Medie: Microsoft stopper produktionen af Lumia-telefoner om få måneder

Microsoft stopper angiveligt produktionen af Lumia-telefoner til december efter lang tids krise.

Artikel top billede

Microsoft stopper produktionen af sine egne Windows 10 Mobile-telefoner, Lumia 950, 950XL, 650 og 550, fra december.

Det skriver det amerikanske Microsoft-orienterede medie Winbeta.org, der citerer insiderkilder hos Microsoft.

Rygtet kommer blot en måned efter de seneste salgstal for forrige kvartal, der viser, at Microsofts smartphones blot har en markedsandel på 0,6 procent - hvilket svarer til et  voldsomt fald i forhold til en markedsandel på 2.5 procent i samme periode sidste år.

Voldsomt prisfald

Microsoft har kæmpet ihærdigt for at overbevise ikke kun forbrugere, men også udviklere om, at de bør vælge Windows 10 Mobile fremfor iOS og Android.

Sidste år i oktober lancerede Microsoft tre nye smartphones, Lumia 950, 950XL og den prisvenlige 550, men trods de tre nyheder før juletid faldt antallet af solgte Lumia-telefoner i de efterfølgende måneder frem til april med 70 procent.  

Det har ført til et voldsomt prisfald på over 50 procent for en Lumia 950 fra 4.999 kroner ved lanceringen 6. oktober 2015 til en pris på 2.345 kroner (8. august 2016).

Det voldsomme prisfald kan også ses som en måde at tømme eksisterende lagre, inden produktionen efter sigende stopper til december.

Hvad så nu?

Microsoft er en af de eneste og mest populære Windows 10 Mobile-producenter, så et stop af produktionen vil betyde et markant fald i mængden af Windows-telefoner på markedet.

Windows står på gravens rand på mobilmarkedet - alligevel lancerer HP ny Windows-smartphone

Produktionsstoppet kan dog vise sig ikke at være det sidste søm i kisten, men i stedet et tegn på, at der kan være nye produkter på vej. Rygterne har længe floreret om en mulig Surface Phone i stil med Microsofts andre Surface-produkter.  

Desuden ventes det, at den næste store opdatering til Windows 10, Redstone 2, i høj grad vil være rettet mod Windows 10 Mobile, når den udsendes i 2017.

Læs også: Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S