Stor europæisk virksomhed snydt for 300 millioner kroner i e-mail-svindel

En af Europas store virksomheder er blevet snydt for 300 millioner kroner i en mail-svindelnummer, som har krævet mange ofre i de seneste år. Læs her, hvordan du sætter en stopper for det såkaldte direktør-svindelnummer.

Artikel top billede

Europas største leverandør af ledninger, elektriske og optiske fiberkabler, tyske Leoni, er blevet snydt i et mail-svindelnummer for knap 300 millioner kroner.

Leoni omsætter for lige godt 35 milliarder kroner og svindelnumret mod virksomheden blev sat ind den 12. august i Nordrumænien.

Optakten til svindlen var, at selskabets lokale økonomidirektør i Rumænien modtog en mail, som var designet til at ligne en besked fra en af Leonis topchefer i Tyskland.

I mailen var der en opfordring til den store pengeoverførsel. Mailen var derudover udformet, så Leonis interne procedurer for godkendelse af pengeoverførsler var imødekommet.

Desuden var Leoni-fabrikken i Rumænien blot én ud af fire af selskabets tilholdssteder, men det var den eneste, som var autoriseret til at godkende pengeoverførsler.

Dermed havde svindlerne nærstuderet selskabets måde at overføre store beløb på, skriver Softpedia.

Overfører 20 milliarder kroner

Denne form for mailsvindel går under mange navne - blandt andet direktør-svindel eller 'CEO Fraud' på engelsk.

Det amerikanske forbundspoliti FBI har tidligere vurderet, at denne form for CEO Fraud i de seneste tre år har kostet virksomheder over 20 milliarder kroner.

Danske virksomheder har været udsat for mails tilsyneladende afsendt fra direktøren for det hele, som lige skal have overført store millionbeløb.

Det kan du læse mere om her: To danske virksomheder snøret for 140 millioner gennem direktør-phishing

Sæt en stopper for svindlen

Chef for den danske it-sikkerhedsvarslingstjeneste DK Cert, Henrik Larsen, har her i Computerworld skrevet en klumme om, hvordan du nemt kan beskytte dig mod denne form for mailsvindel.

Det indlæg kan du læse her: Pas på mailen fra din direktør

Også lovens lange arm har været på banen med gode råd til, hvordan du eller din kollega slipper for at overføre millioner af kroner til svindlere, som udgiver sig for at være din chef eller direktør.

Den anbefaling kan du læse her: Politiet: Sådan kan du beskytte dig mod ny bølge af direktørsvindel

Læs også:
Morten Mogensens firma blev forsøgt svindlet, men snød selv svindleren: "Vi tager det som en oplevelse"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S