Ransomware er tidens største sikkerhedstrussel: Lær at tackle problemet på Computerworlds store heldags-seminar

Ransomware er en af de mest udbredte og indbringende hacker-metoder i dag. NU har du muligheden for at komme i dybden på stort Computerworld-seminar med nogle af Danmarks bedste eksperter. Få bud på, hvordan du undgår at blive ramt, og - hvis det skulle ske - hvordan du hurtigt kommer på benene igen.

Artikel top billede

Ransomware har i de seneste år udviklet sig til en særdeles lukrativ forretning for de cyberkriminelle.

Metoden er ret enkel: Først forsøger de cyberkriminelle - ofte via phishing - at smugle en lille kodestump ind i en organisations netværk.

Lykkes det at få eksempelvis en medarbejder til at klikke på et inficeret link, placeres den farlige kode som regel et sted i skjul i netværket, hvor den ligger i dvaletilstand i lang tid - ofte flere måneder.

En skønne dag bliver den så aktiveret af hackerne. Det medfører, at data i it-systemerne pludselig krypteres, så ingen kan få adgang til dem.

Sideløbende sender hackerne et krav om løsepenge, som skal betales, hvis de skal fjerne krypteringen, så organisationen igen kan få adgang til data.

Det krævede beløb er som regel så lille, at det bedre kan svare sig for virksomheden at betale og få sagen ud af verden, end at begynde at bekæmpe krypteringen og kalde dyre specialister ind.

Mange ramt

Mange virksomheder og kommuner er blevet ramt.

Du kan læse et eksempel her: Dansk kommune ramt af ransomware-angreb - fik løst problemet på en smart og enkel måde

Der findes imidlertid mange gode løsninger, der kan afbøde ransomware-angrebene.

Læs også: Pas på: Mere end 250 danske websider spreder ransomware

Først og fremmest gælder det om at opdrage brugerne til ikke at klikke på hvad som helst og dermed eliminere i hvert fald en række af indgangsvejene for hackerne.

Dernæst gælder det om at minimere skaderne og finde en måde, hvorpå man hurtigt og effektiv igen kan gøre systemerne tilgængelige.

Computerworld har samlet en række af de bedste ransomware-eksperter i Danmark til et heldags-seminar, hvor vi kommer i dybden med problemstillinger, effektive forsvarsmetoder og effektive genopretnings-metoder, når det gælder ransomware.

Det sker 29. november, hvor vi afholder årets største konference om ransomware.

Se hele programmet og tilmeld dig her: Ransomware: Sådan tackler du tidens største sikkerhedstrussel.

Du har mulighed for at deltage helt gratis. Brug koden RANFREE ved tilmelding.

Læs også:

Dansk sikkerhedsekspert om bølge af [b]ransomware: Sådan forsvarer du dig

Sådan står det til i det offentlige: 50 procent af de ansatte har oplevet sikkerhedsproblemer

Dansk kommune ramt af ransomware-angreb - fik løst problemet på en smart og enkel måde

Pas på: Mere end 250 danske websider spreder ransomware

[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,