Microsoft klar med vigtig opdatering til Windows 10-maskiner: Fjerner irriterende problem med maskinerne

Microsoft udsender opdatering, der skal hjælpe de hårdt prøvede Windows 10-brugere, der efter Anniversary Update har haft maskiner, der hakker og fryser.

Artikel top billede

Da Microsoft 2. august begyndte udrulningen af den første store opdatering af Windows 10, 'Anniversary Update', var der ikke lutter glæde at spore blandt brugerne.

Du kan læse mere om 'Anniversary Update' her: Kæmpeopdatering af Windows 10 på trapperne: Disse nye features og ændringer på vej

En del Windows 10-brugere stod nemlig pludselig med maskiner, der ikke længere fungerede efter hensigten.

Disse brugere oplevede, at deres maskiner efter Microsofts Anniversary Update pludselig gik kolde - typisk i forbindelse med login.

Fælles for de ramte brugere er tilsyneladende, at de har operativsystemet installeret ét drev og applikationer på et andet - typisk hvor operativsystemet er på et solid-state drive (SSD), og apps og data opbevares på en traditonel harddisk.

Læs om problemet her: Kritikken tager til: Windows 10 fryser og hakker efter stor opdatering

Nu har Microsoft så meddelt, at opdateringen er klar:

"Windows-opdateringen, der blev frigivet den 31. august til Windows 10 inkluderer en løsning på dette problem," skriver selskabet i en af de debattråde om fryse-problemet, man finder i Microsofts eget support-forum. 

Denne patch følger nu fremover også med, når man installerer Anniversary Update.

"Hvis du afinstallerede Windows 10 eller Anniversary Update på grund af dette problem, anbefaler vi, at du geninstallerer nu med Windows Update-assistenten ved at gå til Windows 10 download-siden og klikke på opdater nu-knappen."

Samtidig henviser Microsoft dog fortsat til en række andre ting, man kan gøre, hvis man fortsat har problemer.

Læs om de workarounds her.

Det ser ud til, at Microsofts opdatering har haft den ønskede effekt, for der er ikke kommet mange nye meldinger fra ramte Windows 10-brugere på sociale medier og i Microsofts support-forum, efter opdatering blev frigivet i sidste uge.

Som Computerworld skrev i sidste måned, har der været flere små og store problemer, der har ramte visse Windows-brugere, efter Microsoft udsendte Anniversary Update.

Heriblandt har det mest alvorlige problem været problemet med maskiner, der hakker eller fryser, men selvom det problem altså nu tilsyneladende er løst, er der eksempelvis fortsat problemer med webcams, der ikke fungerer.  

Microsoft var hurtig til at anerkende, at der var et problem med maskiner, der frøs efter opdateringen.  

Selskabet har hele tiden omtalt det som "et lille antal brugere/maskiner", selvom flere har betvivlet den version af problemets omfang.

Læs om brugernes meldinger om problemerne i Windows 10 her.

Læs også:

Kritikken tager til: Windows 10 fryser og hakker efter stor opdatering

Efter Microsofts kæmpe Windows 10-opdatering: Her er problemerne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S