Intel lancerer ny processor: Kaby Lake er i nye computere allerede fra næste måned

Intel klar med 14nm-processoren Kaby Lake, der byder på blandt andet forbedret video-performance.

Artikel top billede

Det var slet ikke meningen, at Intels 7. generation processor, Kaby Lake, skulle se dagens lys, men det gjorde den alligevel. 

Intel arbejder med en toårsplan, der fungerer som et ur, deraf navnet Tick-Tock: Først lanceres der en version af en gammel chip produceret på en nyere, mere avanceret metode, hvorefter der kommer et nyt chipdesign på samme produktionsmetode. 

De to sidste tick-tock har været 14nm Broadwell og Skylake, og skal vi følge Intels plan, burde vi nu have set en 10nm-processor, Cannon Lake.

Men på grund af uventede problemer med udviklingen af 10nm-processorer, har Intel lanceret endnu en 14nm-processor kaldet Kaby Lake. 

Da Kaby Lake stadig bygger på 14nm-arkitekturen, er forbedringerne i forhold til Skylake da også moderate.

Forvent en ydeevneforbedring på omkring 12-19 procent alt efter opgave, hvilket skyldes en forbedret "turbo boost"-funktion. 

Forbedrede video-evner

De største forskelle ligger i Kaby Lakes evner til at vise video. Computere med en Kaby Lake-processor fremfor Skylake giver 2,6 gange bedre batterilevetid, når du ser 4K-videoer med udvalgte kodeks. 

Tidligere har du ikke kunne se 4K-videoer særlig længe, før du måtte sætte et strømstik i din computer.  

Derudover er det netop manglen på nyheder, der gør Kaby Lake interessant: Da der ikke er den store forskel mellem Skylake og Kaby Lake, kan producenter hurtigt begynde at implementere de nye processorer i deres computere. 

Ved årets IFA-messe har Acer allerede præsenteret flere computere med de nye Kaby Lake-processorer, der vil komme i handlen fra næste måned. 

Først til næste sommer for vi for alvor nye processor-lækkerier at se.

Til den tid burde Intel være klar med sin 10nm Cannon Lake-processorfamilie, og til den tid forventes AMD også for alvor kunne udfordre Intel med sin kommende Zen-serie af processorer. 

Læs også: Moores lov på standby: Intel laver helt uventet endnu en 14 nm chip

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job