Den danske prisportal Samlino kritiseres for ulovlige metoder

Prisportalen Samlino beskyldes for ulovligt at indsamle oplysninger om brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske pris-sammenlignings-portal Samlino.dk kritiseres ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten for at agere i strid med både markedsføringsloven og forbrugeraftaleloven.

På Samlino.dk kan man sammenligne priser på en række produkter - mobilabonnementer og lignende.

Men for at bruge sammenligningstjenesten skal man først indtaste sit telefonnnummer og acceptere Samlinos betingelser.

Og ved at gøre det, accepterer brugerne, at Samlino kan kontakte dem telefonisk.

Det er faldet mange for brystet. Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten er der på Trustpilot mange brugere, der klager over, at de bliver kimet ned af Samlino, efter de har besøgt sitet.

"Det samtykke, som Samlino bruger til at kontakte folk, er ikke indhentet lovligt. Jeg vil ikke engang kalde det et samtykke," siger Tina Dhanda, jurist ved Forbrugerrådet Tænk til avisen.

Samtidig overvejer Forbrugerombudsmanden at gå ind i sagen.

Samlino.dk meddeler til avisen, at kritikken har 'gjort indtryk,' og at selskabet nu har tydeliggjort vilkårene, så det klart fremgår, at man kan blive ringet op, hvis man accepterer vilkår og betingelser.

God for 150 millioner kroner
Samlino modtog i sommer 150 millioner kroner i kapitaltilskud fra en række investorer.

Dengang fortalte medstifter Mads Faurholt-Jørgensen til Computerworld om processen med at rejse de mange penge.

Det kan du læse mere om her: Danske iværksættere henter 150 millioner kroner i investor-kapital: "Sådan skaffede vi pengene."

Mads Faurholt-Jørgensen er serie-iværlsætter og er tidligere blevet udråbt til at være en af Danmarks store forretningstalenter. Han er eksempelvis ekspertrådgiver for EU i online-iværksætteri og har været med til stifte mere end 30 virksomheder.

Du kan læse mere om ham her: Manden med 300 millioner it-investeringskroner i lommen: Her er markedet for den næste store online-succes.

Læs også:

Nej, du kan tro nej: Jeg vil ikke anmelde din butik på Trustpilot - nogensinde!

Derfor bliver investorerne ved med at tro på Trustpilot trods mange års underskud

Anklage: Trustpilot lader betalende kunder skjule dårlige anmeldelser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS