Først købte Microsoft LinkedIn for næsen af Salesforce - nu kan Salesforce være på vej til at nuppe Twitter

Cloud-giganten Salesforce kan være på vej til at opkøbe Twitter i en handel, der minder meget om Microsofts opkøb af LinkedIn tidligere i år, hvor Salesforce også var med i opløbet.

Artikel top billede

Cloud- og CRM-selskabet Salesforce kan være i gang med at overtage Twitter.

Flere internationale medier skriver, at Salesforce er villig til at købe Twitter, og at indledende samler allerede i gang.

Hos Bloomberg kan man læse, at Twitter i øjeblikket har samtaler med flere forskellige potentielle købere og heriblandt også Salesforce, der meldte sig interesseret for nogle uger siden.  

Ifølge finansmediet er Goldman Sachs Group Inc. og Allen & Co. hyret til at gennemgå de mulige købere, men Bloomberg skriver dog også, at Salesforce endnu ikke har givet et konkret, formelt bud på Twitter.

Microsoft løb med LinkedIn

I juni meddelte Microsoft, at selskabet havde indgået en aftale med LinkedIn om en overtagelse af det sociale medie.

Prisen lød på svimlende 170 milliarder kroner for LinkedIn.

Når Microsoft var villig til at betale så meget, skyldes det de meget omfattende perspektiver for, hvordan LinkedIn vil kunne blive integreret med Microsofts forretningssoftware og andre produkter. Læs mere om det her.

Salesforce var også interesseret i at købe LinkedIn, men Microsoft endte altså med at nuppe det sociale medie for næsen af Salesforce.

Selvom Twitter-aktien er faldet i værdi en række kvartaler i træk, er det sociale medie stadig interessant som et muligt opkøb på grund af de mange brugere og de data, de genererer.

Twitter vil ikke mindst kunne være interessant i en CRM-sammenhæng, der som bekendt er Salesforces hjemmebane. 

Ifølge Financial Times er også Google dog interesseret i Twitter, så nu må vi se, hvem der ender med at nuppe det sociale medie i sidste ende.

Hverken Twitter eller de mulige opkøbere har endnu kommenteret historien.

Læs også:

Så sker det: Twitter dropper krav om maksimalt 140 tegn

Microsoft køber LinkedIn

Derfor er LinkedIn en guldgrube for Microsoft: Kommer til at vide alt om dit arbejdsliv

Salesforce forsøgte at købe LinkedIn for næsen af Microsoft - se hvorfor her

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S