Startede som en joke: Mand arresteret for at DDoS-angribe alarmcentralen

En online-hacker ville bare være sjov, da han ved et tilfælde tweetede om, hvordan man kunne angribe den amerikanske 911-alarmcentral med et DDoS-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

I sidste uge blev en hacker fra den amerikanske delstat Arizona anholdt.

Han brøde var, at han havde begået, hvad der kan betegnes som ekstrem grov telefonfis mod 911-alarmcentralen.

Det skriver The Verge.

Pres på 911

Inden arrestationen havde manden fra Arizona offentliggjort detaljer fra sin blog og YouTube-kanal om, hvordan man kan begå et distributed denial-of-service-angreb (DDoS) mod eksempelvis 911-alarmcentralen.

Efterfølgende havde manden ved navn Meetkumar Hiteshbhai Desai i et indlæg på Twitter lagt JavaScript-kode ud, der ville få telefoner og tablets til konstant at ringe til 911 og dermed lægge pres på alarmcentralens telefonservice.

For mere end 1.000 personer nåede at klikke på JavaScriptet, som fik telefonerne til at kime på alarmcentre over hele USA med mere end 100 opkald i nogle minutter.

Bare for sjov

Senere har Meetkumar Hiteshbhai Desai fortalt til politiet i delstaten Arizona, at han sammen med en ven havde opdaget fejlen, som han siden brugte til at åbne pop up-vinduer og emails med og altså også til at aktivere telefoner til at ringe op.

Til politifolkene sagde den arresterede mand, at han bare forsøgte på at være sjov.

For hans handlinger gik i høj grad ud på, at få sig et navn i online-miljøet blandt programmører.

At et link til 911-alarmcentralen, der kan sammenlignes med den danske 112-alarmcentral, røg ud til offentligheden, var derimod ikke med vilje, ifølge den nu arresterede bagmand, Meetkumar Hiteshbhai Desai.

Ikke desto mindre står han nu med tre anklagepunkter for computermanipulation, ligesom han har fået beslaglagt flere computerenheder i forbindelse med arrestationen. 

Læs også:
Mand fra Silkeborg anholdt og sigtet for globale cyberangreb

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S