Først var det Samsungs telefoner, der kunne bryde i brand - nu er den gal med Samsungs vaskemaskiner

Det startede med selvantændelige smartphones fra Samsung, men nu sker det også med nogle af Samsungs vaskemaskiner.

Artikel top billede

En ulykke kommer sjældent alene. I hvert fald ikke for Samsung. 

Efter en periode med farlige batterier i Samsungs topmodel, Note 7, spredes eksplosionssygen tilsyneladende til andre Samsung-produkter, specifikt vaskemaskiner. 

I hvert fald har Samsung advaret mod sine egne vaskemaskiner, der kan overophede og bryde i brand.

Helt specifikt omhandler det alle Samsungs vaskemaskiner, der fyldes fra oven, produceret mellem marts 2011 til april 2016.

"I sjældne tilfælde kan vaskemaskinen opleve unormale vibrationer, der kan føre til personskader, i forbindelse med at vaske sengetøj eller andet tungt materiale", forklarer Samsung på sin hjemmeside, og tilføjer, at der endnu ikke er registreret uheld i forbindelse med de vibrerende vaskemaskiner.

Det amerikanske tv-medie ABC News har fundet frem til 22 tilfælde, hvor Samsung-vaskemaskiner er overophedet i USA, hvor det i flere tilfælde har udviklet sig til en gedigent eksplosion og har påført skade på vaskemaskineejernes hus.

Samsung Danmark meddeler til Computerworld, at det udelukkende kun er vaskemaskiner på det amerikanske marked, der er berørt, så der er ingen grund til ringe efter Rullemarie til at frakoble din eksisterende Samsung-vaskemaskine. 

Eksplosioner koster Samsung milliarder

Samsung samarbejder med amerikanske myndigheder for at løse potentielle sikkerhedsproblemer omkring vaskemaskinerne, men der er endnu ikke udstedt en egentlig tilbagekaldelse af vaskemaskinerne, som der skete med Note 7-telefonen.

Prøvekørt Samsung Note 7: Tynd, lækker og med en rigtig fin stylus

Note 7-telefonen blev af mange medier kåret som værende en af årets absolut bedste smartphones, men det faktum blev altoverskygget af defekte batterier.

Det kunne få telefonen til at bryde i brand, hvilket fik Samsung til at tilbagekalde alle solgte Note 7-modeller og stoppe lanceringen i en lang række lande, heriblandt Danmark.

Det estimeres, det at Samsung er gået glip af over 33 milliarder kroner i salgsindtægter på grund af tilbagekaldelsen.

Læs også: Panikken breder sig: Samsung vil have kunder til at slukke for farlig smartphone - og SAS og Norwegian forbyder den

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse