Medie: Microsoft stopper produktionen af Lumia-telefoner om få måneder

Microsoft stopper angiveligt produktionen af Lumia-telefoner til december efter lang tids krise.

Artikel top billede

Microsoft stopper produktionen af sine egne Windows 10 Mobile-telefoner, Lumia 950, 950XL, 650 og 550, fra december.

Det skriver det amerikanske Microsoft-orienterede medie Winbeta.org, der citerer insiderkilder hos Microsoft.

Rygtet kommer blot en måned efter de seneste salgstal for forrige kvartal, der viser, at Microsofts smartphones blot har en markedsandel på 0,6 procent - hvilket svarer til et  voldsomt fald i forhold til en markedsandel på 2.5 procent i samme periode sidste år.

Voldsomt prisfald

Microsoft har kæmpet ihærdigt for at overbevise ikke kun forbrugere, men også udviklere om, at de bør vælge Windows 10 Mobile fremfor iOS og Android.

Sidste år i oktober lancerede Microsoft tre nye smartphones, Lumia 950, 950XL og den prisvenlige 550, men trods de tre nyheder før juletid faldt antallet af solgte Lumia-telefoner i de efterfølgende måneder frem til april med 70 procent.  

Det har ført til et voldsomt prisfald på over 50 procent for en Lumia 950 fra 4.999 kroner ved lanceringen 6. oktober 2015 til en pris på 2.345 kroner (8. august 2016).

Det voldsomme prisfald kan også ses som en måde at tømme eksisterende lagre, inden produktionen efter sigende stopper til december.

Hvad så nu?

Microsoft er en af de eneste og mest populære Windows 10 Mobile-producenter, så et stop af produktionen vil betyde et markant fald i mængden af Windows-telefoner på markedet.

Windows står på gravens rand på mobilmarkedet - alligevel lancerer HP ny Windows-smartphone

Produktionsstoppet kan dog vise sig ikke at være det sidste søm i kisten, men i stedet et tegn på, at der kan være nye produkter på vej. Rygterne har længe floreret om en mulig Surface Phone i stil med Microsofts andre Surface-produkter.  

Desuden ventes det, at den næste store opdatering til Windows 10, Redstone 2, i høj grad vil være rettet mod Windows 10 Mobile, når den udsendes i 2017.

Læs også: Historien om Windows Phone og den barske kamp mod Android og iOS

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos