Samsung sender 500.000 erstatnings-Note 7'ere ud i butikkerne - men kun i USA

Samsung er klar med 500.000 opdaterede Galaxy Note 7'ere, som skal erstatte de brandfarlige modeller, der tidligere er blevet solgt. Uklart hvornår Danmark modtager erstatnings-modeller.

Artikel top billede

Samsungs fabrikker har i de seneste dage kørt på højtryk i arbejdet med at producere nye og opdaterede eksemplarer af selskabets nye topmodel, Galaxy Note 7.

Det er sket efter, at det kort tid efter lanceringen kom frem, at Note 7'eren kunne eksplodere.

Det kan du læse mere om her: Samsung stopper brat salget af ny top-smartphone: Risikerer at bryde i brand

Nu er Samsung klar med første sending på 500.000 opdaterede Note 7'ere, som med nye batterier skal byttes med de risikoramte modeller.

I første omgang er det dog ikke noget, der kommer de danske Note 7-ejere til gavn og glæde.

For alle de 500.000 erstatnings-eksemplarer er blevet sendt til det amerikanske marked, hvor de fra i dag onsdag vil kunne byttes i de amerikanske butikker.

Det er uklart, hvornår erstatningstelefonerne kommer til Danmark. Samsung har tidligere meddelt, at defekte Note 7'ere vil kunne ombyttes fra oktober uden nærmere at specificere en dato.

Der er blevet tilbagekaldt i alt en million Galaxy Note 7'ere på det amerikanske marked.

Problemet ligger i batteriet i den oprindelige Note 7, hvor en fejlkonstruktion har gjort, at der er risiko for, at batteriet pludselig bryder i brand, hvilket har været tilfældet en del gange rundt omkring i verden.

I USA har der således været 92 tilfælde med overophedning og 26 tilfælde med decideret brand. Ifølge Samsung er der ikke rapporteret tilfælde med brand i Europa.

Ifølge Samsung er problemet blevet løst i erstatningstelefonerne, der er blevet udstyret med en ny type batteri.

I forbindelse med erstatningstelefonerne er Samsung også klar med en mindre softwareopdatering, der gør, at der på telefoner med det nye, sikre batteri vil fremkomme et lille grøn batteriikon i øverste højre hjørne på skærmen.

Det grønne ikon indikerer, at der er tale om en telefon med et nyt batteri.

Batteriproblemet i Galaxy Note 7 har været en alvorlig bet for Samsung, da der er tale om selskabets helt nye top-model, som bliver regnet for afgørende for selskabet.

Det kan du læse mere om her: Ikke bare en stor smartphone med stylus: Samsungs Note 7 får afgørende betydning

Computerworld har spurgt Samsung om, hvornår Samsung sender erstatningsmodeller til Europa. Selskabet er endnu ikke vendt tilbage.

Læs også:

Farlige batterier i Samsungs top-smartphone kan komme til at koste kassen

Panikken breder sig: Samsung vil have kunder til at slukke for farlig smartphone - og SAS og Norwegian forbyder den

Potentiel bombe under Samsung: Nu antænder andre Samsung-modeller også

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS