Stor test af dækning og hastigheder på 3G og 4G: Sådan klarer de danske teleselskaber sig

Danmark er med helt fremme i det globale kapløb om at levere den bedste mobile instrastruktur med 3G og 4G. Se resultaterne fra stor global test af dækningen og hastighederne i 95 lande.

Artikel top billede

4G-sendemast hos Danmarks største teleselskab, TDC.
Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Teleselskaber verden over investerer massive summer i at etablere og udbygge deres mobilnetværk - og ikke mindst her i Danmark er der fuld fart på LTE/4G-udrulningen i disse år.

Det er også årsagen til, at Danmark klarer sig rigtig godt i en ny global måling af dækning og datahastigheder på de mobile netværk.

Rapporten kommer fra OpenSignal, der løbende tracker mobil-situationen i en lang række lande.

Dataene stammer fra OpenSignal-appen, som mange hundrede tusinde mobilbrugere har installeret

Til den nye opgørelse er der i en periode på 84 dage foretaget 12,3 milliarder test hos 822.556 millioner brugere over hele verden.

Det resulterer i en analyse af 3G- og 4G-situationen i 95 lande - og her har Danmark bestemt ikke noget at skamme sig over.

Sådan ligger Danmark placeret

Eksempelvis ligger Danmark på en 11. plads, når OpenSignal måler på, hvor stor en del af tiden, brugerne har adgang 3G eller bedre mobilnetværk.

Danmark ligger på 93 procent, hvad det angår, hvilket er stort set på niveau med flere af de lande, der ligger lige over os.

Der er dog et pænt stykke op til Sydkorea på førstepladsen, for sydkoreanerne har adgang til 3G eller bedre forbindelser hele 98,54 procent af tiden.

Læs også: Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Danmark sig dog også endnu bedre, når det kommer til, de datahastigheder, der generelt leveres på 3G og 4G.

Her lander vi på en femteplads blandt 95 lande med 23,35 Mbps i gennemsnit. Vi overgås kun af Australien, Ungarn, Singapore og Sydkorea.

Sidstnævnte ligger også her et pænt stykke foran alle andre lande med gennemsnitlige hastigheder på 41,34 Mbps.

3G er stadig vigtigt

OpenSignal skriver i analysen, at mens 4G måske nok er den moderne netværksteknologi, som alle taler om, så står 4G ikke alene, når man skal måle den samlede netværksdækning/hastighed i et land.

3G er derfor fortsat en vigtig del af mobilinfrastrukturen i de fleste lande.

Danmark og Skandinavien er dog i et globalt perspektiv meget langt fremme med 4G/LTE.

Vi har også skrevet om, hvordan de danske teleselskabers LTE-netværk klarer sig i OpenSignals målinger.

Læs den artikel her: Spritny måling på de danske LTE-netværk: Sådan er de danske 4G-forbindelser

Læs også: Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S