Kæmpehandel: Firma bag 320.000 kilometer fiberkabel solgt for 230 milliarder kroner

Et af verdens største internet-backbone-selskaber solgt for 230 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En af verdens største backbone-firmaer får ny ejer i kæmpe-handel (men du har nok aldrig hørt om det)

En af verdens største backbone-selskaber er blevet solgt i en kæmpe-handel, der alt i alt løber op i omegnen af 34 milliarder dollar - godt 230 milliarder kroner.

Det drejer sig om selskabet Level 3 Communications, der er blevet solgt til selskabet CenturyLink - begge amerikanske selskaber.

Du har næppe hørt om hverken køber eller sælger, for backbone-selskaberne har det med ikke at gøre så meget væsen af sig, selv om de kan blive meget store.

Internettets backbone er navnet for det komplicerede netværk af kabler, som fysisk udgør internettet og som data routes igennem.

Du kan læse mere om internettets backbone her.

Handlen betyder, at CenturyLink overtager 51 procent af Level 3 Communications.

CenturyLink beskæftiger sig med kommunikationsløsninger, hosting, cloud og forskellige former for it-services til især større enterprise-kunder, som kan drage nytte af selskabets tilstedeværelse i en række forskellige lande.

Selskabet driver i dag eksempelvis 55 datacentre i Europa, Asien og Amerika samt 400.000 kilometer fibernetværk i USA samt en halv million kilometer it-netværk uden for USA.

Med overtagelsen af Level 3 Communications får CenturyLink et ordentligt boost på netværks-siden.

Købet betyder nemlig, at CenturyLink overtager yderligere 320.000 kilometer fibernetværk, der ifølge selskaberne 'forbinder flere kontinenter.'

"Den digitale økonomi bygger på bredbånds-forbindelser, og sammen med Level 3 har vi nu et af de mest robuste fiber-netværk og høj-hastigheds data-tjenester i verden", lyder det fra Glen Post, administrerende direktør i CenturyLink.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest