HP Inc skærer ned: 4.000 ansatte skal ud

HP Inc vil som led i en stor omstrukturering rydde 4.000 mand ud af organisationen. Fyringerne skal udløse massive besparelser.

Artikel top billede

Pc- og printer-producenten HP Inc vil i løbet af de kommende tre år reducere mandskabet med 4.000 mand.

Så mange stillinger skal nemlig fjernes fra organisationen i løbet af de kommende år, lyder det fra selskabet.

HP Inc opstod, da Hewlett-Packard for et års tid siden blev delt op i to selvstændige virksomheder: Hewlett-Packard Enterprise (HPE) med fokus på løsninger til erhvervslivet og HP Inc med fokus på printere og pc'er.

Du kan læse mere om grundlaget for denne opdeling her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

De to selskaber arbejder nu i markeder med forskellige vilkår. HP Inc opererer således i et prispresset marked i skarp konkurrence med især en række asiatiske konkurrenter.

Især er printermarkedet under pres for tiden, mens HP Inc's pc-forretning viser gode takter med øget profit og øgede markedsandele.

Selskabet meddeler i en note til det amerikanske finans- og selskabsregister, at det forventer at sige farvel til "3.000 til 4.000 medmedarbejdere mellem 2017 og 2019.'

Ifølge notitsen - som du kan læse her - vil nedskæringerne ramme forskellige fra land til land.

Det vil være 'baseret på lokale behov og samtalter med de ansattes organisationer og andre," hedder det.

HP Inc har i dag omkring 50.000 medarbejdere.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau vil de kommende nedskæringer og den medfølgende omstrukturering komme til at koste selskabet omkring en milliard kroner i omkostninger.

Selskabets bestyrelse godkendte for få dage siden en stor omstruktureringsplan, som forventes at udløse besparelser på mellem 200 millioner og 300 millioner om året fra 2020.

Men selv om HP for tiden er under pres, så ser selskabet store muligheder på lidt længere sig - ikke mindst i markedet for mobile løsninger og det, som HP kalder for 'disruptionen af A3-printermarkedet samt digitaliseringen af grafisk
produktion og fremstilling via 3D-printer-løsninger."

HP meddelte i øvrigt fornylig, at selskabet er ved at overtage Samsungs printer-forretning. Med i købet følger mere end 6.500 patenter.

Det kan du læse mere om her: HP køber Samsungs printer-forretning - satser på nyt printerområde

Læs også:

[b]HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?
[/b]

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S