Efter opdatering af firmware: Slut med brug af uoriginale blækpatroner i din HP-printer

En ny firmware-opdatering til visse HP-printere slukker for muligheden for at bruge billigere uoriginale- eller genopfyldte blækpatroner.

Artikel top billede

Printerblæk er en af de dyreste væsker i verden, hvis man ser på literprisen. Dyrere end årgangs-whiskey, penicillin og blod.  

Derfor er der også mange printer-ejere, der glædeligt køber uoriginale printerpatroner eller genopfylder patronerne til deres printere i stedet for at købe producenternes egne printerpatroner, der ofte er mindst dobbelt så dyre.

Men det ser ud til at være slut nu. I hvert fald hvis du har en HP-printer fra Office Jet-serien, der er tilsluttet internettet, og som blev opdateret med en firmwareopdatering i marts 2016.

Denne firmware-opdatering får nemlig tilsyneladende printeren til at stoppe med at acceptere blækpatroner, der ikke er udstyret med HP's egen sikkerhedschip fra 13. september.

Problemet rammer OfficeJet-, OfficeJet Pro-, og Office Jet Pro X-printere og stopper for muligheden for at benytte genopfyldte blækpatroner med forskellige advarselsbeskeder.

HP: Vi beskytter vores patenter
På grund af den skyhøje pris for printerblæk, kan det ofte svare sig at købe en ny printer på tilbud i stedet for at købe fire nye printerpatroner til din eksisterende printer, hvis patronerne er ved at være tomme.

Derfor tyer mange til at købe uoriginale patroner eller genopfylde de eksisterende, også selv om garantien ryger.  

"Grunden til opdateringen er beskyttelse af HP's innovation og patenter," forklarer HP i en udtalelse til britiske BBC.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra HP Danmark, men HP ønsker ikke at udtale sig og henviser til den amerikanske udtalelse, som minder om udtalelsen til BBC.

HP fortæller dog i udtalelsen, at du stadig godt kan benytte genopfyldte patroner, hvis de har HP's sikkerhedschip

Læs også: Han handlede printere og kopimaskiner for millioner - nu afslører han branchens beskidte tricks

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S