Mærsk på vej med massive investeringer i ny digitalisering: Er på jagt efter nye 'anderledes' folk

Mærsk er på vej med meget store investeringer i nye digitaliserings-løsninger. Selskabet er på jagt efter nye folk, der skal være 'nye og anderledes.'

Artikel top billede

Rederikæmpen Mærsk vil til at investere store summer i nye digitaliseringsløsninger, som skal bringe det store selskab ind i fremtiden.

Sådan lyder det fra koncernchef Søren Skou, der til Børsen siger, at selskabet er klar til 'massive investeringer i digitalisering,' så selskabets folk kan komme 'i gang med at være langt mere innovative,' som han siger.

De nye løsninger skal blandt andet består af skræddersyede systemer til selskabets kunder.

"Vi ser en signifikant mulighed for at levere en meget bedre kundeoplevelse. Og det vil gøre os i stand til at bygge en platform for forhåbentlig nye indtægststrømme på maerskline.com i de kommende år," siger Søren Skou til Børsen.

I den forbindelse er selskabet for tiden på udkigt efter nye folk med viden om de nye teknologier og nye muligheder.

Det er målet, at Mærsk via indførelsen af digitale løsninger skal kunne beskære antallet af stillinger på land fra i dag 23.000 til 19.000 - altså en besparelse på 4.000 stillinger inden for de kommende år.

Søren Skou siger til avisen, at han er 'fuldstændigt klar over, at der er brug for det, som han kalder for 'anderledes' medarbejdere.

"De nye digitaliserings-løsninger skal nok ikke findes hos folk i 50'erne som mig, der ikke engang er på Facebook," siger han.

Læs også:

Til hackathon hos A.P. Møller-Mærsk: Her er tre ideer, der kan revolutionere shippingbranchen

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,