I dag er kunstig intelligens og bots legetøj - men om få år er det blodigt alvor

Kunstig intelligens virker som science-fiction i dag, men det kan snart blive blodig alvor for mange danskere. Blandt andet for de ansatte i banksektoren.

Artikel top billede

(Foto: 2007 Linda Bucklin / Linda Bucklin)

Mange mennesker forbinder i dag kunstig intelligens med science-fiction. 

Men for blot 1.200 kroner kan du allerede nu få et indblik i fremtiden. Det er nemlig prisen på Amazons intelligente Echo-højtaler, og den kan give dig en forsmag på fremtidens computeroplevelse.

For i fremtiden kommer en stor del af din interaktion med en computer ikke til at foregå med mus, tastatur eller touchskærm. 
I stedet vil interaktionen komme til at foregå som en samtale med en digital assistent i stil med Alexa, der er indbygget i Amazons Echo-højtaler.

Snart kan vi ikke skelne computer fra menneske

For nylig talte Computerworld med Norm Judah, CTO for Microsoft Worldwide Services, som har dyb indsigt i Microsofts arbejde med bots og digitale assistenter.

Han spår, at udviklingen indenfor kunstig intelligens i disse år går så lynhurtigt, at vi i løbet af en fem-årig periode vil nå et niveau, hvor de digitale assistenter og bots kan bestå den såkaldte Turing-test.

Når en computer har bestået Turing-testen, vil det sige, at vi ikke længere kan afgøre, om vi kommunikerer med en maskine eller et menneske.

Ifølge Norm Judah vil vi i løbet af de næste år også opleve, at computerne ikke længere blot reagerer på vores kommandoer, men i stigende grad begynder at assistere os af egen drift.

"Vi har brugt de sidste 40 år på at lære folk at forstå, hvordan vi bruger en computer, men vi står nu ved starten på et nyt stadie, hvor vi skal til at lære computerne at forstå mennesket," forklarede Norm Judah til Computerworld

Læs også: Microsofts bot-guru vil udvikle en bot, der kan bestå Turing-testen: Om få år vil vi ikke kunne skelne bots fra mennesker

Amazons Echo-højtaler, Google Assistent og Apples Siri-asistent har i dag stadigvæk karakter at af være legetøj eller underholdning. 

Men jo tættere vi kommer det punkt, hvor vi ikke længere kan skelne menneske fra maskine, vil det få afgørende indflydelse på vores arbejdsmarked. Her vil vi ganske opleve, at en stribe jobfunktioner forsvinder, fordi de nu i stedet kan varetages af maskiner.

Eksempelvis er den skotske bank RBS igang med at udvikle en digital kundeservice-assistent ved navn Luvo, der i modsætning til en menneskelig assistent kan være tilgængelig øjeblikkeligt for alle kunder på alle tidspunkter og samtidig er i stand til filtrere gennem store mængder data på få sekunder. 

Tidligere på ugen fortalte Computerworld, hvordan flere europæiske banker i øjeblikket investerer massivt i digitalisering med henblik på at kunne nedlægge tusindvis af job.

Eksempelvis har Danske Bank netop tilbudt mellem 7.000 og 8.000 ansatte, at de kan søge om frivillig aftrædelse. Det sker dels som en reaktion på makroøkonomiske tendenser, men ifølge Peter Kjærgaard, pressemedarbejder i Danske Bank, er det også et resultat af bankens mangeårige satsning på digitalisering. 

"Det giver os mulighed for at foretage effektiviseringer og løbende nedbringe vores omkostninger, og det er en del af bevæggrunden for, at vi nu giver vores ansatte et tilbud om frivillig fratrædelse," sagde Peter Kjærgaard til Computerworld tidligere på ugen.

Læs også: 
Danske Bank er del af europæisk trend: Tusindvis af bankansatte skal erstattes af maskiner  

Jobløs eller kæmpe vækst? Her er er to vidt forskellige bud på, hvordan fremtiden vil ændre dit arbejdsliv

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics