OpenOffice står på gravens rand - udviklere diskuterer nedlukning af projektet

Den gratis open source-kontorpakke OpenOffice plages af sikkerhedsproblemer og manglende ressourcer. Nu diskuteres en kontrolleret nedlukning af projektet åbenlyst.

Artikel top billede

Den gratis kontorpakke Apache OpenOffice blev oprindeligt grundlagt som et alternativt til Microsofts dengang altdominerende - men dyre - Office-pakke.

Nu nærmer projektet sig måske en nedlukning.

Muligheden diskuteres i hvert fald åbentlyst blandt flere af de førende open source-udviklere, der leverer til projektet.

Hovedårsagen er, at de har problemer med at sikre tilstrækkelig med sikkerhed i kontor-programmet.

Sikkerhedsproblemerne fik i sidste uge Apache Software Foundation, der står bag programmet, til at lufte muligheden for at lukke hele OpenOffice ned.

I en mail skriver bestyrelsesformand i Apache Software Foundation, Dennis E. Hamilton, at projektets ressourcer er for begrænsede til, at det blive tilstrækkeligt vedligeholdt.

"Det er min velovervejede mening, at der ikke står nok udviklere klar, som har evner, kapacitet og vilje til at supplere den halve dusin frivillige, som holder projektet kørende," skriver han.

Du kan læse hans mail her: What would OpenOffice retirement involve?

OpenOffice blev engang understøttet af Sun Microsystems, som imidlertid i 2009 blev købt af Oracle, som efter et fejlslagent forsøg på at udgive en kommerciel udgave af programmet gradvist mistede interessen for OpenOffice, hvilket du kan læse mere om her: Oracle opgiver OpenOffice

Oracle-samarbejdet fik ret hurtigt en del OpenOffice-udviklere til at trække sig ud af arbejdet, hvilket du kan læse mere om her: OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle.

De stiftede i stedet det i dag konkurrerende LibreOffice, som fortsat udvikles i relativt højt tempo. Udviklerne bag LibreOffice udsendte fornylig en ny version, som du kan læse mere om her: Ny version af gratis kontorpakke klar om få dage: Dokument-sikkerhed er i fokus

Oracle overdrog i 2011 håndteringen af OpenOffice til Apache Software Foundation.

Der har flere gange været røster fremme i udviklerkredse om, at arbejdet med OpenOffice burde blive overdraget til Document Foundation, der står bag LibreOffice.

Den debat har nu fået ny luft med Apache Software Foundations udmelding, som har udløst en lang debattråd, som du kan se her.

Er tiden kommet til en nedlukning af OpenOffice? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics