Er du 40 år eller ældre er du for gammel i Silicon Valley: Nu kan 'gamle' 40-årige sagsøge Google

Flere steder i Silicon Valley synes 40 år at være den tvungne pensionsalder. Nu lægger en gruppe af 'gamle' 40-årige sag an mod Google for aldersdiskrimination.

Artikel top billede

Ansøgere over 40 år hos online-giganten Google har nu fået grønt lys fra den dømmende magt i USA til at gå sammen om et søgsmål for aldersdiskrimination.

Det er byretten i det nordlige Californien, som har tilladt flere jobansøgere på 40 år og der over om at gå sammen om søgsmålet mod Google, efter to jobansøgere i april 2015 hævdede, at Google systematisk frasorterer jobansøgere over 40 år.

Når retten åbner for, at flere kan hoppe på søgsmålet, skulle det alt andet lige være nemmere at gå op i mod Googles juridiske maskineri fremfor at hver enkeltperson på 40 år eller ældre skal til at lægge juridisk arm med Google.

Det skriver Business Insider, som har spurgt Google om, hvordan selskabet reagerer på den seneste udmelding fra byretten.

"Vi tror, at påstandene om diskrimination er ubegrundede, og vi vil på det kraftigste fortsætte med at forsvare vores position. Vi har solide politikker mod diskrimination på et ulovligt grundlag, og det inkluderer også aldersdiskrimination," forklarer Googles talsperson til Business Insider.

226 klager på otte år

Sagen med de "gamle" jobansøgere hos Google over 40 er blot det seneste eksempel på, at Silicon Valley efterspørger ung arbejdskraft.

I it-verdenens centrum i den store amerikanske delstat Californien ligger median-alderen på 30 år, hvilket også gælder Google, hvorimod medianalderen for den amerikanske arbejdsstyrke ligger på 42.

Udover Google har HP i sensommeren også oplevet, at medarbejdere over 40 sagsøger selskabet for aldersdiskrimination.

Det kan du læse mere om her: Fyrede HP-folk anlægger sag med alvorlig anklage: HP fyrer systematisk alle over 40

Erhvervsmagasinet Bloomberg Businessweek har for nyligt kørt en større temartikel om, hvordan 150 af de største tech-selskaber i Silicon Valley siden 2008 har oplevet 226 anklager om aldersdiskrimination.

Det er 28 procent flere klager vedrørende arbejdsgivere, som skelner for meget til en høj alder sammenlignet med en (potentiel) medarbejders race, og ni procent mere end hvad klagerne over kønsdiskrimination fylder.

Læs også:
Google trækkes i retten af ældre programmør: "Google vil kun hyre unge"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune