Tesla vil præsentere nyt 'overraskende' produkt i næste uge

Teslas stifter Elon Musk varsler intet mindre end to produktnyheder i denne måned.

Artikel top billede

I denne måned er Tesla klar med ikke bare én, men hele to produktnyheder.

Den første nyhed vil blive præsenteret mandag 17. oktober, oplyste Teslas stifter og administrerende direktør Elon Musk i et tweet søndag.

Ifølge Elon Musk vil lanceringen på mandag "komme som en overraskelse for de fleste", men han oplyser ikke, hvad der præcist vil blive afsløret.

Hemmelighedsfuld Musk
Techmediet Techcrunch gætter på, at det kan være et nyt motorkøretøj eller en opdatering til virksomhedens autopilot-software.

Men det kan også være en nyhed, der relaterer sig til Teslas kommende elbil Model 3, der blev annonceret tidligere på året.

Elon Musk oplyser desuden, at Tesla også afholder en event den 28. oktober, hvor virksomheden ventes at præsentere en solcelle-relateret nyhed i samarbejde med virksomheden Solarcity, som Tesla i øjeblikket er ved at opkøbe for 2,8 milliarder dollar.

Handlen mangler dog stadigvæk at blive endeligt godkendt af Tesla aktionærer.

Der har blandt andet været rygter om, at Tesla og Solarcity vil lancere et solcelle-produkt, der kan integreres i huses tagkonstruktioner.

Læs også: Video: Tag med på flyvetur over Teslas gigantiske batterifabrik

Tesla står foran store udfordringer

Tidligere på året annoncerede Tesla elbilen Model 3, der er blevet forudbestilt i mere end 400.000 eksemplarer.

Lakmusprøven for Tesla bliver, om virksomheden vil være i stand til at producere bilen i  den nødvendige volume og samtidig holde omkostningerne i bund. 

Det er noget, der kræver store investeringer i produktionsfaciliter og derfor varslede Tesla tidligere på året, at virksomheden forudser, at den vil få brug for at hente yderligere kapital i løbet af 2017.

Læs også: 
Kunderne er ellevilde: Tesla modtager ordrer for milliarder på ny hightech-bil

Her er Teslas nye bil: Sådan bliver den nye 'billigmodel' Model 3

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S