Nyt dansk spil skal lære børn at kode - og nu har det fået international anerkendelse

Danske Coding Pirates har udviklet et helt nyt spil, der skal lære børn at kode. Spillet bliver anbefalet af en stor international organisation.

Artikel top billede

Hver år i december bliver skoleelever over hele verden i én uge opfordret til at bruge mindst en time på at kode. 

Det sker, når organisationen Code.org skyder sin årlige Hour of Code-kampagne igang. 

Indtil videre har mere end 200 millioner personer over hele verden fulgt opfordringen. Her i blandt den amerikanske præsident Barack Obama. 

Nu får den danske ngo Coding Pirates, der arbejder for at lære børn at kode, del i succesen.

Forklaringen skal findes i udgivelsen af et nyt Coding Pirates-spil, der er et pædagogisk spil, som kommer til at indgå i Code.orgs anbefalede pensum til børn, der ønsker at lære at kode.

"Vi ser det som en kæmpe anerkendelse, fordi det kun er de bedste kode-læringsspil i verden, som bliver udvalgt af Code.org. Eksempelvis kommer vi både i selskab med Minecraft og med spil, der baserer sig på Star Wars og Frost-universet."

"Men vi ser det også som en mulighed for at udbrede Coding Pirates til resten af verden," siger Martin Exner, der er ophavsmand til spillet og formand for Coding Pirates, til Computerworld.

Læs også: Dansk professor og stifter af milliard-virksomhed: Folkeskolen er et bevis på, at Danmark er et visionsløst land

Fik ideen for tre år siden

Spillet handler om piraten Kaptajn Hack, som spillerne skal guide rundt på en rejse mellem en række små øer, hvor kaptajnen skal tegne et skattekort og finde frem til en skat.

Det var Martin Exner selv, der for tre år siden fik ideen til spillet, og han forklarer, at formålet med spillet er at introducere spillerne til logikken bag kodning gennem leg. Såkaldt adfærdsprogrammering. 

Det er kendetegnet ved, at brugerne ikke fra første færd bliver konfronteret med programmeringssprog, der kan virke som en kompliceret affære for den uprøvede bruger. 

"Det gode er, at du i første omgang springer syntaksprogrammeringen over. Derfor skal spilleren heller ikke frygte, at den bane, de har programmeret, ikke virker, fordi der mangler en parentes et sted. Men jeg tror, at selv den garvede datalog kan finde udfordringer i spillet," siger han. 

Læs også: Interview: Derfor skal børn fra iPad-generationen lære at programmere

Mange arrangementer i Danmark

Hour of Code-arrangementet løber af stablen i perioden 5. til 11. december, og der er indtil videre 85 officielle arrangementer i Danmark. 

Martin Exner fortæller, at frivillige fra Coding Pirates i løbet af ugen planlægger at tage ud på danske skoler for at assistere med undervisningen, og i ugen op til Hour of Code-ugen tilbyder organisationen kursusforløb til interesserede lærere. 

Spillet er udviklet af CP Games, der er en del af det danske Coding Pirates-koncept, som består af to særskilte søskendeforetagender: Et foreningskoncept og et spilprojekt.

Coding Pirates-spillet er desuden blevet uddelt gratis til alle børn, der er medlemmer af Coding Pirates eller på ventelisten. 

Spillet er gratis i basisversionen, mens en udvidet udgave koster 24 kroner, og den kan downloades til iOS og Android. Det kan også findes via Coding Pirates hjemmeside eller på code.org/learn.

Læs også:
Coding Pirates formand advarer: Programmering skal på skoleskemaet nu, ellers bliver Danmark hægtet af 

De danske skolelærere: Programmering skal IKKE være et obligatorisk fag, og her er grunden

Programmørerne overtager verden: Men seriøst - skal vi alle være nørder?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS