Chipkæmper fusionerer i tech-branchens næststørste handel nogensinde

Chipkæmpen Qualcomm køber ærkerivalen NXP i en handel, der bliver den næststørste nogensinde i tech-industrien. Med købet bliver Qualcomm størst på det måske vigtige marked for chip-producenterne lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Qualcomm køber den hollandske konkurrent NXP Semiconductors i en kæmpehandel, der med en handelspris på 39 milliarder dollar - plus gæld  - bliver den næststørste nogensinde i tech-branchens historie.

Større har hidtil kun været Dells køb af EMC, som du kan læse mere om her: Verdens største it-firma på plads: EMC er nu smedet sammen med Dell i gigantfusion

Qualcomms køb er da også uden sammenligning det største i chip-branchen i verdenshistorien, skriver Wall Street Journal.

Med i købet følger syv NXP-fabrikker - de såkaldte 'fabs' - i fem lande, hvor silicium-plader omdannes til chip. Ligeledes følger syv industri-faciliteter, hvor NXP tester og pakker chip.

Bil-branchen trækker

Hollandske NXP købte i fjor Freescale Semiconductor for 80 milliarder kroner og blev med dette køb pludselig en tung spiller i det stærkt frembrusende marked for chip til bil-industrien.

Det er da også dette marked, som Qualcomm har kig på.

Qualcomm skriver således, at NXP er 'førende' i bil-industrien inden for blandt andet chip til løsninger inden for infotainment, netværk og sikkerheds-system.

NXP har således ifølge Qualcomm løsninger hos"14 ud af 15 førende infotainment-kunder i 2016."

"Opkøbet af NXP accellerer vores strategi mod at udvide vores førende mobil-teknologi mod nye muligheder," lyder det fra Qualcomm.

Læs også:

Efter Dells gigant-opkøb af EMC: Her er de 10 største it-opkøb nogensinde.

Samsung på vej ind i bil-branchen med stor satsning

Verdens største teknologimesse på trapperne: Det kommer til at handle om biler i år

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job