Efter Microsofts kæmpe Windows 10-opdatering: Her er problemerne

Microsofts store Windows 10-opdatering er blevet installeret på millioner af maskiner verden over. Det er dog langt fra alle Windows-brugere, der kan juble over Microsofts 'Anniversary Update.'

Artikel top billede

Siden Microsoft den 2. august begyndte udrulningen af den første store opdatering af Windows 10, er 'Anniversary Update', som den er blevet kaldt, blevet installeret på millioner af maskiner verden over.

Den store Windows 10-opdatering kommer med en række nye funktioner og designmæssige ændringer, som brugterne i det store hele ser ud til at tage godt imod.

Få overblikket over indholdet i opdateringen her.

Her godt to uger efter, at opdateringen blev frigivet, tegner der sig dog også et billede af, at langt fra alle Windows 10-brugere kan være tilfredse med opdateringen.

Flere steder på nettet kan man nemlig læse om nogle af de problemer, Windows 10-opdateringen skaber.

Selvom det er svært at vurdere, hvor stor en del af de flere hundrede millioner Windows 10-brugere, der rent faktisk er ramt af problemerne, er der næppe tvivl om, at de ramte brugere lige nu nok fortryder, at de lod Windows 10-opdateringen blive installeret.

Maskinen fryser

Vores kolleger på det amerikanske Infoworld skriver blandt andet om, at en del maskiner fryser efter opdateringen.

Denne debat kører flere steder på nettet, og nu har Microsoft også selv forholdt sig til problemet i selskabet eget support-forum på nettet.

Her skriver Microsoft:

"Microsoft har modtaget et lille antal meldinger om, at Windows 10 fryser efter installering af Anniversary Update på systemer, hvor operativsystemet er på et solid-state drive (SSD), og apps og data opbevares på et andet drev."

"Dette problem forekommer ikke, når Windows 10 startes op i fejlsikret tilstand."

Læs også: Seks ting du bør tjekke efter download af den store opdatering af Windows 10

Microsoft lover de ramte Windows-brugere, at der vil komme mere information om problemet og en løsning på et senere tidspunkt, og selskabet skriver desuden:

"Vi beder om jeres tålmodighed, mens vi fortsætter vores undersøgelser - og tjek venligst denne tråd senere for en opdatering."

Problemer med Edge og video-afspilning

Fryse-problemet er dog langt fra det eneste, der er opstået efter Windows 10-opdateringen er blevet installeret.

Infoworld skriver også, at der kan opleves problemer med Edge-browseren - blandt andet, at den ikke vil lukke ned, selvom man klikker på det røde kryds i øverste højre hjørne.

Samtidig skal både McAfee og Avast have oplevet problemer med antivirus-løsningerne på maskiner, hvor Windows 10-opdateringen er blevet installeret.

Også det britiske tech-medie V3 skriver om Windows 10-maskiner, der fryser, og mediet har samtidig en række konkrete bud på, hvordan man kan løse de forskellige problemer, der kan være opstået med Windows 10-opdateringen.

Betanews skriver om, at afspilning af video pludselig gør Windows 10-maskinen så sløv, at en genstart er den eneste løsning.

Windows Central har også en god guide til, hvordan man løser nogle af de problemer, der kan opstå under selve installeringen af Windows 10-opdateringen.

Hvordan er dine egne erfaringer med Windows 10 Anniversary Update?

Læs også:

Seks ting du bør tjekke efter download af den store opdatering af Windows 10

Har du endnu ikke modtaget den store opdatering af Windows 10? Sådan henter du den selv

Kort før lukketid: Så mange har endnu ikke hentet gratis Windows 10

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S