en årrække har været administrerende direktør i Edlund, og helt tilbage i 1992 stiftede virksomheden sammen med sin far, Erling Edlund Andersen, skal nu i stedet være næstformand i bestyrelsen.

Han vil, ifølge KMD, fortsat være en aktiv del af virksomhedens udvikling.

"Ny ejer og nu også ny direktør med de helt rigtige erfaringer og kompetencer for at bringe Edlunds produkter ud over de danske grænser er for de tidligere ejere de to helt rigtige skridt for at sikre, at Edlund fortsat vil være en attraktiv virksomhed for både kunder og medarbejdere," siger han i pressemeddelelsen fra KMD.

"Jeg ser personligt frem til, via en plads i bestyrelsen, at kunne bidrage med min viden og mine erfaringer i næste kapitel af Edlunds historie," udtaler Edlund-stifteren videre. 

Læs også:

Edlund-direktør fratræder som direktør efter salg til KMD: Derfor sælger Edlund hele butikken

Software-leverandøren Edlund solgt til KMD - hundredevis af medarbejdere følger med i købet

Danske Edlund har vækst på 1.363 procent: "It-boblen er noget af det bedste, der er sket for os"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S