Medie: Microsoft stopper produktionen af Lumia-telefoner om få måneder

Microsoft stopper angiveligt produktionen af Lumia-telefoner til december efter lang tids krise.

Artikel top billede

Microsoft stopper produktionen af sine egne Windows 10 Mobile-telefoner, Lumia 950, 950XL, 650 og 550, fra december.

Det skriver det amerikanske Microsoft-orienterede medie Winbeta.org, der citerer insiderkilder hos Microsoft.

Rygtet kommer blot en måned efter de seneste salgstal for forrige kvartal, der viser, at Microsofts smartphones blot har en markedsandel på 0,6 procent - hvilket svarer til et  voldsomt fald i forhold til en markedsandel på 2.5 procent i samme periode sidste år.

Voldsomt prisfald

Microsoft har kæmpet ihærdigt for at overbevise ikke kun forbrugere, men også udviklere om, at de bør vælge Windows 10 Mobile fremfor iOS og Android.

Sidste år i oktober lancerede Microsoft tre nye smartphones, Lumia 950, 950XL og den prisvenlige 550, men trods de tre nyheder før juletid faldt antallet af solgte Lumia-telefoner i de efterfølgende måneder frem til april med 70 procent.  

Det har ført til et voldsomt prisfald på over 50 procent for en Lumia 950 fra 4.999 kroner ved lanceringen 6. oktober 2015 til en pris på 2.345 kroner (8. august 2016).

Det voldsomme prisfald kan også ses som en måde at tømme eksisterende lagre, inden produktionen efter sigende stopper til december.

Hvad så nu?

Microsoft er en af de eneste og mest populære Windows 10 Mobile-producenter, så et stop af produktionen vil betyde et markant fald i mængden af Windows-telefoner på markedet.

Windows står på gravens rand på mobilmarkedet - alligevel lancerer HP ny Windows-smartphone

Produktionsstoppet kan dog vise sig ikke at være det sidste søm i kisten, men i stedet et tegn på, at der kan være nye produkter på vej. Rygterne har længe floreret om en mulig Surface Phone i stil med Microsofts andre Surface-produkter.  

Desuden ventes det, at den næste store opdatering til Windows 10, Redstone 2, i høj grad vil være rettet mod Windows 10 Mobile, når den udsendes i 2017.

Læs også: Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job