OpenOffice står på gravens rand - udviklere diskuterer nedlukning af projektet

Den gratis open source-kontorpakke OpenOffice plages af sikkerhedsproblemer og manglende ressourcer. Nu diskuteres en kontrolleret nedlukning af projektet åbenlyst.

Artikel top billede

Den gratis kontorpakke Apache OpenOffice blev oprindeligt grundlagt som et alternativt til Microsofts dengang altdominerende - men dyre - Office-pakke.

Nu nærmer projektet sig måske en nedlukning.

Muligheden diskuteres i hvert fald åbentlyst blandt flere af de førende open source-udviklere, der leverer til projektet.

Hovedårsagen er, at de har problemer med at sikre tilstrækkelig med sikkerhed i kontor-programmet.

Sikkerhedsproblemerne fik i sidste uge Apache Software Foundation, der står bag programmet, til at lufte muligheden for at lukke hele OpenOffice ned.

I en mail skriver bestyrelsesformand i Apache Software Foundation, Dennis E. Hamilton, at projektets ressourcer er for begrænsede til, at det blive tilstrækkeligt vedligeholdt.

"Det er min velovervejede mening, at der ikke står nok udviklere klar, som har evner, kapacitet og vilje til at supplere den halve dusin frivillige, som holder projektet kørende," skriver han.

Du kan læse hans mail her: What would OpenOffice retirement involve?

OpenOffice blev engang understøttet af Sun Microsystems, som imidlertid i 2009 blev købt af Oracle, som efter et fejlslagent forsøg på at udgive en kommerciel udgave af programmet gradvist mistede interessen for OpenOffice, hvilket du kan læse mere om her: Oracle opgiver OpenOffice

Oracle-samarbejdet fik ret hurtigt en del OpenOffice-udviklere til at trække sig ud af arbejdet, hvilket du kan læse mere om her: OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle.

De stiftede i stedet det i dag konkurrerende LibreOffice, som fortsat udvikles i relativt højt tempo. Udviklerne bag LibreOffice udsendte fornylig en ny version, som du kan læse mere om her: Ny version af gratis kontorpakke klar om få dage: Dokument-sikkerhed er i fokus

Oracle overdrog i 2011 håndteringen af OpenOffice til Apache Software Foundation.

Der har flere gange været røster fremme i udviklerkredse om, at arbejdet med OpenOffice burde blive overdraget til Document Foundation, der står bag LibreOffice.

Den debat har nu fået ny luft med Apache Software Foundations udmelding, som har udløst en lang debattråd, som du kan se her.

Er tiden kommet til en nedlukning af OpenOffice? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect