Spotify vil straffe musikere der satser på Apple Music: Blacklistes og begraves dybt nede i søgeresultaterne

Der er krig om verdens om musikere. Med en ny plan vil Spotify forsøge at ramme Apple: Alle musikere, der vælger Apple Music til at præsentere ny musik, bliver black-listet på Spotify.

Artikel top billede

Musik-tjenesten Spotify vil med ny plan forsøge at ramme alle de musikere, der kun vil levere musik til konkurrenten Apple Music.

Planen går kort og godt ud på, at Spotify vil gøre det næsten umuligt at finde al musik fra kunstnere, der vælger, at ny musik fra deres hånd skal præsenteres pål Apple Music.

Spotify har således meddelt til en række pladeselskaber, at selskabet vil sørge for, at kunstnere, der giver Apple eksklusiv-retten til ny musik, ikke vil optræde på playlister og lignende, når først materialet bliver tilgængeligt for Spotify, når Apples ekslusiv-ret udløber.

Sådan lyder det ifølge nyhedsbureauet Bloomberg, der ligeledes skriver, at Spotify allerede i mindst et år har begravet de pågældende kunstnere langt nede i søgeresultaterne, når der søges på emner, hvor de ellers burde optræde.

Det samme gælder for kunstnere, der har valgt musiktjenesten Tidal fremfor Spotify til at lancere ny musik.

Spotify meddeler dog, at selskabet ikke piller ved søgeresultaterne, skriver Bloomberg.

Verdens største

Spotify er verdens største musik-streamingtjeneste med godt 30 millioner abonnenter. Apple Music har siden lanceringen i sommeren 2015 fået 15 millioner abonnenter, og er i dag den måske største udfordrer til Spotify.

Du kan læse mere om lanceringen af Apple Music her: En aften i selskab med Apple Music: Et dragende alternativ til Spotify

Blandt de pågældende musikere, der er blevet blacklistet hos Spotify, finder vi Drake, Katy Perry og Frank Ocean, der har givet Apple ekslusiv-ret til ny musik.

Blandt andre Rihanna, Kanye West og Beyonce har lanceret ny musik med eksklusiv-ret til Tidal.

Det er tvivlsomt, om blacklistningen vil ramme disse topnavne hårdt.

Det kan imidlertid hurtigt komme til at se helt anderledes ud for mindre navne, der er afhængige af at få deres musik hurtigt ud til så mange som muligt - og ligeledes komme med på Spotifys playlister, så de når ud til nye ører.

Både Apple Music og Tidal satser målrettet på at markere sig som de steder, som kunderne skal anvende, hvis de vil have adgang til ny musik.

Begge tjenesterne betaler således pænt for ekslusiv-retten til ny musik.

Spotify har hele tiden protesteret mod eneretten til at bringe ny musik.

Det er sket med den begrundelse, at det skader både kunstnerne og musikindustrien, at kun enkelte tjenester har lov til at bringe bestemt musik.

Læs også:

Apple efter hård kritik: Store ændringer på vej til Apple Music

Derfor ender du altid med at høre det samme musik på Spotify

Rundspørge: Halvdelen af Apple Music-brugerne dropper tjenesten igen

Apple i heftige forhandlinger om Apple Music: Nægter at betale musik-selskaber for brugernes gratis prøvetid

Den danske musikbranche raser over Youtube-betingelser: Google betaler ikke nok

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S