Slut med Microsofts smartwatch-device: Microsoft lægger Microsoft Band i graven

Det er ikke længere muligt at købe et Microsoft Band. Alt tyder på, at Microsoft har lagt smartwatch-devicen i graven.

Artikel top billede

Meget tyder på, at Microsoft er ved at lægge sit fitness-armbånd Microsoft Band i graven.

Det skriver tech-mediet ZDnet.

Ifølge mediet har Micrsoft fjernet alle henvisninger til armbåndet fra virksomhedens netbutik Microsoft Store, og Microsoft har ligeledes fjernet software-udviklingsværktøjet (SDK'et) til Band.

Til ZDnet oplyser Microsoft: "Vi har solgt vores eksisterende lager af Microsoft Band 2 og har ingen planer om at introducere et nyt Band i år."

Medarbejderstab opløst

Kilder oplyser til ZDnets mangeårige Microsoft-reporter Mary Jo Foley, at den medarbejderstab, der udvikler Microsoft Band, er blevet opløst og, at en ny udgave af produktet sandsynligvis aldrig kommer til at se dagens lys. 

I stedet tyder meget på, at Microsoft vælger at satse på sin Microsoft Health Platform, der kan indsamle og analysere dine fitness-data, uanset hvilken type hardware du bruger.

Den første udgave af Microsoft Band blev lanceret for to år siden, og det blev set som en udfordrer til blandt andet Fitibits populære fitness-armbånd og Apple Watch, der på daværende tidspunkt endnu ikke var sat til salg.

Microsoft Band udmærkede sig ved at være udstyret med GPS i den første version. Noget som Apple først introduceret i den seneste udgave af Apple Watch, der blev lanceret i sidste måned.

Til gengæld blev Microsoft Band blandt andet kritiseret for at være ubehageligt at have på.

Microsoft har indtil videre udgivet to generationer af Microsoft Band. Den seneste udgave, Microsoft Band 2, udkom sidste år. 

Læs også:
Et nyt Microsoft rejser sig: Her er alle beviserne

Lunkne anmeldelser af Microsoft Band: Langt fra perfekt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos