Nemlig.com åbner i Østjylland på fredag: "Med tiden vil vi dække langt størstedelen af Danmark"

Interview: Det danske online-supermarked Nemlig.com åbner nu i Jylland. Med tiden skal de fleste danskere kunne bruge supermarkeds-tjenesten, lyder det fra direktøren, som har store ekspansionsplaner.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Det danske internetsupermarked Nemlig.com har hidtil udelukkende været et københavnsk fænomen, men senere på ugen går supermarkedet ind på det jyske marked.

Det sker på fredag, hvor kunder fra østjyske byer som Aarhus, Randers, Horsens og Silkeborg for første gang kan få leveret dagligvarer direkte til hoveddøren fra Nemlig.com.

Ifølge Nemlig.coms stifter og administrerende direktør, Stefan Plenge, er det ambitionen, at net-supermarkedet i løbet af de kommende år skal dække størstedelen af landet.

"Vi skal nå så langt ud som overhovedet muligt, og det er ambitionen, at vi med tiden kommer til at dække langt størstedelen af Danmark. Den præcise dækningsprocent tør jeg ikke spå om, men det skulle gerne blive sådan, at langt de fleste danskere kan få leveret dagligvarer via Nemlig.com," siger han.

Den jysk ekspansion betyder ifølge Nemlig.com, at det danske net-supermarked nu kan bringe ud til i alt 2,6 millioner danskere.

Læs også: Han så lyset i New York: Sådan vil Nemlig.com forandre dine indkøb

Kan også vokse i mindre byer

Indtil videre har Nemlig.com valgt at indføre sin tjeneste i storbyområder med en høj befolkningstæthed.

Men ifølge Stefan Plenge kan det også give mening for Nemlig.com at bringe ud i områder med lavere befolkningstæthed.

"Rentabiliteten afhænger for os af efterspørgslen, og derfor kan områder med en lavere befolkningstæthed godt være rentable, hvis altså bare efterspørgslen er tilstrækkelig stor," siger han

Stefan Plenge forklarer, at de områder i Østjylland, hvor Nemlig.com nu åbner, er områder, hvor virksomheden forudser en særlig stor efterspørgsel.

"Gennem tiden har vi fået mange henvendelser fra østjyske kunder, der er interesserede i at få bragt varerne ud," siger han.

Selv om virksomheden hedder Nemlig.com og ikke .dk, slår Stefan Plenge dog fast, at der ikke er aktuelle planer om at ekspandere uden for landets grænser.

"Vi har lige nu 100 procent fokus på det danske marked, hvor der stadigvæk er store vækstmuligheder. Det er ikke utænkeligt, at vi en gang ude i fremtiden vil kigge uden for Danmarks grænser, men den tid den glæde," siger han.

Ekspansion giver røde tal

I det senest afsluttede årsregnskab leverede Nemlig.com et underskud på 93 millioner kroner, og de kommende år vil formodentligt også byde på røde tal bundlinjen.

For ifølge Stefan Plenge er de røde tal en direkte og nøje kalkuleret konsekvens af en offensiv vækststrategi, der blandt andet betyder, at det danske net-supermarked i løbet af relativ kort tid skal udbredes til så mange danskere som muligt.

"Hos Nemlig.com tror vi så meget på markedet for dagligvarehandel på nettet, at vi i øjeblikket foretager store investeringer, der er større end firmaets aktuelle størrelse berettiger til, og som derfor først tjener sig hjem om nogle år. Vi kunne godt vælge at bremse vores investeringer nu, og dermed gøre vores forretning rentabel relativ hurtig. Men det tror jeg ikke er den rette vej netop nu," siger han

Hvor lang tid kommer der til at gå, før Nemlig.com får sorte tal på bundlinjen?

"Jeg vil nødigt sætte et antal år på, men jeg er ikke et sekund i tvivl om, at Nemlig.com bliver profitabel," siger han.

Læs også: Coop-direktør om ny online-butik: "Det bliver svært at tjene penge, så det er et sats på fremtiden"

Investeringer i it og logistik

For at gøre ekspansionen i Østjylland mulig, har det ifølge Stefan Plenge været nødvendigt at foretage store investeringer i både logistik og it.

Eksempelvis har Nemlig.com tidligere på året åbnet et helt nyt logistikcenter på 36.000 kvadratmeter i Brøndby på den københavnske vestegn.

"Samtidig har vi investeret i et helt nyt it-system, der skal styre hele vores logistik, og sammen med det nye logistikcenter betyder det, at vi kan øge vores volumen betragteligt i løbet af de kommende år," siger han.

Det nye logistikcenter bliver ifølge Steffan Plenge udgangspunkt for Nemlig.com-bestillinger fra hele landet.

Han forklarer, at også ordrer fra Østjylland bliver modtaget og pakket i det nye logistikcenter, hvorefter de bliver transporteret videre til et østjysk omlastningscenter.

Her bliver ordrerne fordelt i mindre varevogne, der kører dem det sidste stykke ud til kundens hoveddør.

Læs også:
"Jo mere jeg ved om dig, jo bedre kan jeg sikre, at det er de rigtige varer, som du bliver præsenteret for"

Nemlig.com: Derfor er Coops nye netbutik en fordel for os

Coop klar med stor net-satsning: Nu begynder den store dagligvare-krig på nettet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS