Den danske prisportal Samlino kritiseres for ulovlige metoder

Prisportalen Samlino beskyldes for ulovligt at indsamle oplysninger om brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske pris-sammenlignings-portal Samlino.dk kritiseres ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten for at agere i strid med både markedsføringsloven og forbrugeraftaleloven.

På Samlino.dk kan man sammenligne priser på en række produkter - mobilabonnementer og lignende.

Men for at bruge sammenligningstjenesten skal man først indtaste sit telefonnnummer og acceptere Samlinos betingelser.

Og ved at gøre det, accepterer brugerne, at Samlino kan kontakte dem telefonisk.

Det er faldet mange for brystet. Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten er der på Trustpilot mange brugere, der klager over, at de bliver kimet ned af Samlino, efter de har besøgt sitet.

"Det samtykke, som Samlino bruger til at kontakte folk, er ikke indhentet lovligt. Jeg vil ikke engang kalde det et samtykke," siger Tina Dhanda, jurist ved Forbrugerrådet Tænk til avisen.

Samtidig overvejer Forbrugerombudsmanden at gå ind i sagen.

Samlino.dk meddeler til avisen, at kritikken har 'gjort indtryk,' og at selskabet nu har tydeliggjort vilkårene, så det klart fremgår, at man kan blive ringet op, hvis man accepterer vilkår og betingelser.

God for 150 millioner kroner
Samlino modtog i sommer 150 millioner kroner i kapitaltilskud fra en række investorer.

Dengang fortalte medstifter Mads Faurholt-Jørgensen til Computerworld om processen med at rejse de mange penge.

Det kan du læse mere om her: Danske iværksættere henter 150 millioner kroner i investor-kapital: "Sådan skaffede vi pengene."

Mads Faurholt-Jørgensen er serie-iværlsætter og er tidligere blevet udråbt til at være en af Danmarks store forretningstalenter. Han er eksempelvis ekspertrådgiver for EU i online-iværksætteri og har været med til stifte mere end 30 virksomheder.

Du kan læse mere om ham her: Manden med 300 millioner it-investeringskroner i lommen: Her er markedet for den næste store online-succes.

Læs også:

Nej, du kan tro nej: Jeg vil ikke anmelde din butik på Trustpilot - nogensinde!

Derfor bliver investorerne ved med at tro på Trustpilot trods mange års underskud

Anklage: Trustpilot lader betalende kunder skjule dårlige anmeldelser

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S