Først var det Samsungs telefoner, der kunne bryde i brand - nu er den gal med Samsungs vaskemaskiner

Det startede med selvantændelige smartphones fra Samsung, men nu sker det også med nogle af Samsungs vaskemaskiner.

Artikel top billede

En ulykke kommer sjældent alene. I hvert fald ikke for Samsung. 

Efter en periode med farlige batterier i Samsungs topmodel, Note 7, spredes eksplosionssygen tilsyneladende til andre Samsung-produkter, specifikt vaskemaskiner. 

I hvert fald har Samsung advaret mod sine egne vaskemaskiner, der kan overophede og bryde i brand.

Helt specifikt omhandler det alle Samsungs vaskemaskiner, der fyldes fra oven, produceret mellem marts 2011 til april 2016.

"I sjældne tilfælde kan vaskemaskinen opleve unormale vibrationer, der kan føre til personskader, i forbindelse med at vaske sengetøj eller andet tungt materiale", forklarer Samsung på sin hjemmeside, og tilføjer, at der endnu ikke er registreret uheld i forbindelse med de vibrerende vaskemaskiner.

Det amerikanske tv-medie ABC News har fundet frem til 22 tilfælde, hvor Samsung-vaskemaskiner er overophedet i USA, hvor det i flere tilfælde har udviklet sig til en gedigent eksplosion og har påført skade på vaskemaskineejernes hus.

Samsung Danmark meddeler til Computerworld, at det udelukkende kun er vaskemaskiner på det amerikanske marked, der er berørt, så der er ingen grund til ringe efter Rullemarie til at frakoble din eksisterende Samsung-vaskemaskine. 

Eksplosioner koster Samsung milliarder

Samsung samarbejder med amerikanske myndigheder for at løse potentielle sikkerhedsproblemer omkring vaskemaskinerne, men der er endnu ikke udstedt en egentlig tilbagekaldelse af vaskemaskinerne, som der skete med Note 7-telefonen.

Prøvekørt Samsung Note 7: Tynd, lækker og med en rigtig fin stylus

Note 7-telefonen blev af mange medier kåret som værende en af årets absolut bedste smartphones, men det faktum blev altoverskygget af defekte batterier.

Det kunne få telefonen til at bryde i brand, hvilket fik Samsung til at tilbagekalde alle solgte Note 7-modeller og stoppe lanceringen i en lang række lande, heriblandt Danmark.

Det estimeres, det at Samsung er gået glip af over 33 milliarder kroner i salgsindtægter på grund af tilbagekaldelsen.

Læs også: Panikken breder sig: Samsung vil have kunder til at slukke for farlig smartphone - og SAS og Norwegian forbyder den

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job