Er du 40 år eller ældre er du for gammel i Silicon Valley: Nu kan 'gamle' 40-årige sagsøge Google

Flere steder i Silicon Valley synes 40 år at være den tvungne pensionsalder. Nu lægger en gruppe af 'gamle' 40-årige sag an mod Google for aldersdiskrimination.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Ansøgere over 40 år hos online-giganten Google har nu fået grønt lys fra den dømmende magt i USA til at gå sammen om et søgsmål for aldersdiskrimination.

Det er byretten i det nordlige Californien, som har tilladt flere jobansøgere på 40 år og der over om at gå sammen om søgsmålet mod Google, efter to jobansøgere i april 2015 hævdede, at Google systematisk frasorterer jobansøgere over 40 år.

Når retten åbner for, at flere kan hoppe på søgsmålet, skulle det alt andet lige være nemmere at gå op i mod Googles juridiske maskineri fremfor at hver enkeltperson på 40 år eller ældre skal til at lægge juridisk arm med Google.

Det skriver Business Insider, som har spurgt Google om, hvordan selskabet reagerer på den seneste udmelding fra byretten.

"Vi tror, at påstandene om diskrimination er ubegrundede, og vi vil på det kraftigste fortsætte med at forsvare vores position. Vi har solide politikker mod diskrimination på et ulovligt grundlag, og det inkluderer også aldersdiskrimination," forklarer Googles talsperson til Business Insider.

226 klager på otte år

Sagen med de "gamle" jobansøgere hos Google over 40 er blot det seneste eksempel på, at Silicon Valley efterspørger ung arbejdskraft.

I it-verdenens centrum i den store amerikanske delstat Californien ligger median-alderen på 30 år, hvilket også gælder Google, hvorimod medianalderen for den amerikanske arbejdsstyrke ligger på 42.

Udover Google har HP i sensommeren også oplevet, at medarbejdere over 40 sagsøger selskabet for aldersdiskrimination.

Det kan du læse mere om her: Fyrede HP-folk anlægger sag med alvorlig anklage: HP fyrer systematisk alle over 40

Erhvervsmagasinet Bloomberg Businessweek har for nyligt kørt en større temartikel om, hvordan 150 af de største tech-selskaber i Silicon Valley siden 2008 har oplevet 226 anklager om aldersdiskrimination.

Det er 28 procent flere klager vedrørende arbejdsgivere, som skelner for meget til en høj alder sammenlignet med en (potentiel) medarbejders race, og ni procent mere end hvad klagerne over kønsdiskrimination fylder.

Læs også:
Google trækkes i retten af ældre programmør: "Google vil kun hyre unge"

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S