Slut med Microsofts smartwatch-device: Microsoft lægger Microsoft Band i graven

Det er ikke længere muligt at købe et Microsoft Band. Alt tyder på, at Microsoft har lagt smartwatch-devicen i graven.

Artikel top billede

Meget tyder på, at Microsoft er ved at lægge sit fitness-armbånd Microsoft Band i graven.

Det skriver tech-mediet ZDnet.

Ifølge mediet har Micrsoft fjernet alle henvisninger til armbåndet fra virksomhedens netbutik Microsoft Store, og Microsoft har ligeledes fjernet software-udviklingsværktøjet (SDK'et) til Band.

Til ZDnet oplyser Microsoft: "Vi har solgt vores eksisterende lager af Microsoft Band 2 og har ingen planer om at introducere et nyt Band i år."

Medarbejderstab opløst

Kilder oplyser til ZDnets mangeårige Microsoft-reporter Mary Jo Foley, at den medarbejderstab, der udvikler Microsoft Band, er blevet opløst og, at en ny udgave af produktet sandsynligvis aldrig kommer til at se dagens lys. 

I stedet tyder meget på, at Microsoft vælger at satse på sin Microsoft Health Platform, der kan indsamle og analysere dine fitness-data, uanset hvilken type hardware du bruger.

Den første udgave af Microsoft Band blev lanceret for to år siden, og det blev set som en udfordrer til blandt andet Fitibits populære fitness-armbånd og Apple Watch, der på daværende tidspunkt endnu ikke var sat til salg.

Microsoft Band udmærkede sig ved at være udstyret med GPS i den første version. Noget som Apple først introduceret i den seneste udgave af Apple Watch, der blev lanceret i sidste måned.

Til gengæld blev Microsoft Band blandt andet kritiseret for at være ubehageligt at have på.

Microsoft har indtil videre udgivet to generationer af Microsoft Band. Den seneste udgave, Microsoft Band 2, udkom sidste år. 

Læs også:
Et nyt Microsoft rejser sig: Her er alle beviserne

Lunkne anmeldelser af Microsoft Band: Langt fra perfekt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S