Lige præsenteret: Sådan bliver det nye Apple Watch Series 2

Den næste udgave af Apple Watch har fokus på sport- og fitness-funktioner.

Artikel top billede

Onsdag aften dansk tid præsenterede Apple den næste udgave af virksomhedens smartwatch, der får navnet Apple Watch Series 2.

Det nye ur ligner på overfladen den forrige udgave på en prik, men ifølge Apple er uret blevet fuldstændig gen-designet.

Og det nye ur adskiller sig især ved, at det nu bliver udstyret med GPS.

Noget der længe har været efterlyst af især folk, der bruger uret til løb, cykling og andre former for udendørs fitness.

Samtidig er uret nu blevet totalt vandtæt. Det betyder, at det nu er muligt at svømme og dykke med uret, der er vandtæt ned til en dybde på 50 meter.

Læs også: Apples nye iPhone 7 kommer til Danmark om 9 dage: Den er vandtæt og har vildt kamera

Ny dual-core processor

Apple Watch Series 2 er blevet udstyret med en helt ny dual-core processor, der er dobbelt så hurtig som den første udgave. Urets skærm bliver desuden dobbelt så lysstærkt, hvilket ifølge Apple kommer til at gøre en væsentligt forskel, når uret bruges i sollys. 

Som noget helt nyt bliver uret også lanceret i en helt ny keramisk udgave, der giver ur et hvidt look. Samtidig lancerer Apple en særlig sportsudgave af uret i samarbejde med Nike, der får navnet Apple Watch Nike+ 

Spil Pokemon på Apple Watch

Derudover brugte Apple en stor del præsentationen af det nye ur på at fremhæve de forbedrede muligheder for at afvikle apps på uret. Eksempelvis blev det offentliggjort at sommerens store app-hit, Pokemon Go, nu kommer til Apple Watch. 

Da Apple i første omgang lancerede apps til uret sidste år viste det sig at være flop. Dels på grund af svag hardware og dels på grund af svag software. Men takket være ny hurtigere hardware samt det nye styresystem til uret, WatchOS 3, skulle apps blive en betydeligt bedre oplevelse.

Apple vil desuden sælge en opdateret udgave af den første generation af Apple Watch, der får navnet Apple Watch Series 1, som har fået den nye dual-core processor, men ellers er identisk med den første version af Apple Watch.

Det nye Apple Watch kommer til Danmark den 16. september, og kan forudbestilles allerede fra på fredag. 

Apple Watch Series 2 starter ved en dansk pris på 3.300 kroner, mens Series 1-udgaven kan købes for 2400 kroner. 

Læs også: 
Nu fjerner Apple hovedtelefon-stikket fra iPhone - går selskabet (omsider) for vidt med sine fikse ideer?

Din iPhone dumper med et brag: Her er mobiltelefonerne med de bedste og dårligste antenne-signaler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S