Stor test af dækning og hastigheder på 3G og 4G: Sådan klarer de danske teleselskaber sig

Danmark er med helt fremme i det globale kapløb om at levere den bedste mobile instrastruktur med 3G og 4G. Se resultaterne fra stor global test af dækningen og hastighederne i 95 lande.

Artikel top billede

4G-sendemast hos Danmarks største teleselskab, TDC.
Foto: Uffe Weng. (Foto: Uffe WengFotojournalist Uffe WengPhotojournalist Uffe Wengwww.uffeweng.dkGunløgsgade 33, 2. tv.2300 København S.Danmark / Uffe Weng)

Teleselskaber verden over investerer massive summer i at etablere og udbygge deres mobilnetværk - og ikke mindst her i Danmark er der fuld fart på LTE/4G-udrulningen i disse år.

Det er også årsagen til, at Danmark klarer sig rigtig godt i en ny global måling af dækning og datahastigheder på de mobile netværk.

Rapporten kommer fra OpenSignal, der løbende tracker mobil-situationen i en lang række lande.

Dataene stammer fra OpenSignal-appen, som mange hundrede tusinde mobilbrugere har installeret

Til den nye opgørelse er der i en periode på 84 dage foretaget 12,3 milliarder test hos 822.556 millioner brugere over hele verden.

Det resulterer i en analyse af 3G- og 4G-situationen i 95 lande - og her har Danmark bestemt ikke noget at skamme sig over.

Sådan ligger Danmark placeret

Eksempelvis ligger Danmark på en 11. plads, når OpenSignal måler på, hvor stor en del af tiden, brugerne har adgang 3G eller bedre mobilnetværk.

Danmark ligger på 93 procent, hvad det angår, hvilket er stort set på niveau med flere af de lande, der ligger lige over os.

Der er dog et pænt stykke op til Sydkorea på førstepladsen, for sydkoreanerne har adgang til 3G eller bedre forbindelser hele 98,54 procent af tiden.

Læs også: Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Danmark sig dog også endnu bedre, når det kommer til, de datahastigheder, der generelt leveres på 3G og 4G.

Her lander vi på en femteplads blandt 95 lande med 23,35 Mbps i gennemsnit. Vi overgås kun af Australien, Ungarn, Singapore og Sydkorea.

Sidstnævnte ligger også her et pænt stykke foran alle andre lande med gennemsnitlige hastigheder på 41,34 Mbps.

3G er stadig vigtigt

OpenSignal skriver i analysen, at mens 4G måske nok er den moderne netværksteknologi, som alle taler om, så står 4G ikke alene, når man skal måle den samlede netværksdækning/hastighed i et land.

3G er derfor fortsat en vigtig del af mobilinfrastrukturen i de fleste lande.

Danmark og Skandinavien er dog i et globalt perspektiv meget langt fremme med 4G/LTE.

Vi har også skrevet om, hvordan de danske teleselskabers LTE-netværk klarer sig i OpenSignals målinger.

Læs den artikel her: Spritny måling på de danske LTE-netværk: Sådan er de danske 4G-forbindelser

Læs også: Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S