Netflix har vundet et stort slag mod unblock-tjenesterne

Regionsspærringen er nu næsten umulig at komme udenom. VPN-tjenesterne overgiver sig på stribe.

Artikel top billede

Netflix ser ud til at have vundet kampen mod VPN- og DNS-tjenesterne, som har ladet brugerne omgå selskabets regionsspærring.

Nu har flere af unblock-tjenesterne slet og ret givet op, og siger, at arbejdet er blevet håbløst.

Det skriver CBC.

"Desværre er det blevet sådan, at hver gang vi sætter et nyt netværk op eller finder en ny vej rundt om spærringen, bliver vi blokeret i løbet af et par timer," skriver den australske VPN-tjeneste Uflix i et blogindlæg.

Gav sig ikke uden kamp

Da Netflix begyndte at spærre for VPN-tjenesterne i starten af året, var Uflix blandt de selskaber, der sagde, at de ikke ville give op.

"Med mindre der kommer teknologi, som ingen har hørt om, så kan vi stort set komme uden om hvilket som helst tiltag," sagde Uflix-chefen Peter Dujan i februar til avisen The Australian.

Men sådan blev det altså ikke.

Uflix er dog langt fra alene om at opgive kampen mod Netflix' regionsspærring.

Andre kendte VPN- og DNS-tjenester som Cactus VPN og Unblock.us har også smidt kortene på bordet og meldt pas.

Cactus VPN har indrømmet nederlaget i et blogindlæg og Unblock.us har fjernet alle referencer til Netflix fra sin webside.

Læs også: Nye regler på vej: Din konto til Netflix og HBO skal fungere i alle EU-lande

Netflix vil selv bestemme

Hovedpersonen har aldrig været særligt begejstret for at brugerne anvender VPN-tjenesterne til at se indhold fra andre regioner.

Den 14. januar i år skrev Netflix, at virksomheden ville gå hårdere til værks for at stoppe brugerne fra at anvende proxy- og VPN-tjenester for at få adgang til regionspærret indhold.

Det ser nu ud til, at der er kommet handling bag ordene.

I det samme blogindlæg skriver streaming-tjenesten også, at den vil arbejde hårdt for at alt indhold bliver tilgængeligt i alle lande.

Den opgave er firmaet dog kommet knap så langt med.

Læs også:
Netflix åbner for HDR-kvalitet - skarpere og flottere film på vej til dig og dit tv

Netflix vil omkode alle film for at spare båndbredde

På besøg hos Netflix: Sådan lokker algoritmerne dig til at se mere og mere tv

Nye regler på vej: Din konto til Netflix og HBO skal fungere i alle EU-lande

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen