Her er SD-kortet med mere lagerplads end de fleste bærbare computere

Mængden af lagerplads på de små SD-kort er steget voldstomt over de seneste år, men SanDisks netop lancerede Extreme Pro med 1 terabyte lagerplads slår alle rekorder.

Artikel top billede

Storage-selskabet SanDisk lancerer snart det største SD-kort i verden - og med størst mener vi det kort, der har mest lagerplads. 

Det nye SDXC-kort i "Extreme Pro"-serien er en prototype på astronomiske 1 terabyte lagerplads, men i samme tynde formfaktor som alle andre SD-kort. 

Der findes hverken lanceringsdato eller pris for det vilde SD-kort, men forvent at prisen er lige så skyhøj som antallet af bits og bytes.

For at sætte kortet i perspektiv, blev vi sidste år i marts imponerede over, at der fandtes et 200 gigabyte microSD-kort: Test: Mere plads på telefonen, iPad'en eller computeren? Her er tre bud fra SanDisk

Nødvendigt i 2016
Lagerplads bliver i højere grad en mangelvare i løbet af de kommende år, hvor billeder tages i stadig højere kvalitet, videoer filmes i 4K eller 8K-opløsninger, og 360 graders videoer til VR bliver mere almindeligt.  

Selvom SanDisk ikke har annonceret yderligere oplysninger om kortet, bør du ikke regne med hurtige skrive- og læsehastigheder med så meget lagerplads samlet på et sted. 

Det ændrer dog ikke på, at det er imponerende, hvor meget der er sket inden for lagerplads i de små kort.

For bare 16 år siden præsenterede SanDisk sit 64 megabyte-kort og sidste år var det et 512 gigabyte-kort, der så dagens lys som værende det største kort på markedet målt på lagerpladsen. 

Læs også: Test: Mere plads på telefonen, iPad'en eller computeren? Her er tre bud fra SanDisk

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S