Startede som en joke: Mand arresteret for at DDoS-angribe alarmcentralen

En online-hacker ville bare være sjov, da han ved et tilfælde tweetede om, hvordan man kunne angribe den amerikanske 911-alarmcentral med et DDoS-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

I sidste uge blev en hacker fra den amerikanske delstat Arizona anholdt.

Han brøde var, at han havde begået, hvad der kan betegnes som ekstrem grov telefonfis mod 911-alarmcentralen.

Det skriver The Verge.

Pres på 911

Inden arrestationen havde manden fra Arizona offentliggjort detaljer fra sin blog og YouTube-kanal om, hvordan man kan begå et distributed denial-of-service-angreb (DDoS) mod eksempelvis 911-alarmcentralen.

Efterfølgende havde manden ved navn Meetkumar Hiteshbhai Desai i et indlæg på Twitter lagt JavaScript-kode ud, der ville få telefoner og tablets til konstant at ringe til 911 og dermed lægge pres på alarmcentralens telefonservice.

For mere end 1.000 personer nåede at klikke på JavaScriptet, som fik telefonerne til at kime på alarmcentre over hele USA med mere end 100 opkald i nogle minutter.

Bare for sjov

Senere har Meetkumar Hiteshbhai Desai fortalt til politiet i delstaten Arizona, at han sammen med en ven havde opdaget fejlen, som han siden brugte til at åbne pop up-vinduer og emails med og altså også til at aktivere telefoner til at ringe op.

Til politifolkene sagde den arresterede mand, at han bare forsøgte på at være sjov.

For hans handlinger gik i høj grad ud på, at få sig et navn i online-miljøet blandt programmører.

At et link til 911-alarmcentralen, der kan sammenlignes med den danske 112-alarmcentral, røg ud til offentligheden, var derimod ikke med vilje, ifølge den nu arresterede bagmand, Meetkumar Hiteshbhai Desai.

Ikke desto mindre står han nu med tre anklagepunkter for computermanipulation, ligesom han har fået beslaglagt flere computerenheder i forbindelse med arrestationen. 

Læs også:
Mand fra Silkeborg anholdt og sigtet for globale cyberangreb

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S