Samsung sender 500.000 erstatnings-Note 7'ere ud i butikkerne - men kun i USA

Samsung er klar med 500.000 opdaterede Galaxy Note 7'ere, som skal erstatte de brandfarlige modeller, der tidligere er blevet solgt. Uklart hvornår Danmark modtager erstatnings-modeller.

Artikel top billede

Samsungs fabrikker har i de seneste dage kørt på højtryk i arbejdet med at producere nye og opdaterede eksemplarer af selskabets nye topmodel, Galaxy Note 7.

Det er sket efter, at det kort tid efter lanceringen kom frem, at Note 7'eren kunne eksplodere.

Det kan du læse mere om her: Samsung stopper brat salget af ny top-smartphone: Risikerer at bryde i brand

Nu er Samsung klar med første sending på 500.000 opdaterede Note 7'ere, som med nye batterier skal byttes med de risikoramte modeller.

I første omgang er det dog ikke noget, der kommer de danske Note 7-ejere til gavn og glæde.

For alle de 500.000 erstatnings-eksemplarer er blevet sendt til det amerikanske marked, hvor de fra i dag onsdag vil kunne byttes i de amerikanske butikker.

Det er uklart, hvornår erstatningstelefonerne kommer til Danmark. Samsung har tidligere meddelt, at defekte Note 7'ere vil kunne ombyttes fra oktober uden nærmere at specificere en dato.

Der er blevet tilbagekaldt i alt en million Galaxy Note 7'ere på det amerikanske marked.

Problemet ligger i batteriet i den oprindelige Note 7, hvor en fejlkonstruktion har gjort, at der er risiko for, at batteriet pludselig bryder i brand, hvilket har været tilfældet en del gange rundt omkring i verden.

I USA har der således været 92 tilfælde med overophedning og 26 tilfælde med decideret brand. Ifølge Samsung er der ikke rapporteret tilfælde med brand i Europa.

Ifølge Samsung er problemet blevet løst i erstatningstelefonerne, der er blevet udstyret med en ny type batteri.

I forbindelse med erstatningstelefonerne er Samsung også klar med en mindre softwareopdatering, der gør, at der på telefoner med det nye, sikre batteri vil fremkomme et lille grøn batteriikon i øverste højre hjørne på skærmen.

Det grønne ikon indikerer, at der er tale om en telefon med et nyt batteri.

Batteriproblemet i Galaxy Note 7 har været en alvorlig bet for Samsung, da der er tale om selskabets helt nye top-model, som bliver regnet for afgørende for selskabet.

Det kan du læse mere om her: Ikke bare en stor smartphone med stylus: Samsungs Note 7 får afgørende betydning

Computerworld har spurgt Samsung om, hvornår Samsung sender erstatningsmodeller til Europa. Selskabet er endnu ikke vendt tilbage.

Læs også:

Farlige batterier i Samsungs top-smartphone kan komme til at koste kassen

Panikken breder sig: Samsung vil have kunder til at slukke for farlig smartphone - og SAS og Norwegian forbyder den

Potentiel bombe under Samsung: Nu antænder andre Samsung-modeller også

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job