Er du 40 år eller ældre er du for gammel i Silicon Valley: Nu kan 'gamle' 40-årige sagsøge Google

Flere steder i Silicon Valley synes 40 år at være den tvungne pensionsalder. Nu lægger en gruppe af 'gamle' 40-årige sag an mod Google for aldersdiskrimination.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Ansøgere over 40 år hos online-giganten Google har nu fået grønt lys fra den dømmende magt i USA til at gå sammen om et søgsmål for aldersdiskrimination.

Det er byretten i det nordlige Californien, som har tilladt flere jobansøgere på 40 år og der over om at gå sammen om søgsmålet mod Google, efter to jobansøgere i april 2015 hævdede, at Google systematisk frasorterer jobansøgere over 40 år.

Når retten åbner for, at flere kan hoppe på søgsmålet, skulle det alt andet lige være nemmere at gå op i mod Googles juridiske maskineri fremfor at hver enkeltperson på 40 år eller ældre skal til at lægge juridisk arm med Google.

Det skriver Business Insider, som har spurgt Google om, hvordan selskabet reagerer på den seneste udmelding fra byretten.

"Vi tror, at påstandene om diskrimination er ubegrundede, og vi vil på det kraftigste fortsætte med at forsvare vores position. Vi har solide politikker mod diskrimination på et ulovligt grundlag, og det inkluderer også aldersdiskrimination," forklarer Googles talsperson til Business Insider.

226 klager på otte år

Sagen med de "gamle" jobansøgere hos Google over 40 er blot det seneste eksempel på, at Silicon Valley efterspørger ung arbejdskraft.

I it-verdenens centrum i den store amerikanske delstat Californien ligger median-alderen på 30 år, hvilket også gælder Google, hvorimod medianalderen for den amerikanske arbejdsstyrke ligger på 42.

Udover Google har HP i sensommeren også oplevet, at medarbejdere over 40 sagsøger selskabet for aldersdiskrimination.

Det kan du læse mere om her: Fyrede HP-folk anlægger sag med alvorlig anklage: HP fyrer systematisk alle over 40

Erhvervsmagasinet Bloomberg Businessweek har for nyligt kørt en større temartikel om, hvordan 150 af de største tech-selskaber i Silicon Valley siden 2008 har oplevet 226 anklager om aldersdiskrimination.

Det er 28 procent flere klager vedrørende arbejdsgivere, som skelner for meget til en høj alder sammenlignet med en (potentiel) medarbejders race, og ni procent mere end hvad klagerne over kønsdiskrimination fylder.

Læs også:
Google trækkes i retten af ældre programmør: "Google vil kun hyre unge"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S