Endnu en storbank skodder mobilbetalingsløsningen Swipp: Jyske Bank melder fra

Jyske Bank har underskrevet skilsmissepapirerne og sendt dem afsted. Banken vil ikke længere samarbejde med Swipp-betalingsløsningen. Afløseren er endnu ikke fundet.

Artikel top billede

Først sagde Nordea farvel til betalingstjenesten Swipp.

Den historie kan du læse her: Nordea skrotter Swipp: Vælger i stedet Danske Banks MobilePay

Nu følger endnu en storbank i fodsporerne på Nordea. Jyske Bank oplyser således, at skilsmissepapirerne er underskrevet i mellem banken og Swipp.

"Jyske Bank har besluttet at udtræde af Swipp-samarbejdet med 11 måneders varsel i henhold til aftalegrundlaget. Jyske Bank vil forholde sig forretningsmæssigt og konstruktivt til forslag om Swipps fremtid, som selskabets bestyrelse måtte fremkomme med i opsigelsesperioden," Siger Anders Dam, der er administrerende direktør i Jyske Bank til Finans.

Efter Jyske Banks udmeldelse skriver Swipp i en pressemeddelelse:

"Det har gennem længere tid stået klart for Swipps bestyrelse, at Swipp står over for nogle afgørende strategiske valg. Derfor har man i bestyrelsen brugt de seneste måneder på at undersøge, hvilke muligheder Swipp har. Man er nået langt i dette arbejde og forventer snart at kunne fortælle om fremtidsplanerne." 

I modsætning til Nordea, der har valgt at springe over på den Danske Bank-udviklede MobilePay-løsning, har Jyske Bank endnu ikke besluttes sig for hvilken løsning, som banken har et godt øje til.

Styrker (måske) MobilePay

Nordeas og Jyske Banks farvel til Swipp gør ondt på tjenesten, men - hvis Jyske Bank også vælger MobilePay - styrker til gengæld Mobile Pay, som i dag har over 3,2 millioner registrerede brugere og 35.000 erhvervskunder.

Der findes dog også alternativer til MobilePay.

Ikke mindst i form af et hav af løsninger fra it-selskaber som Apple, Google og Samsung, som ulmer lige under overfladen efter det helt store gennembrud.

Læs også: Apple Pay får det svært i Danmark: Her er de største sten på vejen for Apple

Inden for en meget overskuelig fremtid forventes det også, at Nets lancerer Dankort til mobiltelefonen, som kan blive en alvorlig konkurrent til alle de mobile betalingsløsninger.

Læs også:
Swipp kan komme til at bane vejen for Apple Pays indtog i Danmark

Nets: De mobile betalinger kan glide ud af bankernes hænder og havne hos it-firmaerne - du betaler med oplysninger

Nordea skrotter Swipp: Vælger i stedet Danske Banks MobilePay

Nets præsenterer egen mobilbetalings-løsning om få dage

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S