Artikel top billede

Computercity bukker under: Må lukke ni butikker og fyrer stort set alle medarbejdere

Computercity må lukke ni af ti butikker rundt omkring i landet. Det koster næsten alle medarbejdere jobbet.

Computercity lider nu samme skæbne som flere andre elektronikforhandlere i Danmark.

Ni ud af ti Computercity-varehuse lukker, og 96 af 126 medarbejdere mister jobbet. 

Det skriver HK i en pressemeddelelse

Det er kun Computercity-varehuset i Glostrup, der overlever.

Medarbejderne i Computercity er blevet opsagt i dag, onsdag, og det ventes, at butikkerne lukker senest pr. 31. januar 2017.

"Det er altid sørgeligt at forhandle fratrædelsesvilkår, når arbejdspladser lukker. Men det er lykkedes HK Handel at få en aftale, der sikrer de opsagte medarbejdere i forhold til ikke planlagt ferie, vejledning, uddannelse og øvrige vilkår," udtaler HK Handels faglige chef, Kim Jensen.

Computercity har indtil nu haft varehuse i Glostrup, Esbjerg, Roskilde, Aalborg, Odense, Aarhus, på Østerbro i København, i Horsens, Lyngby og Næstved.

Med dagens melding lider Computercity stort set samme skæbne som Fona, der tidligere i år også måtte lukke de fleste butikker og fyre medarbejderne:

Læs også:

Kæmpe fyringsrunde i Fona - 25 butikker lukker




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere