Visma køber Martin Thorborgs regnskabsvirksomhed Dinero

It-iværksætteren Martin Thorborg har solgt sin regnskabsvirksomhed Dinero til Visma-koncernen. "Alene på Dinero-handlen kan jeg spise mig mæt resten af mine dage," lyder det fra Martin Thorborg.

Artikel top billede

Martin Thorborg har solgt sit regnskabsprogram Dinero til Visma. Han fortsætter som direktør i Dinero.

It-selskabet Visma har i går den 16. november underskrevet en overtagelsesaftale af online-regnskabsprogrammet Dinero, som it-iværksætteren Martin Thorborg søsatte tilbage i 2012.

Computerworld har fået fat i Dinero-direktør Martin Thorborg for at høre nærmere om handlen.

"Vi skal ind under Visma, som overtager os 100 procent. Vi fortsætter med det samme team, og jeg fortsætter som administrerende direktør," lyder det fra Martin Thorborg.

Angående de økonomiske detaljer i Visma-overtagelsen af Dinero ønsker Martin Thorborg med en fortid som stifter af blandt søgeportalen Jubii ikke at udtale sig konkret.

"Økonomien må jeg desværre ikke sige noget om, men det er mindre end Jubii-handlen til 100 millioner euro (744 millioner kroner, red). Lad mig sige det på den måde, at jeg alene på Dinero-handlen kan spise mig mæt resten af mine dage, med mindre jeg udelukkende lever af panda-bøffer," siger Dinero-direktøren.

Satser på synergi-effekter
Tidligere i dag har han udsendt en meddelelse til de godt 110.000 Dinero-brugere.

I meddelelsen konstaterer han, at det er en stor dag, da hjertebarnet Dinero er solgt til Visma, som vil lade Dinero-holdet fortsætte intakt under sine vinger.

"Nu kommer vi så ind under Visma, som er nordens førende udbyder af online it-systemer inden for økonomistyring. Det betyder, at vi hos Dinero får flere muskler, og vi får større muligheder for at udvikle vores regnskabsprogram," lyder det i mail-beskeden fra Martin Thorborg til Dineros brugere.

Til Computerworld uddyber han sin besked med, at Visma blandt andet har været interesseret i at få fingrene i Dineros teknologier som machine learning til automatisk bogføring og skatteregnskaber.

"Selv en 10-årig kan lave regnskaber med den teknologi, hvis vedkommende ellers kan læse og har lidt talforståelse," lyder det fra Martin Thorborg, som tidligere har afvist købstilbud fra USA og Storbritannien.

"Visma virker som det rigtige match for Dinero, da jeg slet ikke kunne fornemme synergi-effekterne hos amerikanerne og englænderne," forklarer han til Computerworld.

Dinero beskæftiger i dag cirka 30 ansatte, og selskabets omsætning lød i 2015 på knap 10 millioner kroner.

Fra helt små til de mellemstore

Hos det nordiske it-selskab Visma henviser man til en pressemeddelelse, som er lagt ud på selskabets site torsdag eftermiddag.

Her fremgår det, at Visma med opkøbet af regnskabsprogrammet e-conomic i 2015 til mellemstore virksomheder, mens selskabet med Dinero nu også er dækket ind til små og iværksætter-selskaberne.

Læs også: Danske e-conomic solgt for halvanden milliard kroner

"Opkøbet sker som led i Vismas strategi om at levere de bedste økonomisystemer og forretningsløsninger til alle små og mellemstore virksomheder i Danmark," forklarer Visma i sin pressemeddelelse.

Direktør i Visma Software, Mads Rebsdorf, bekræfter i meddelelsen, at Dinero fortsætter som hidtil med sine selvstændige løsninger, mens medarbejderstaben også forbliver intakt.

Visma har over 7.500 ansatte fordelt på flere lande, hvor der udover Norden og Baltikum også er kontorer i Rumænien og Holland. Visma-koncernen omsatte sidste år for knap syv milliarder kroner.

Udover e-conomic og Dinero har Visma i den senere tid også været på opkøb andre steder i det danske it-landskab, som du kan læse mere om her: Norske Visma køber dansk konsulenthus: Får kontrol med 180 it-freelancere

Læs også:
Norske Visma vil udfordre Microsofts danske ERP-bastion

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS