Tesla vil præsentere nyt 'overraskende' produkt i næste uge

Teslas stifter Elon Musk varsler intet mindre end to produktnyheder i denne måned.

Artikel top billede

I denne måned er Tesla klar med ikke bare én, men hele to produktnyheder.

Den første nyhed vil blive præsenteret mandag 17. oktober, oplyste Teslas stifter og administrerende direktør Elon Musk i et tweet søndag.

Ifølge Elon Musk vil lanceringen på mandag "komme som en overraskelse for de fleste", men han oplyser ikke, hvad der præcist vil blive afsløret.

Hemmelighedsfuld Musk
Techmediet Techcrunch gætter på, at det kan være et nyt motorkøretøj eller en opdatering til virksomhedens autopilot-software.

Men det kan også være en nyhed, der relaterer sig til Teslas kommende elbil Model 3, der blev annonceret tidligere på året.

Elon Musk oplyser desuden, at Tesla også afholder en event den 28. oktober, hvor virksomheden ventes at præsentere en solcelle-relateret nyhed i samarbejde med virksomheden Solarcity, som Tesla i øjeblikket er ved at opkøbe for 2,8 milliarder dollar.

Handlen mangler dog stadigvæk at blive endeligt godkendt af Tesla aktionærer.

Der har blandt andet været rygter om, at Tesla og Solarcity vil lancere et solcelle-produkt, der kan integreres i huses tagkonstruktioner.

Læs også: Video: Tag med på flyvetur over Teslas gigantiske batterifabrik

Tesla står foran store udfordringer

Tidligere på året annoncerede Tesla elbilen Model 3, der er blevet forudbestilt i mere end 400.000 eksemplarer.

Lakmusprøven for Tesla bliver, om virksomheden vil være i stand til at producere bilen i  den nødvendige volume og samtidig holde omkostningerne i bund. 

Det er noget, der kræver store investeringer i produktionsfaciliter og derfor varslede Tesla tidligere på året, at virksomheden forudser, at den vil få brug for at hente yderligere kapital i løbet af 2017.

Læs også: 
Kunderne er ellevilde: Tesla modtager ordrer for milliarder på ny hightech-bil

Her er Teslas nye bil: Sådan bliver den nye 'billigmodel' Model 3

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S