Kinesisk overvågningssoftware smuglet ind? Huawei nægter al kendskab til Android-overvågningsfirma

Problemet med kinesisk overvågningssoftware på amerikanske telefoner har også bredt sig til mobilkæmpen Huawei. Nu tager Huawei til genmæle og frakender sig ethvert kendskab til spion-app-selskabet.

Artikel top billede

Hvem har du talt med? Hvem har du indlemmet i dine telefonbogskontakter? Hvad har du sendt af beskeder til venner, bekendte og forretningsforbindelse?

Alt dette ved det kinesiske software-selskab Adups, som for alvor er snuppet med en stor, kroget hånd i kagedåsen, hvis du vel at mærke har en Android-telefon med selskabets skjulte overvågningsapp præinstalleret.

Du kan læse mere om sagen her: Producent af Android-overvågningssoftware: Vi har begået en fejl

Den amerikanske mobilproducent BLU har fundet 120.000 telefoner med softwaren installeret, hvorefter informationer om opkald, beskeder og kontaktpersoner hver 72. time er blevet sendt til en server i Shanghai.

Adups har siden opdagelsen gjort af en tekniker fra it-sikkerhedsselskabet Kryptowire undskyldt og kaldt installationen på de amerikanske Android-telefoner for en fejl.

Selskabet har også forklaret, at informationerne er sendt til Shanghai, så kunder i form af mobilselskaber kan hjælpe sine brugere med at sortere i reklamebeskeder og -opkald.  

Vi kender ikke Adups

Samtidig er Adups blevet kædet sammen med de to kinesiske mobilgiganter ZTE og Huawei som software-leverandør til selskaberne.

ZTE har endnu ikke kommenteret på den kobling hverken på selskabets hjemmeside eller via traditionelle såvel som sociale medier.

Huawei med en solid portion spionanklager rettet mod sig igennem årene har derimod taget bladet for munden og nægter ethvert professionelt kendskab til Adups.

"Huawei tager kundernes ret til privatlivets fred og sikkerhed meget seriøst, og vi arbejder målrettet på at beskytte denne privacy og sikkerhed. Selskabet nævnt i rapporten (fra Kryptowire, red.) er ikke på vores liste over godkendte leverandører, og vi har aldrig gjort forretninger med dem," lyder det fra Huawei.

Læs her, hvordan spionanklagerne med tiden har regnet ned over Huawei: Huaweis konstante problem: Er det et spion-firma eller ej?

Også Lenovo har været omfattet af en grundlæggende mistænkeliggørelse om at være en forpost for den kinesiske regering, hvilket du kan læse mere om her: Spion-frygt forsinker IBM's serversalg til Lenovo

Læs også:
Vrede brugere trækker Lenovo i retten for at have installeret spion-software

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS