Først købte Microsoft LinkedIn for næsen af Salesforce - nu kan Salesforce være på vej til at nuppe Twitter

Cloud-giganten Salesforce kan være på vej til at opkøbe Twitter i en handel, der minder meget om Microsofts opkøb af LinkedIn tidligere i år, hvor Salesforce også var med i opløbet.

Artikel top billede

Cloud- og CRM-selskabet Salesforce kan være i gang med at overtage Twitter.

Flere internationale medier skriver, at Salesforce er villig til at købe Twitter, og at indledende samler allerede i gang.

Hos Bloomberg kan man læse, at Twitter i øjeblikket har samtaler med flere forskellige potentielle købere og heriblandt også Salesforce, der meldte sig interesseret for nogle uger siden.  

Ifølge finansmediet er Goldman Sachs Group Inc. og Allen & Co. hyret til at gennemgå de mulige købere, men Bloomberg skriver dog også, at Salesforce endnu ikke har givet et konkret, formelt bud på Twitter.

Microsoft løb med LinkedIn

I juni meddelte Microsoft, at selskabet havde indgået en aftale med LinkedIn om en overtagelse af det sociale medie.

Prisen lød på svimlende 170 milliarder kroner for LinkedIn.

Når Microsoft var villig til at betale så meget, skyldes det de meget omfattende perspektiver for, hvordan LinkedIn vil kunne blive integreret med Microsofts forretningssoftware og andre produkter. Læs mere om det her.

Salesforce var også interesseret i at købe LinkedIn, men Microsoft endte altså med at nuppe det sociale medie for næsen af Salesforce.

Selvom Twitter-aktien er faldet i værdi en række kvartaler i træk, er det sociale medie stadig interessant som et muligt opkøb på grund af de mange brugere og de data, de genererer.

Twitter vil ikke mindst kunne være interessant i en CRM-sammenhæng, der som bekendt er Salesforces hjemmebane. 

Ifølge Financial Times er også Google dog interesseret i Twitter, så nu må vi se, hvem der ender med at nuppe det sociale medie i sidste ende.

Hverken Twitter eller de mulige opkøbere har endnu kommenteret historien.

Læs også:

Så sker det: Twitter dropper krav om maksimalt 140 tegn

Microsoft køber LinkedIn

Derfor er LinkedIn en guldgrube for Microsoft: Kommer til at vide alt om dit arbejdsliv

Salesforce forsøgte at købe LinkedIn for næsen af Microsoft - se hvorfor her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks