Kæmpehandel: Firma bag 320.000 kilometer fiberkabel solgt for 230 milliarder kroner

Et af verdens største internet-backbone-selskaber solgt for 230 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En af verdens største backbone-firmaer får ny ejer i kæmpe-handel (men du har nok aldrig hørt om det)

En af verdens største backbone-selskaber er blevet solgt i en kæmpe-handel, der alt i alt løber op i omegnen af 34 milliarder dollar - godt 230 milliarder kroner.

Det drejer sig om selskabet Level 3 Communications, der er blevet solgt til selskabet CenturyLink - begge amerikanske selskaber.

Du har næppe hørt om hverken køber eller sælger, for backbone-selskaberne har det med ikke at gøre så meget væsen af sig, selv om de kan blive meget store.

Internettets backbone er navnet for det komplicerede netværk af kabler, som fysisk udgør internettet og som data routes igennem.

Du kan læse mere om internettets backbone her.

Handlen betyder, at CenturyLink overtager 51 procent af Level 3 Communications.

CenturyLink beskæftiger sig med kommunikationsløsninger, hosting, cloud og forskellige former for it-services til især større enterprise-kunder, som kan drage nytte af selskabets tilstedeværelse i en række forskellige lande.

Selskabet driver i dag eksempelvis 55 datacentre i Europa, Asien og Amerika samt 400.000 kilometer fibernetværk i USA samt en halv million kilometer it-netværk uden for USA.

Med overtagelsen af Level 3 Communications får CenturyLink et ordentligt boost på netværks-siden.

Købet betyder nemlig, at CenturyLink overtager yderligere 320.000 kilometer fibernetværk, der ifølge selskaberne 'forbinder flere kontinenter.'

"Den digitale økonomi bygger på bredbånds-forbindelser, og sammen med Level 3 har vi nu et af de mest robuste fiber-netværk og høj-hastigheds data-tjenester i verden", lyder det fra Glen Post, administrerende direktør i CenturyLink.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks