Den danske prisportal Samlino kritiseres for ulovlige metoder

Prisportalen Samlino beskyldes for ulovligt at indsamle oplysninger om brugerne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske pris-sammenlignings-portal Samlino.dk kritiseres ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten for at agere i strid med både markedsføringsloven og forbrugeraftaleloven.

På Samlino.dk kan man sammenligne priser på en række produkter - mobilabonnementer og lignende.

Men for at bruge sammenligningstjenesten skal man først indtaste sit telefonnnummer og acceptere Samlinos betingelser.

Og ved at gøre det, accepterer brugerne, at Samlino kan kontakte dem telefonisk.

Det er faldet mange for brystet. Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten er der på Trustpilot mange brugere, der klager over, at de bliver kimet ned af Samlino, efter de har besøgt sitet.

"Det samtykke, som Samlino bruger til at kontakte folk, er ikke indhentet lovligt. Jeg vil ikke engang kalde det et samtykke," siger Tina Dhanda, jurist ved Forbrugerrådet Tænk til avisen.

Samtidig overvejer Forbrugerombudsmanden at gå ind i sagen.

Samlino.dk meddeler til avisen, at kritikken har 'gjort indtryk,' og at selskabet nu har tydeliggjort vilkårene, så det klart fremgår, at man kan blive ringet op, hvis man accepterer vilkår og betingelser.

God for 150 millioner kroner
Samlino modtog i sommer 150 millioner kroner i kapitaltilskud fra en række investorer.

Dengang fortalte medstifter Mads Faurholt-Jørgensen til Computerworld om processen med at rejse de mange penge.

Det kan du læse mere om her: Danske iværksættere henter 150 millioner kroner i investor-kapital: "Sådan skaffede vi pengene."

Mads Faurholt-Jørgensen er serie-iværlsætter og er tidligere blevet udråbt til at være en af Danmarks store forretningstalenter. Han er eksempelvis ekspertrådgiver for EU i online-iværksætteri og har været med til stifte mere end 30 virksomheder.

Du kan læse mere om ham her: Manden med 300 millioner it-investeringskroner i lommen: Her er markedet for den næste store online-succes.

Læs også:

Nej, du kan tro nej: Jeg vil ikke anmelde din butik på Trustpilot - nogensinde!

Derfor bliver investorerne ved med at tro på Trustpilot trods mange års underskud

Anklage: Trustpilot lader betalende kunder skjule dårlige anmeldelser

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS