Kæmpehandel: Firma bag 320.000 kilometer fiberkabel solgt for 230 milliarder kroner

Et af verdens største internet-backbone-selskaber solgt for 230 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En af verdens største backbone-firmaer får ny ejer i kæmpe-handel (men du har nok aldrig hørt om det)

En af verdens største backbone-selskaber er blevet solgt i en kæmpe-handel, der alt i alt løber op i omegnen af 34 milliarder dollar - godt 230 milliarder kroner.

Det drejer sig om selskabet Level 3 Communications, der er blevet solgt til selskabet CenturyLink - begge amerikanske selskaber.

Du har næppe hørt om hverken køber eller sælger, for backbone-selskaberne har det med ikke at gøre så meget væsen af sig, selv om de kan blive meget store.

Internettets backbone er navnet for det komplicerede netværk af kabler, som fysisk udgør internettet og som data routes igennem.

Du kan læse mere om internettets backbone her.

Handlen betyder, at CenturyLink overtager 51 procent af Level 3 Communications.

CenturyLink beskæftiger sig med kommunikationsløsninger, hosting, cloud og forskellige former for it-services til især større enterprise-kunder, som kan drage nytte af selskabets tilstedeværelse i en række forskellige lande.

Selskabet driver i dag eksempelvis 55 datacentre i Europa, Asien og Amerika samt 400.000 kilometer fibernetværk i USA samt en halv million kilometer it-netværk uden for USA.

Med overtagelsen af Level 3 Communications får CenturyLink et ordentligt boost på netværks-siden.

Købet betyder nemlig, at CenturyLink overtager yderligere 320.000 kilometer fibernetværk, der ifølge selskaberne 'forbinder flere kontinenter.'

"Den digitale økonomi bygger på bredbånds-forbindelser, og sammen med Level 3 har vi nu et af de mest robuste fiber-netværk og høj-hastigheds data-tjenester i verden", lyder det fra Glen Post, administrerende direktør i CenturyLink.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job