Er du 40 år eller ældre er du for gammel i Silicon Valley: Nu kan 'gamle' 40-årige sagsøge Google

Flere steder i Silicon Valley synes 40 år at være den tvungne pensionsalder. Nu lægger en gruppe af 'gamle' 40-årige sag an mod Google for aldersdiskrimination.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Ansøgere over 40 år hos online-giganten Google har nu fået grønt lys fra den dømmende magt i USA til at gå sammen om et søgsmål for aldersdiskrimination.

Det er byretten i det nordlige Californien, som har tilladt flere jobansøgere på 40 år og der over om at gå sammen om søgsmålet mod Google, efter to jobansøgere i april 2015 hævdede, at Google systematisk frasorterer jobansøgere over 40 år.

Når retten åbner for, at flere kan hoppe på søgsmålet, skulle det alt andet lige være nemmere at gå op i mod Googles juridiske maskineri fremfor at hver enkeltperson på 40 år eller ældre skal til at lægge juridisk arm med Google.

Det skriver Business Insider, som har spurgt Google om, hvordan selskabet reagerer på den seneste udmelding fra byretten.

"Vi tror, at påstandene om diskrimination er ubegrundede, og vi vil på det kraftigste fortsætte med at forsvare vores position. Vi har solide politikker mod diskrimination på et ulovligt grundlag, og det inkluderer også aldersdiskrimination," forklarer Googles talsperson til Business Insider.

226 klager på otte år

Sagen med de "gamle" jobansøgere hos Google over 40 er blot det seneste eksempel på, at Silicon Valley efterspørger ung arbejdskraft.

I it-verdenens centrum i den store amerikanske delstat Californien ligger median-alderen på 30 år, hvilket også gælder Google, hvorimod medianalderen for den amerikanske arbejdsstyrke ligger på 42.

Udover Google har HP i sensommeren også oplevet, at medarbejdere over 40 sagsøger selskabet for aldersdiskrimination.

Det kan du læse mere om her: Fyrede HP-folk anlægger sag med alvorlig anklage: HP fyrer systematisk alle over 40

Erhvervsmagasinet Bloomberg Businessweek har for nyligt kørt en større temartikel om, hvordan 150 af de største tech-selskaber i Silicon Valley siden 2008 har oplevet 226 anklager om aldersdiskrimination.

Det er 28 procent flere klager vedrørende arbejdsgivere, som skelner for meget til en høj alder sammenlignet med en (potentiel) medarbejders race, og ni procent mere end hvad klagerne over kønsdiskrimination fylder.

Læs også:
Google trækkes i retten af ældre programmør: "Google vil kun hyre unge"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S