Coop klar med stor net-satsning: Nu begynder den store dagligvare-krig på nettet

Den nordiske daglivare-gigant Coop buldrer ind i dagligvare-handlen på nettet, hvor Coop vil forsøge at udfordre Nemlig.com.

Artikel top billede

Den danske dagligvare-gigant Coop opruster nu i kampen mod internetsupermarkedet Nemlig.com.

Fra fredag bliver det mulig for forbrugerne at bestille og få udbragt varer via Coop.dk, hvor forbrugerne kan vælge mellem 8.000 forskellige dagligvare.

Det oplyser Coop i en pressemeddelelse.

Er det en god forretning?

Allerede i slutningen af 1990'erne forsøgte den københavnske supermarkedskæde Iso uden større succes at sælge dagligvarer på nettet.

Men indtil videre har ingen supermarkeder formået at få stablet en lukrativ forretning op på at sælge dagligvarer online.

Siden 2010 har det danske online-supermarked Nemlig, der har den danske mange-milliardær Anders Holch Povlsen som medejer, solgt dagligvarer til borgerne i hovedstadsområdet.

Men i det seneste regnskabsår havde Nemlig et underskud på intet mindre end 93 millioner kroner før skat.

Coop: Der er et behov
Coops administrerende direktør, Peter Høgsted, føler sig heller ikke overbevist om, at online-handel med dagligvarer bliver en god forretning.

"Mange spørger, om dagligvarer på nettet bliver stort, og det er vi også selv lidt i tvivl om. Men vi læser et kundebehov, og så føler vi, at vi skal komme med et tilbud," siger Peter Høgsted til Børsen.

Ifølge Børsen er Coop parate til acceptere et tab på den nye online-satsning.

I udlandet har net-supermarkedet eksisteret gennem en del år, og i et interview med Computerworld har Nemlig.coms stifter Stefan Plenge, hvordan han blev inspireret af et internet-supermarked i New York.

Det kan du læse mere om her: Han så lyset i New York: Sådan vil Nemlig.com forandre dine indkøb

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect