Stor europæisk virksomhed snydt for 300 millioner kroner i e-mail-svindel

En af Europas store virksomheder er blevet snydt for 300 millioner kroner i en mail-svindelnummer, som har krævet mange ofre i de seneste år. Læs her, hvordan du sætter en stopper for det såkaldte direktør-svindelnummer.

Artikel top billede

Europas største leverandør af ledninger, elektriske og optiske fiberkabler, tyske Leoni, er blevet snydt i et mail-svindelnummer for knap 300 millioner kroner.

Leoni omsætter for lige godt 35 milliarder kroner og svindelnumret mod virksomheden blev sat ind den 12. august i Nordrumænien.

Optakten til svindlen var, at selskabets lokale økonomidirektør i Rumænien modtog en mail, som var designet til at ligne en besked fra en af Leonis topchefer i Tyskland.

I mailen var der en opfordring til den store pengeoverførsel. Mailen var derudover udformet, så Leonis interne procedurer for godkendelse af pengeoverførsler var imødekommet.

Desuden var Leoni-fabrikken i Rumænien blot én ud af fire af selskabets tilholdssteder, men det var den eneste, som var autoriseret til at godkende pengeoverførsler.

Dermed havde svindlerne nærstuderet selskabets måde at overføre store beløb på, skriver Softpedia.

Overfører 20 milliarder kroner

Denne form for mailsvindel går under mange navne - blandt andet direktør-svindel eller 'CEO Fraud' på engelsk.

Det amerikanske forbundspoliti FBI har tidligere vurderet, at denne form for CEO Fraud i de seneste tre år har kostet virksomheder over 20 milliarder kroner.

Danske virksomheder har været udsat for mails tilsyneladende afsendt fra direktøren for det hele, som lige skal have overført store millionbeløb.

Det kan du læse mere om her: To danske virksomheder snøret for 140 millioner gennem direktør-phishing

Sæt en stopper for svindlen

Chef for den danske it-sikkerhedsvarslingstjeneste DK Cert, Henrik Larsen, har her i Computerworld skrevet en klumme om, hvordan du nemt kan beskytte dig mod denne form for mailsvindel.

Det indlæg kan du læse her: Pas på mailen fra din direktør

Også lovens lange arm har været på banen med gode råd til, hvordan du eller din kollega slipper for at overføre millioner af kroner til svindlere, som udgiver sig for at være din chef eller direktør.

Den anbefaling kan du læse her: Politiet: Sådan kan du beskytte dig mod ny bølge af direktørsvindel

Læs også:
Morten Mogensens firma blev forsøgt svindlet, men snød selv svindleren: "Vi tager det som en oplevelse"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse