Dell Technologies fortsætter udsalg: Sælger kæmpe-divison til Open Text

Dell fortsætter de seneste måneders heftige udsalg af forretningsaktiver. Nu sælger seslakebr hele sin division for enterprise content til Open Text. Pris: 11 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Dell har i de senere måneder solgt ud af sine aktiver i forbindelse med selskabets eget opkøb af storage-kæmpen EMC og fusionen til det nye selskab Dell Technologies.

Det kan du læse mere om her: Verdens største it-firma på plads: EMC er nu smedet sammen med Dell i gigantfusion

Nu ryger Dell Technologies såkaldte enterprise content-division (ECD), som Dell sælger til canadiske Open Text.

Med købet fjerner Open Text en af sine hovedkonkurrenter fra markedet for enterprise content-løsninger, nemlig EMC's Documentum, som følger med i handlen.

Ligeledes kommer Open Text til at eje InfoArchive- og Leap-produkterne.

Canadierne lægger 1,62 dollar - knap 11 milliarder kroner - på bordet for divisionen, der udvikler og sælger software til at organisere, tracke, fremfinde og håndtere data i virksomheder med store datamængder.

Det er kun tre måneder siden,at Dell solgte hele sin software-division til to kapitalfonde, hvilket du kan læse mere om her:

Tildigere på året solgte Dell hele det såkaldte information technology services-gren fra til japanske NTT Data.

Det kan du læse mere om her: Dell skiller sig af med hele sin software-division: Har desperat brug for pengene et andet sted

Dell Technologies begrunder salget med, at selskabet ønsker at fokusere på server- og storagemarkedet samt på at investere i spirende områder som Internet of Things, cloud computing, cyber-sikkerhed og predictive analytics.

Læs også:

Dell og EMC slår sig sammen i Danmark: Her er planen for kæmpe-fusionen i Danmark

Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S