OpenOffice står på gravens rand - udviklere diskuterer nedlukning af projektet

Den gratis open source-kontorpakke OpenOffice plages af sikkerhedsproblemer og manglende ressourcer. Nu diskuteres en kontrolleret nedlukning af projektet åbenlyst.

Artikel top billede

Den gratis kontorpakke Apache OpenOffice blev oprindeligt grundlagt som et alternativt til Microsofts dengang altdominerende - men dyre - Office-pakke.

Nu nærmer projektet sig måske en nedlukning.

Muligheden diskuteres i hvert fald åbentlyst blandt flere af de førende open source-udviklere, der leverer til projektet.

Hovedårsagen er, at de har problemer med at sikre tilstrækkelig med sikkerhed i kontor-programmet.

Sikkerhedsproblemerne fik i sidste uge Apache Software Foundation, der står bag programmet, til at lufte muligheden for at lukke hele OpenOffice ned.

I en mail skriver bestyrelsesformand i Apache Software Foundation, Dennis E. Hamilton, at projektets ressourcer er for begrænsede til, at det blive tilstrækkeligt vedligeholdt.

"Det er min velovervejede mening, at der ikke står nok udviklere klar, som har evner, kapacitet og vilje til at supplere den halve dusin frivillige, som holder projektet kørende," skriver han.

Du kan læse hans mail her: What would OpenOffice retirement involve?

OpenOffice blev engang understøttet af Sun Microsystems, som imidlertid i 2009 blev købt af Oracle, som efter et fejlslagent forsøg på at udgive en kommerciel udgave af programmet gradvist mistede interessen for OpenOffice, hvilket du kan læse mere om her: Oracle opgiver OpenOffice

Oracle-samarbejdet fik ret hurtigt en del OpenOffice-udviklere til at trække sig ud af arbejdet, hvilket du kan læse mere om her: OpenOffice-folk dropper samarbejde med Oracle.

De stiftede i stedet det i dag konkurrerende LibreOffice, som fortsat udvikles i relativt højt tempo. Udviklerne bag LibreOffice udsendte fornylig en ny version, som du kan læse mere om her: Ny version af gratis kontorpakke klar om få dage: Dokument-sikkerhed er i fokus

Oracle overdrog i 2011 håndteringen af OpenOffice til Apache Software Foundation.

Der har flere gange været røster fremme i udviklerkredse om, at arbejdet med OpenOffice burde blive overdraget til Document Foundation, der står bag LibreOffice.

Den debat har nu fået ny luft med Apache Software Foundations udmelding, som har udløst en lang debattråd, som du kan se her.

Er tiden kommet til en nedlukning af OpenOffice? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S