HP Inc skærer ned: 4.000 ansatte skal ud

HP Inc vil som led i en stor omstrukturering rydde 4.000 mand ud af organisationen. Fyringerne skal udløse massive besparelser.

Artikel top billede

Pc- og printer-producenten HP Inc vil i løbet af de kommende tre år reducere mandskabet med 4.000 mand.

Så mange stillinger skal nemlig fjernes fra organisationen i løbet af de kommende år, lyder det fra selskabet.

HP Inc opstod, da Hewlett-Packard for et års tid siden blev delt op i to selvstændige virksomheder: Hewlett-Packard Enterprise (HPE) med fokus på løsninger til erhvervslivet og HP Inc med fokus på printere og pc'er.

Du kan læse mere om grundlaget for denne opdeling her: Ingen vej uden om: Derfor skal HP splittes op i to

De to selskaber arbejder nu i markeder med forskellige vilkår. HP Inc opererer således i et prispresset marked i skarp konkurrence med især en række asiatiske konkurrenter.

Især er printermarkedet under pres for tiden, mens HP Inc's pc-forretning viser gode takter med øget profit og øgede markedsandele.

Selskabet meddeler i en note til det amerikanske finans- og selskabsregister, at det forventer at sige farvel til "3.000 til 4.000 medmedarbejdere mellem 2017 og 2019.'

Ifølge notitsen - som du kan læse her - vil nedskæringerne ramme forskellige fra land til land.

Det vil være 'baseret på lokale behov og samtalter med de ansattes organisationer og andre," hedder det.

HP Inc har i dag omkring 50.000 medarbejdere.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau vil de kommende nedskæringer og den medfølgende omstrukturering komme til at koste selskabet omkring en milliard kroner i omkostninger.

Selskabets bestyrelse godkendte for få dage siden en stor omstruktureringsplan, som forventes at udløse besparelser på mellem 200 millioner og 300 millioner om året fra 2020.

Men selv om HP for tiden er under pres, så ser selskabet store muligheder på lidt længere sig - ikke mindst i markedet for mobile løsninger og det, som HP kalder for 'disruptionen af A3-printermarkedet samt digitaliseringen af grafisk
produktion og fremstilling via 3D-printer-løsninger."

HP meddelte i øvrigt fornylig, at selskabet er ved at overtage Samsungs printer-forretning. Med i købet følger mere end 6.500 patenter.

Det kan du læse mere om her: HP køber Samsungs printer-forretning - satser på nyt printerområde

Læs også:

[b]HP er nu knækket i to: Kan det redde selskabet efter mere end 10 år med ballade, skandaler og nedtur?
[/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car