Til næste år kan selvkørende Teslaer køre tværs over USA - se videoen her

Tesla satser stort på selvkørende biler og smider nu avanceret teknologi i alle nye biler

Artikel top billede

Alle nye Tesla-biler bliver nu udstyret med ny selvkørende teknologi, der betyder, at bilerne er forberedt til at blive fuldstændig selvkørende.

Det annoncerede den californiske bilproducent Tesla i nat.

I et blogindlæg på Teslas hjemmeside bliver det oplyst, at den nye teknologi består af otte 360 graders-kameraer, der kan se 250 meter frem samt 12 ultrasoniske sensorer, der kan opfange både hårde og bløde objekter i nærheden af bilen.

Derudover bliver bilerne også udstyret med en ny fremadrettet radar, der er i stand til at se gennem alt fra regn og tåge til støv.

Ifølge Teslas stifter og administrerende direktør Elon Musk vil alle Tesla-biler, der er bygget fra og med dags dato være udstyret med teknologien. Det gælder således både Model S og Model X samt den kommende Model 3.

Kræver flere data

Tesla understreger dog, at bilerne ikke vil være selvkørende fra det øjeblik, de bliver leveret.

Ifølge Tesla er det nødvendigt for virksomheden at indsamle langt flere kørselsdata, før bilerne er klar til at blive selvkørende.

Den californiske el-bilproducent har en tradition for drypvis at lancere nye funktioner med software-updates, og det vil også være tilfældet med bilerne, der er udstyret med den nye teknologi.

"Som altid betyder vores trådløse softwareopdateringer, at vores kunderne altid vil være på forkant med den nyeste teknologi, og vi vil fortsætte med at gøre hver eneste Tesla - inklusiv de ældre biler - endnu bedre med tiden," lyder det fra Tesla.

Fuldt selvkørende til næste år

Elon Musk lover ifølge tech-mediet The Verge desuden, at han senest ved udgangen af næste år vil demonstrere, at det er muligt at køre fra Los Angeles til New York udelukkende ved brug af selvkørende teknologi. En tur på knap 4.500 kilometer.

De selvkørende biler står dog overfor en række juridiske udfordringer, hvor Tesla og andre producenter, der arbejder med selvkørende teknologi skal dokumentere, at teknologien er mere sikker end menneskelige chauffører.

Der blev senest sat fokus på sikkerheden for selvkørende biler tidligere på året, da en bil udstyret med Teslas autopilot var involveret i en dødsulykke i USA.

Herhjemme forbereder regeringen dog et forslag, der skal tillade forsøg med selvkørende biler. Et forslag som det ventes, at trafikminister Hans Christian Schmidt vil fremsætte i næste måned.

Se video her

Se en video med en selvkørende Tesla her: 

Læs også:
Tesla-ejer kørte i døden med autopilot slået til

Uber sender de første selvkørende hyrevogne på gaden om få dage

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,