Dell Technologies fortsætter udsalg: Sælger kæmpe-divison til Open Text

Dell fortsætter de seneste måneders heftige udsalg af forretningsaktiver. Nu sælger seslakebr hele sin division for enterprise content til Open Text. Pris: 11 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Dell har i de senere måneder solgt ud af sine aktiver i forbindelse med selskabets eget opkøb af storage-kæmpen EMC og fusionen til det nye selskab Dell Technologies.

Det kan du læse mere om her: Verdens største it-firma på plads: EMC er nu smedet sammen med Dell i gigantfusion

Nu ryger Dell Technologies såkaldte enterprise content-division (ECD), som Dell sælger til canadiske Open Text.

Med købet fjerner Open Text en af sine hovedkonkurrenter fra markedet for enterprise content-løsninger, nemlig EMC's Documentum, som følger med i handlen.

Ligeledes kommer Open Text til at eje InfoArchive- og Leap-produkterne.

Canadierne lægger 1,62 dollar - knap 11 milliarder kroner - på bordet for divisionen, der udvikler og sælger software til at organisere, tracke, fremfinde og håndtere data i virksomheder med store datamængder.

Det er kun tre måneder siden,at Dell solgte hele sin software-division til to kapitalfonde, hvilket du kan læse mere om her:

Tildigere på året solgte Dell hele det såkaldte information technology services-gren fra til japanske NTT Data.

Det kan du læse mere om her: Dell skiller sig af med hele sin software-division: Har desperat brug for pengene et andet sted

Dell Technologies begrunder salget med, at selskabet ønsker at fokusere på server- og storagemarkedet samt på at investere i spirende områder som Internet of Things, cloud computing, cyber-sikkerhed og predictive analytics.

Læs også:

Dell og EMC slår sig sammen i Danmark: Her er planen for kæmpe-fusionen i Danmark

Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job