Netflix har vundet et stort slag mod unblock-tjenesterne

Regionsspærringen er nu næsten umulig at komme udenom. VPN-tjenesterne overgiver sig på stribe.

Artikel top billede

Netflix ser ud til at have vundet kampen mod VPN- og DNS-tjenesterne, som har ladet brugerne omgå selskabets regionsspærring.

Nu har flere af unblock-tjenesterne slet og ret givet op, og siger, at arbejdet er blevet håbløst.

Det skriver CBC.

"Desværre er det blevet sådan, at hver gang vi sætter et nyt netværk op eller finder en ny vej rundt om spærringen, bliver vi blokeret i løbet af et par timer," skriver den australske VPN-tjeneste Uflix i et blogindlæg.

Gav sig ikke uden kamp

Da Netflix begyndte at spærre for VPN-tjenesterne i starten af året, var Uflix blandt de selskaber, der sagde, at de ikke ville give op.

"Med mindre der kommer teknologi, som ingen har hørt om, så kan vi stort set komme uden om hvilket som helst tiltag," sagde Uflix-chefen Peter Dujan i februar til avisen The Australian.

Men sådan blev det altså ikke.

Uflix er dog langt fra alene om at opgive kampen mod Netflix' regionsspærring.

Andre kendte VPN- og DNS-tjenester som Cactus VPN og Unblock.us har også smidt kortene på bordet og meldt pas.

Cactus VPN har indrømmet nederlaget i et blogindlæg og Unblock.us har fjernet alle referencer til Netflix fra sin webside.

Læs også: Nye regler på vej: Din konto til Netflix og HBO skal fungere i alle EU-lande

Netflix vil selv bestemme

Hovedpersonen har aldrig været særligt begejstret for at brugerne anvender VPN-tjenesterne til at se indhold fra andre regioner.

Den 14. januar i år skrev Netflix, at virksomheden ville gå hårdere til værks for at stoppe brugerne fra at anvende proxy- og VPN-tjenester for at få adgang til regionspærret indhold.

Det ser nu ud til, at der er kommet handling bag ordene.

I det samme blogindlæg skriver streaming-tjenesten også, at den vil arbejde hårdt for at alt indhold bliver tilgængeligt i alle lande.

Den opgave er firmaet dog kommet knap så langt med.

Læs også:
Netflix åbner for HDR-kvalitet - skarpere og flottere film på vej til dig og dit tv

Netflix vil omkode alle film for at spare båndbredde

På besøg hos Netflix: Sådan lokker algoritmerne dig til at se mere og mere tv

Nye regler på vej: Din konto til Netflix og HBO skal fungere i alle EU-lande

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S