Stor fyringsrunde i TDC: Teleselskabet skærer 130 stillinger væk

Den pressede telekoncern TDC gennemfører en stor fyringsrunde.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC nedlægger 130 stillinger som et led i endnu en omgang besparelser og effektiviseringer i den hårdt pressede telekoncern.

Ritzau Finans fortæller via Business.dk, at TDC nedlægger 130 stillinger.

Det koster konkret 65 medarbejdere en fyreseddel, mens resten af stillingerne ikke vil blive genbesat.

Det bekræfter TDC over for Computerworld, og selskabet oplyser samtidig, at fyringer er eksekveret i dag, mandag. 

Koncerndirektør Jens Aaløse forklarer til Ritzau Finans, at de 130 stillinger blandt andet kan undværes, fordi TDC har fået en række dobbeltfunktioner, efter at TDC og YouSee er blevet lagt sammen i privatforretningen.

Hertil kommer, at koncernen i det hele taget arbejder på at skaber en mere enkel og effektiv forretning. 

Læs meget mere om det arbejde i Computerworlds store interview med TDC-koncernchef Pernille Erenbjerg: Derfor er navneskiftet fra TDC til Yousee nødvendigt.

Fyringsrunden i TDC kommer, efter at selskabet i det seneste kvartalsregnskab havde et fald på fire procent i omsætningen forhold til samme kvartal sidste år.

Endnu værre ser det ud med selskabets overskud før skat, afskrivninger og renter (EBITDA), for det landede på 2,1 milliarder kroner - et fald på 9,7 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Samtidig står det værst til i TDC's danske forretning, for her er faldet på hele 11,5 procent, mens de norske aktiviteter går frem med 9,7 procent. Læs mere om det her.

TDC har i dag omkring 5.900 ansatte - et markant lavere antal end for år tilbage, hvilket du kan få overblikket over her: 

Tusindvis af job forsvundet fra TDC

For blot to uger siden måtte TDC's konkurrent Telenor meddele, at selskabet havde opsagt 79 medarbejdere og ville lukke fem butikker rundt omkring i landet.

Generelt er de danske teleselskaber under hårdt pres, og de største teleselskaber har over det seneste år blandt andet nedskrevet deres værdi for et større milliardbeløb:

Læs mere om det her.

Læs også:

Tusindvis af job forsvundet fra TDC - snart er endnu 800 fortid i den skrumpende telegigant

TDC vinder mobilkunder - men det kan slet ikke redde resultaterne

TDC har kæmpe-udfordringer med erhvervskunderne: Derfor lider TDC Erhverv

Et år efter fusions-floppet hos Telia og Telenor: Har haft store konsekvenser i den danske telebranche

Telenor Danmark fyrer 79 medarbejdere og lukker disse butikker med omgående virkning

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S