Nyt dansk spil skal lære børn at kode - og nu har det fået international anerkendelse

Danske Coding Pirates har udviklet et helt nyt spil, der skal lære børn at kode. Spillet bliver anbefalet af en stor international organisation.

Artikel top billede

Hver år i december bliver skoleelever over hele verden i én uge opfordret til at bruge mindst en time på at kode. 

Det sker, når organisationen Code.org skyder sin årlige Hour of Code-kampagne igang. 

Indtil videre har mere end 200 millioner personer over hele verden fulgt opfordringen. Her i blandt den amerikanske præsident Barack Obama. 

Nu får den danske ngo Coding Pirates, der arbejder for at lære børn at kode, del i succesen.

Forklaringen skal findes i udgivelsen af et nyt Coding Pirates-spil, der er et pædagogisk spil, som kommer til at indgå i Code.orgs anbefalede pensum til børn, der ønsker at lære at kode.

"Vi ser det som en kæmpe anerkendelse, fordi det kun er de bedste kode-læringsspil i verden, som bliver udvalgt af Code.org. Eksempelvis kommer vi både i selskab med Minecraft og med spil, der baserer sig på Star Wars og Frost-universet."

"Men vi ser det også som en mulighed for at udbrede Coding Pirates til resten af verden," siger Martin Exner, der er ophavsmand til spillet og formand for Coding Pirates, til Computerworld.

Læs også: Dansk professor og stifter af milliard-virksomhed: Folkeskolen er et bevis på, at Danmark er et visionsløst land

Fik ideen for tre år siden

Spillet handler om piraten Kaptajn Hack, som spillerne skal guide rundt på en rejse mellem en række små øer, hvor kaptajnen skal tegne et skattekort og finde frem til en skat.

Det var Martin Exner selv, der for tre år siden fik ideen til spillet, og han forklarer, at formålet med spillet er at introducere spillerne til logikken bag kodning gennem leg. Såkaldt adfærdsprogrammering. 

Det er kendetegnet ved, at brugerne ikke fra første færd bliver konfronteret med programmeringssprog, der kan virke som en kompliceret affære for den uprøvede bruger. 

"Det gode er, at du i første omgang springer syntaksprogrammeringen over. Derfor skal spilleren heller ikke frygte, at den bane, de har programmeret, ikke virker, fordi der mangler en parentes et sted. Men jeg tror, at selv den garvede datalog kan finde udfordringer i spillet," siger han. 

Læs også: Interview: Derfor skal børn fra iPad-generationen lære at programmere

Mange arrangementer i Danmark

Hour of Code-arrangementet løber af stablen i perioden 5. til 11. december, og der er indtil videre 85 officielle arrangementer i Danmark. 

Martin Exner fortæller, at frivillige fra Coding Pirates i løbet af ugen planlægger at tage ud på danske skoler for at assistere med undervisningen, og i ugen op til Hour of Code-ugen tilbyder organisationen kursusforløb til interesserede lærere. 

Spillet er udviklet af CP Games, der er en del af det danske Coding Pirates-koncept, som består af to særskilte søskendeforetagender: Et foreningskoncept og et spilprojekt.

Coding Pirates-spillet er desuden blevet uddelt gratis til alle børn, der er medlemmer af Coding Pirates eller på ventelisten. 

Spillet er gratis i basisversionen, mens en udvidet udgave koster 24 kroner, og den kan downloades til iOS og Android. Det kan også findes via Coding Pirates hjemmeside eller på code.org/learn.

Læs også:
Coding Pirates formand advarer: Programmering skal på skoleskemaet nu, ellers bliver Danmark hægtet af 

De danske skolelærere: Programmering skal IKKE være et obligatorisk fag, og her er grunden

Programmørerne overtager verden: Men seriøst - skal vi alle være nørder?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job