Spotify vil straffe musikere der satser på Apple Music: Blacklistes og begraves dybt nede i søgeresultaterne

Der er krig om verdens om musikere. Med en ny plan vil Spotify forsøge at ramme Apple: Alle musikere, der vælger Apple Music til at præsentere ny musik, bliver black-listet på Spotify.

Artikel top billede

Musik-tjenesten Spotify vil med ny plan forsøge at ramme alle de musikere, der kun vil levere musik til konkurrenten Apple Music.

Planen går kort og godt ud på, at Spotify vil gøre det næsten umuligt at finde al musik fra kunstnere, der vælger, at ny musik fra deres hånd skal præsenteres pål Apple Music.

Spotify har således meddelt til en række pladeselskaber, at selskabet vil sørge for, at kunstnere, der giver Apple eksklusiv-retten til ny musik, ikke vil optræde på playlister og lignende, når først materialet bliver tilgængeligt for Spotify, når Apples ekslusiv-ret udløber.

Sådan lyder det ifølge nyhedsbureauet Bloomberg, der ligeledes skriver, at Spotify allerede i mindst et år har begravet de pågældende kunstnere langt nede i søgeresultaterne, når der søges på emner, hvor de ellers burde optræde.

Det samme gælder for kunstnere, der har valgt musiktjenesten Tidal fremfor Spotify til at lancere ny musik.

Spotify meddeler dog, at selskabet ikke piller ved søgeresultaterne, skriver Bloomberg.

Verdens største

Spotify er verdens største musik-streamingtjeneste med godt 30 millioner abonnenter. Apple Music har siden lanceringen i sommeren 2015 fået 15 millioner abonnenter, og er i dag den måske største udfordrer til Spotify.

Du kan læse mere om lanceringen af Apple Music her: En aften i selskab med Apple Music: Et dragende alternativ til Spotify

Blandt de pågældende musikere, der er blevet blacklistet hos Spotify, finder vi Drake, Katy Perry og Frank Ocean, der har givet Apple ekslusiv-ret til ny musik.

Blandt andre Rihanna, Kanye West og Beyonce har lanceret ny musik med eksklusiv-ret til Tidal.

Det er tvivlsomt, om blacklistningen vil ramme disse topnavne hårdt.

Det kan imidlertid hurtigt komme til at se helt anderledes ud for mindre navne, der er afhængige af at få deres musik hurtigt ud til så mange som muligt - og ligeledes komme med på Spotifys playlister, så de når ud til nye ører.

Både Apple Music og Tidal satser målrettet på at markere sig som de steder, som kunderne skal anvende, hvis de vil have adgang til ny musik.

Begge tjenesterne betaler således pænt for ekslusiv-retten til ny musik.

Spotify har hele tiden protesteret mod eneretten til at bringe ny musik.

Det er sket med den begrundelse, at det skader både kunstnerne og musikindustrien, at kun enkelte tjenester har lov til at bringe bestemt musik.

Læs også:

Apple efter hård kritik: Store ændringer på vej til Apple Music

Derfor ender du altid med at høre det samme musik på Spotify

Rundspørge: Halvdelen af Apple Music-brugerne dropper tjenesten igen

Apple i heftige forhandlinger om Apple Music: Nægter at betale musik-selskaber for brugernes gratis prøvetid

Den danske musikbranche raser over Youtube-betingelser: Google betaler ikke nok

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS