Efter opdatering af firmware: Slut med brug af uoriginale blækpatroner i din HP-printer

En ny firmware-opdatering til visse HP-printere slukker for muligheden for at bruge billigere uoriginale- eller genopfyldte blækpatroner.

Artikel top billede

Printerblæk er en af de dyreste væsker i verden, hvis man ser på literprisen. Dyrere end årgangs-whiskey, penicillin og blod.  

Derfor er der også mange printer-ejere, der glædeligt køber uoriginale printerpatroner eller genopfylder patronerne til deres printere i stedet for at købe producenternes egne printerpatroner, der ofte er mindst dobbelt så dyre.

Men det ser ud til at være slut nu. I hvert fald hvis du har en HP-printer fra Office Jet-serien, der er tilsluttet internettet, og som blev opdateret med en firmwareopdatering i marts 2016.

Denne firmware-opdatering får nemlig tilsyneladende printeren til at stoppe med at acceptere blækpatroner, der ikke er udstyret med HP's egen sikkerhedschip fra 13. september.

Problemet rammer OfficeJet-, OfficeJet Pro-, og Office Jet Pro X-printere og stopper for muligheden for at benytte genopfyldte blækpatroner med forskellige advarselsbeskeder.

HP: Vi beskytter vores patenter
På grund af den skyhøje pris for printerblæk, kan det ofte svare sig at købe en ny printer på tilbud i stedet for at købe fire nye printerpatroner til din eksisterende printer, hvis patronerne er ved at være tomme.

Derfor tyer mange til at købe uoriginale patroner eller genopfylde de eksisterende, også selv om garantien ryger.  

"Grunden til opdateringen er beskyttelse af HP's innovation og patenter," forklarer HP i en udtalelse til britiske BBC.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra HP Danmark, men HP ønsker ikke at udtale sig og henviser til den amerikanske udtalelse, som minder om udtalelsen til BBC.

HP fortæller dog i udtalelsen, at du stadig godt kan benytte genopfyldte patroner, hvis de har HP's sikkerhedschip

Læs også: Han handlede printere og kopimaskiner for millioner - nu afslører han branchens beskidte tricks

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S