Skal øge produktiviteten og mindske antallet af fejl: Erhvervslivet køber stort ind af bærbare teknologier

Bærbare teknologier bliver det store hit i virksomhederne i de kommende år. Medarbejderne skal udstyres med helt nye typer digitale enheder, der kan øge produktiviteten og mindske de menneskelige fejl, der koster dyrt på bundlinjen.

Artikel top billede

Der vil blive masser af brug for smartglasses, smartwatches og andre former for bærbare teknologier, også kendt som wearables, i virksomheder og offentlige institutioner i de kommende år.

Det ventes, at der vil blive sendt 202 millioner wearables afsted fra fabrikkerne i år - og det det vil være steget til 501 millioner enheder om året i 2021.

Mens 17 procent af de nye bærbare digitale enheder købes af erhvervskunder i 2016, så vil den andel stige med 35 procent om året i de kommende fem år.

Det skriver analysefirmaet ABI Research.

"Wearables på arbejdspladsen fylder mere, da de giver medarbejderne øjeblikkelig, direkte adgang til vigtig information som sundhedsdata på et smartglass display," udtaler Stephanie Lawrence, analytiker hos ABI Research.

"Denne håndfrie tilgang sparer tid, gør medarbejdere mere effektive og fører ultimativt til besparelser i virksomhederne."

Her vil det få stor betydning

ABI Research fremhæver en række brancher og industrier, hvor de bærbare teknologier især vil vinde frem.

Det er uddannelsessektoren, i det offentlige, inden for produktion, retail, transport og i store varehuse og lagerhaller.

"Produktion handler om afkast, udbytte og procesoptimering, og alligevel skyldes omkring 80 procent af fejlene i produktionen menneskelige fejl."

"Selv de mest simple AR-applikationer kan reducere den tid, teknikerne bruger på opgaverne og mindske de menneskelige fejl," lyder det blandt andet fra analysefirmaet.

Det er ikke mindst smartglasses og digitale displays, der eksempelvis kan sættes på en hjelm, der ventes at få stor betydning i de kommende år.

Smartwatches, tøj med sensorer og andre former for wearables vil dog også få en større betydning over de kommende år.

Læs også:

Mobile løsninger ændrer karakter: Nye teknologier får traditionelle apps til at glide i baggrunden

Sikkerhedsbombe: Bærbar teknologi kan smadre virksomhedens sikkerhed

Disse fede wearables anvender sportsfolkene til OL

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S