Stor europæisk virksomhed snydt for 300 millioner kroner i e-mail-svindel

En af Europas store virksomheder er blevet snydt for 300 millioner kroner i en mail-svindelnummer, som har krævet mange ofre i de seneste år. Læs her, hvordan du sætter en stopper for det såkaldte direktør-svindelnummer.

Artikel top billede

Europas største leverandør af ledninger, elektriske og optiske fiberkabler, tyske Leoni, er blevet snydt i et mail-svindelnummer for knap 300 millioner kroner.

Leoni omsætter for lige godt 35 milliarder kroner og svindelnumret mod virksomheden blev sat ind den 12. august i Nordrumænien.

Optakten til svindlen var, at selskabets lokale økonomidirektør i Rumænien modtog en mail, som var designet til at ligne en besked fra en af Leonis topchefer i Tyskland.

I mailen var der en opfordring til den store pengeoverførsel. Mailen var derudover udformet, så Leonis interne procedurer for godkendelse af pengeoverførsler var imødekommet.

Desuden var Leoni-fabrikken i Rumænien blot én ud af fire af selskabets tilholdssteder, men det var den eneste, som var autoriseret til at godkende pengeoverførsler.

Dermed havde svindlerne nærstuderet selskabets måde at overføre store beløb på, skriver Softpedia.

Overfører 20 milliarder kroner

Denne form for mailsvindel går under mange navne - blandt andet direktør-svindel eller 'CEO Fraud' på engelsk.

Det amerikanske forbundspoliti FBI har tidligere vurderet, at denne form for CEO Fraud i de seneste tre år har kostet virksomheder over 20 milliarder kroner.

Danske virksomheder har været udsat for mails tilsyneladende afsendt fra direktøren for det hele, som lige skal have overført store millionbeløb.

Det kan du læse mere om her: To danske virksomheder snøret for 140 millioner gennem direktør-phishing

Sæt en stopper for svindlen

Chef for den danske it-sikkerhedsvarslingstjeneste DK Cert, Henrik Larsen, har her i Computerworld skrevet en klumme om, hvordan du nemt kan beskytte dig mod denne form for mailsvindel.

Det indlæg kan du læse her: Pas på mailen fra din direktør

Også lovens lange arm har været på banen med gode råd til, hvordan du eller din kollega slipper for at overføre millioner af kroner til svindlere, som udgiver sig for at være din chef eller direktør.

Den anbefaling kan du læse her: Politiet: Sådan kan du beskytte dig mod ny bølge af direktørsvindel

Læs også:
Morten Mogensens firma blev forsøgt svindlet, men snød selv svindleren: "Vi tager det som en oplevelse"

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland