Ny elektronikkæde åbner i Danmark i stedet for Computercity

De svenske ejere af Computercity er klar til at rulle ind i Danmark med et helt nyt varehuskoncept i stedet for Computercity, som nu lukkes.

Artikel top billede

Det har vakt en del opsigt, at de svenske ejere bag de kendte Computercity-butikker i Danmark onsdag meddelte, at de med en enkelt undtagelse lukker samtlige butikker i Danmark.

Det sker efter mange års presset økonomi i et stærkt konkurrencepræget marked.

Du kan læse mere om lukningerne her: Computercity bukker under: Må lukke ni butikker og fyrer stort set alle medarbejdere.

Nu meddeler de svenske ejere imidlertid, at de vil åbne et helt nyt elektronikvarehus-koncept i Danmark under navnet NetOnNet, der også kommer til at overtage alle garantier, reklamationer og lignende på varer købt i Computercity.

Det ligger i planerne, at Computercitys eneste tilbageværende varehus i Glostrup skal ombygges til en NetOnNet-butik, som de svenske ejere kalder for en NetOnNet Lagershop.

Glostrup-varehuset er det eneste af de 10 Computercity-varehuse, der er stor nok til at huse det nye NetOnNet-koncept, der bliver mere baseret på selvbetjening, ligesom de vil få et meget stort udvalg og ingen udstilling.

Istedet vil varerne stå i varehusene i deres emballage - lidt på den måde, som vi kender det fra Ikeas selv-pluk lagre.

Tidligere på året lukkede den hæderkronede danske elektronikkæde Fona efter mange år, hvor selskabet havde forsømt at indrette sig efter kundernes indkøbsvaner, der i høj grad er skiftet over mod online-handel.

Det kan du læse mere om her: Overblik: Slut med det danske folke-klenodie Fona: Hvordan kunne det gå så galt?

Det er noget, som de svenske ejere af Computercity nu forsøger at tage in mente, da NetOnNet i høj grad vil blive baseret på online.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura