Efter opdatering af firmware: Slut med brug af uoriginale blækpatroner i din HP-printer

En ny firmware-opdatering til visse HP-printere slukker for muligheden for at bruge billigere uoriginale- eller genopfyldte blækpatroner.

Artikel top billede

Printerblæk er en af de dyreste væsker i verden, hvis man ser på literprisen. Dyrere end årgangs-whiskey, penicillin og blod.  

Derfor er der også mange printer-ejere, der glædeligt køber uoriginale printerpatroner eller genopfylder patronerne til deres printere i stedet for at købe producenternes egne printerpatroner, der ofte er mindst dobbelt så dyre.

Men det ser ud til at være slut nu. I hvert fald hvis du har en HP-printer fra Office Jet-serien, der er tilsluttet internettet, og som blev opdateret med en firmwareopdatering i marts 2016.

Denne firmware-opdatering får nemlig tilsyneladende printeren til at stoppe med at acceptere blækpatroner, der ikke er udstyret med HP's egen sikkerhedschip fra 13. september.

Problemet rammer OfficeJet-, OfficeJet Pro-, og Office Jet Pro X-printere og stopper for muligheden for at benytte genopfyldte blækpatroner med forskellige advarselsbeskeder.

HP: Vi beskytter vores patenter
På grund af den skyhøje pris for printerblæk, kan det ofte svare sig at købe en ny printer på tilbud i stedet for at købe fire nye printerpatroner til din eksisterende printer, hvis patronerne er ved at være tomme.

Derfor tyer mange til at købe uoriginale patroner eller genopfylde de eksisterende, også selv om garantien ryger.  

"Grunden til opdateringen er beskyttelse af HP's innovation og patenter," forklarer HP i en udtalelse til britiske BBC.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra HP Danmark, men HP ønsker ikke at udtale sig og henviser til den amerikanske udtalelse, som minder om udtalelsen til BBC.

HP fortæller dog i udtalelsen, at du stadig godt kan benytte genopfyldte patroner, hvis de har HP's sikkerhedschip

Læs også: Han handlede printere og kopimaskiner for millioner - nu afslører han branchens beskidte tricks

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S