Startede som en joke: Mand arresteret for at DDoS-angribe alarmcentralen

En online-hacker ville bare være sjov, da han ved et tilfælde tweetede om, hvordan man kunne angribe den amerikanske 911-alarmcentral med et DDoS-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

I sidste uge blev en hacker fra den amerikanske delstat Arizona anholdt.

Han brøde var, at han havde begået, hvad der kan betegnes som ekstrem grov telefonfis mod 911-alarmcentralen.

Det skriver The Verge.

Pres på 911

Inden arrestationen havde manden fra Arizona offentliggjort detaljer fra sin blog og YouTube-kanal om, hvordan man kan begå et distributed denial-of-service-angreb (DDoS) mod eksempelvis 911-alarmcentralen.

Efterfølgende havde manden ved navn Meetkumar Hiteshbhai Desai i et indlæg på Twitter lagt JavaScript-kode ud, der ville få telefoner og tablets til konstant at ringe til 911 og dermed lægge pres på alarmcentralens telefonservice.

For mere end 1.000 personer nåede at klikke på JavaScriptet, som fik telefonerne til at kime på alarmcentre over hele USA med mere end 100 opkald i nogle minutter.

Bare for sjov

Senere har Meetkumar Hiteshbhai Desai fortalt til politiet i delstaten Arizona, at han sammen med en ven havde opdaget fejlen, som han siden brugte til at åbne pop up-vinduer og emails med og altså også til at aktivere telefoner til at ringe op.

Til politifolkene sagde den arresterede mand, at han bare forsøgte på at være sjov.

For hans handlinger gik i høj grad ud på, at få sig et navn i online-miljøet blandt programmører.

At et link til 911-alarmcentralen, der kan sammenlignes med den danske 112-alarmcentral, røg ud til offentligheden, var derimod ikke med vilje, ifølge den nu arresterede bagmand, Meetkumar Hiteshbhai Desai.

Ikke desto mindre står han nu med tre anklagepunkter for computermanipulation, ligesom han har fået beslaglagt flere computerenheder i forbindelse med arrestationen. 

Læs også:
Mand fra Silkeborg anholdt og sigtet for globale cyberangreb

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job