Dell Technologies fortsætter udsalg: Sælger kæmpe-divison til Open Text

Dell fortsætter de seneste måneders heftige udsalg af forretningsaktiver. Nu sælger seslakebr hele sin division for enterprise content til Open Text. Pris: 11 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Dell har i de senere måneder solgt ud af sine aktiver i forbindelse med selskabets eget opkøb af storage-kæmpen EMC og fusionen til det nye selskab Dell Technologies.

Det kan du læse mere om her: Verdens største it-firma på plads: EMC er nu smedet sammen med Dell i gigantfusion

Nu ryger Dell Technologies såkaldte enterprise content-division (ECD), som Dell sælger til canadiske Open Text.

Med købet fjerner Open Text en af sine hovedkonkurrenter fra markedet for enterprise content-løsninger, nemlig EMC's Documentum, som følger med i handlen.

Ligeledes kommer Open Text til at eje InfoArchive- og Leap-produkterne.

Canadierne lægger 1,62 dollar - knap 11 milliarder kroner - på bordet for divisionen, der udvikler og sælger software til at organisere, tracke, fremfinde og håndtere data i virksomheder med store datamængder.

Det er kun tre måneder siden,at Dell solgte hele sin software-division til to kapitalfonde, hvilket du kan læse mere om her:

Tildigere på året solgte Dell hele det såkaldte information technology services-gren fra til japanske NTT Data.

Det kan du læse mere om her: Dell skiller sig af med hele sin software-division: Har desperat brug for pengene et andet sted

Dell Technologies begrunder salget med, at selskabet ønsker at fokusere på server- og storagemarkedet samt på at investere i spirende områder som Internet of Things, cloud computing, cyber-sikkerhed og predictive analytics.

Læs også:

Dell og EMC slår sig sammen i Danmark: Her er planen for kæmpe-fusionen i Danmark

Dell køber EMC for 440 milliarder kroner: Nu vil selskabet i krig med alle it-giganterne

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse