Lige præsenteret: Sådan bliver det nye Apple Watch Series 2

Den næste udgave af Apple Watch har fokus på sport- og fitness-funktioner.

Artikel top billede

Onsdag aften dansk tid præsenterede Apple den næste udgave af virksomhedens smartwatch, der får navnet Apple Watch Series 2.

Det nye ur ligner på overfladen den forrige udgave på en prik, men ifølge Apple er uret blevet fuldstændig gen-designet.

Og det nye ur adskiller sig især ved, at det nu bliver udstyret med GPS.

Noget der længe har været efterlyst af især folk, der bruger uret til løb, cykling og andre former for udendørs fitness.

Samtidig er uret nu blevet totalt vandtæt. Det betyder, at det nu er muligt at svømme og dykke med uret, der er vandtæt ned til en dybde på 50 meter.

Læs også: Apples nye iPhone 7 kommer til Danmark om 9 dage: Den er vandtæt og har vildt kamera

Ny dual-core processor

Apple Watch Series 2 er blevet udstyret med en helt ny dual-core processor, der er dobbelt så hurtig som den første udgave. Urets skærm bliver desuden dobbelt så lysstærkt, hvilket ifølge Apple kommer til at gøre en væsentligt forskel, når uret bruges i sollys. 

Som noget helt nyt bliver uret også lanceret i en helt ny keramisk udgave, der giver ur et hvidt look. Samtidig lancerer Apple en særlig sportsudgave af uret i samarbejde med Nike, der får navnet Apple Watch Nike+ 

Spil Pokemon på Apple Watch

Derudover brugte Apple en stor del præsentationen af det nye ur på at fremhæve de forbedrede muligheder for at afvikle apps på uret. Eksempelvis blev det offentliggjort at sommerens store app-hit, Pokemon Go, nu kommer til Apple Watch. 

Da Apple i første omgang lancerede apps til uret sidste år viste det sig at være flop. Dels på grund af svag hardware og dels på grund af svag software. Men takket være ny hurtigere hardware samt det nye styresystem til uret, WatchOS 3, skulle apps blive en betydeligt bedre oplevelse.

Apple vil desuden sælge en opdateret udgave af den første generation af Apple Watch, der får navnet Apple Watch Series 1, som har fået den nye dual-core processor, men ellers er identisk med den første version af Apple Watch.

Det nye Apple Watch kommer til Danmark den 16. september, og kan forudbestilles allerede fra på fredag. 

Apple Watch Series 2 starter ved en dansk pris på 3.300 kroner, mens Series 1-udgaven kan købes for 2400 kroner. 

Læs også: 
Nu fjerner Apple hovedtelefon-stikket fra iPhone - går selskabet (omsider) for vidt med sine fikse ideer?

Din iPhone dumper med et brag: Her er mobiltelefonerne med de bedste og dårligste antenne-signaler

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks