Reklame-netværk smækker kassen i for omstridt nyhedssite: For meget had og vold

Et af verdens største reklamenetværk vil ikke længere levere reklamer og indtægter til det omstridte nyhedssite Breitbart.com. Årsagen er, at nyhedssitet beskyldes for at sprede had og opfordre til vold.

Artikel top billede

Online-reklameauktionshuset AppNexus vil ikke længere tillade det omstridte amerikanske nyhedssite Breitbart at vise reklamer fra AppNexus' reklameplatform.

Lukningen af den linde strøm af reklamer og dertilhørende indtægter fra AppNexus skyldes, at Breitbart har forbrudt sig mod online-reklameauktionshusets kodeks om publicering af hadske indlæg og opfordring til vold.

AppNexus har ikke opstillet konkrete eksempler på brud på selskabets moralkodeks, men fortæller, at selskabet ovenpå en menneskelig vurdering af nyhedssitet Breitbart, har valgt at stoppe reklame-strømmen.

Det skriver BBC.

Omstridt hovedperson

Breitbart har indtil for nyligt været styret af blandt andre den kommende amerikanske præsident Donald Trumps chefstrateg Steven Bannon, som af flere medier beskyldes for at køre en hadsk, racistisk og anti-semitisk tone på nyhedssitet.

Disse beskyldninger afviser Steven Bannon dog kategorisk i et interview med The Wall Street Journal, hvor han beskriver Breitbart som et nyhedssite, der har opsnappet nyhedsværdien i den truende globalisering.

Sitet har siden sommers fået medvind på cykelstien, så det er blandt de allermest populære politiske nyhedssites i USA.

Breitbart: Vi er størst
Således er Breitbart.com ifølge Amazons Alexa-rangering over populære hjemmesider kravlet op som nummer 127 over de mest besøgte site i USA.

Ifølge Breitbart selv, lå Breitbart i sommers nummer et blandt de politiske sites i hele verden foran mastodonter, som blandt andet inkluderer Huffington Post, CNN, The Guardian og The Wall Street Journal.

På trods af AppNexus' boykot af BreitBart.com får sitet stadig reklamer serveret fra reklame-netværk, som blandt andre tæller Google, Amazon og Radium.

Læs også:
Verdens største adblocker begynder at sælge 'acceptable' reklamer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S