Efter opdatering af firmware: Slut med brug af uoriginale blækpatroner i din HP-printer

En ny firmware-opdatering til visse HP-printere slukker for muligheden for at bruge billigere uoriginale- eller genopfyldte blækpatroner.

Artikel top billede

Printerblæk er en af de dyreste væsker i verden, hvis man ser på literprisen. Dyrere end årgangs-whiskey, penicillin og blod.  

Derfor er der også mange printer-ejere, der glædeligt køber uoriginale printerpatroner eller genopfylder patronerne til deres printere i stedet for at købe producenternes egne printerpatroner, der ofte er mindst dobbelt så dyre.

Men det ser ud til at være slut nu. I hvert fald hvis du har en HP-printer fra Office Jet-serien, der er tilsluttet internettet, og som blev opdateret med en firmwareopdatering i marts 2016.

Denne firmware-opdatering får nemlig tilsyneladende printeren til at stoppe med at acceptere blækpatroner, der ikke er udstyret med HP's egen sikkerhedschip fra 13. september.

Problemet rammer OfficeJet-, OfficeJet Pro-, og Office Jet Pro X-printere og stopper for muligheden for at benytte genopfyldte blækpatroner med forskellige advarselsbeskeder.

HP: Vi beskytter vores patenter
På grund af den skyhøje pris for printerblæk, kan det ofte svare sig at købe en ny printer på tilbud i stedet for at købe fire nye printerpatroner til din eksisterende printer, hvis patronerne er ved at være tomme.

Derfor tyer mange til at købe uoriginale patroner eller genopfylde de eksisterende, også selv om garantien ryger.  

"Grunden til opdateringen er beskyttelse af HP's innovation og patenter," forklarer HP i en udtalelse til britiske BBC.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra HP Danmark, men HP ønsker ikke at udtale sig og henviser til den amerikanske udtalelse, som minder om udtalelsen til BBC.

HP fortæller dog i udtalelsen, at du stadig godt kan benytte genopfyldte patroner, hvis de har HP's sikkerhedschip

Læs også: Han handlede printere og kopimaskiner for millioner - nu afslører han branchens beskidte tricks

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S