Mærsk på vej med massive investeringer i ny digitalisering: Er på jagt efter nye 'anderledes' folk

Mærsk er på vej med meget store investeringer i nye digitaliserings-løsninger. Selskabet er på jagt efter nye folk, der skal være 'nye og anderledes.'

Artikel top billede

Rederikæmpen Mærsk vil til at investere store summer i nye digitaliseringsløsninger, som skal bringe det store selskab ind i fremtiden.

Sådan lyder det fra koncernchef Søren Skou, der til Børsen siger, at selskabet er klar til 'massive investeringer i digitalisering,' så selskabets folk kan komme 'i gang med at være langt mere innovative,' som han siger.

De nye løsninger skal blandt andet består af skræddersyede systemer til selskabets kunder.

"Vi ser en signifikant mulighed for at levere en meget bedre kundeoplevelse. Og det vil gøre os i stand til at bygge en platform for forhåbentlig nye indtægststrømme på maerskline.com i de kommende år," siger Søren Skou til Børsen.

I den forbindelse er selskabet for tiden på udkigt efter nye folk med viden om de nye teknologier og nye muligheder.

Det er målet, at Mærsk via indførelsen af digitale løsninger skal kunne beskære antallet af stillinger på land fra i dag 23.000 til 19.000 - altså en besparelse på 4.000 stillinger inden for de kommende år.

Søren Skou siger til avisen, at han er 'fuldstændigt klar over, at der er brug for det, som han kalder for 'anderledes' medarbejdere.

"De nye digitaliserings-løsninger skal nok ikke findes hos folk i 50'erne som mig, der ikke engang er på Facebook," siger han.

Læs også:

Til hackathon hos A.P. Møller-Mærsk: Her er tre ideer, der kan revolutionere shippingbranchen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,